Pi Network - nejčastější dotazy (FAQ)

 

 

Jak se zaregistrovat

V současné době se můžete zaregistrovat třemi způsoby:

  1. Facebook

  2. Telefonní číslo 

  3. Apple ID

Pokud již máte účet na Facebooku, můžete ho k aplikaci Pi připojit. Pro budoucí přihlášení stačí zvolit "Pokračovat s Facebookem", zadat e-mailovou adresu a heslo do rozhraní Facebooku a budete moci otevřít aplikaci Pi App. Je to podobné jako při přihlašování do jiných aplikací třetích stran prostřednictvím Facebooku.

Pokud si chcete vytvořit účet s telefonním číslem, budete rovněž vyzváni k vytvoření hesla. Při dalších přihlášeních budete zadávat své telefonní číslo a heslo.

Pro přihlášení pomocí služby Apple postupujte podle pokynů a potvrďte, že povolujete pí přihlášení pomocí vašeho Apple ID. Vezměte prosím na vědomí, že jméno spojené s vaším Apple ID by se mělo shodovat se jménem na vašem průkazu totožnosti vydaném státem. Uživatelé, kteří se přihlásí pomocí Apple ID, nebudou moci jméno na účtu změnit.

Mohu mít více než jednu možnost?

Ano ! Pokud však chcete využít  možnost přihlášení přes Apple, musíte se zaregistrovat u společnosti Apple. Pokud však začnete s Facebookem nebo číslem mobilního telefonu, nebudete mít později možnost přihlášení přes Apple.

V závislosti na způsobu, který jste použili k přihlášení, budete moci později po přihlášení na stránce svého profilu uvnitř aplikace přidat druhý způsob. Po přidání druhé metody si můžete zvolit dva různé způsoby přihlášení.

Kde najdu zvací kód?

Pokud vám někdo poslal pozvánku ve zprávě, použijte jako pozvánkový kód jeho uživatelské jméno. Pokud jste aplikaci Pi našli sami, pozvánkové kódy lze velmi snadno najít na sociálních sítích.

Řešení problémů na Facebooku

Pokud se vám na v průběhu zobrazí chybová zpráva, možná budete muset proces "Pokračovat na Facebooku" absolvovat dvakrát. Poprvé možná budete muset zadat svou e-mailovou adresu a heslo spojené se službou Facebook. Když budete muset začít znovu a kliknout na "Pokračovat s Facebookem" podruhé, neměli byste zadávat své přihlašovací údaje k Facebooku a jednoduše postupujte podle pokynů pro pokračování.

Zkontrolujte také nastavení služby Facebook a ujistěte se, že jste aplikaci Pi povolili připojení k vašemu účtu Facebook. Na Facebooku musíte v části "Nastavení" přejít do části "Aplikace a webové stránky" a ujistit se, že jste toto nastavení "Zapnuli".

Telefonní číslo a obecné řešení problémů

Zkuste se přihlásit za různých podmínek (a jednalo by se o různé pokusy o přihlášení):

  • Pokus o registraci 1: Vypněte a znovu zapněte telefon.

  • Pokus o registraci 2: Zkuste se přihlásit na telefon: Vypněte wifi (a používejte data).

  • Pokus o registraci 3: Zkuste to se zapnutou sítí VPN.

  • Pokus o registraci 4: Zkuste to s vypnutou VPN.

POZNÁMKA: Při vysokém provozu aplikace Pi nemusí být tato funkce úspěšná. Zkuste to tedy později.

Zpět nahoru

.

Jak se přihlásit - Zapomněl/a jsem, jak jsem se přihlásil/a, nebo jsem zapomněl/a heslo

Je důležité, abyste se do aplikace Pí přihlásili původním způsobem, který jste použili při registraci účtu, tj. prostřednictvím Facebooku nebo telefonního čísla s heslem. Pokud při registraci účtu použijete jinou metodu nebo jiné telefonní číslo než při původní metodě, vytvoříte zcela nový účet, který v sobě ještě nemá vytěžené Pí. To NEZNAMENÁ, že Pí ve vašem původním účtu je ztraceno. Pokud tedy budete někdy při pokusu o přihlášení vyzváni k zadání jména a příjmení nebo uživatelského jména, přestaňte. Nevytvářejte nový účet tímto způsobem přihlášení a zkuste jiný způsob (Facebook vs. telefonní číslo) nebo jiné své telefonní číslo.

Obecně vyzkoušejte následující způsoby, jak zjistit, zda můžete obnovit svůj původní účet:

  1. Zkuste se přihlásit přes Facebook kliknutím na "Pokračovat přes Facebook". (Pokud se zobrazí chybové hlášení, které vás vrátí zpět na přihlašovací stránku, projděte procesem ještě jednou.)

  2. Zkuste se přihlásit pomocí telefonního čísla přidruženého k účtu kliknutím na "Pokračovat s telefonním číslem".

  3. Pokud jste zapomněli heslo, zatímco jste "Pokračovali s telefonním číslem" nebo pokud neobdržíte ověřovací kód, zkuste provést obnovu účtu kliknutím na "Zapomenuté heslo?" nebo "obnova účtu".

  4. Někdy může vaše nastavení ovlivnit přihlášení. Zkuste se přihlásit za různých podmínek (a to by byly různé pokusy o přihlášení):

  • Pokus o přihlášení 1: Vypněte a znovu zapněte telefon

  • Pokus o přihlášení 2: Vypněte Wifi a použijte data

  • Pokus o přihlášení 3: Zkuste to se zapnutou (nebo vypnutou) sítí VPN

Zpět nahoru

.

Jak se přihlásit - pomocí služby Facebook

Pokyny

Pokud je váš účet ověřen pomocí Facebooku:

  1. Na přihlašovací stránce klikněte na "Pokračovat s Facebookem".

  2. Pokud se zobrazí, že "pinetwork" chce k přihlášení použít "facebook.com", klikněte na "pokračovat".

  3. Přihlaste se na stránce nebo v aplikaci Facebook, kde možná budete muset zadat své přihlašovací údaje k Facebooku. Pokud jste již přihlášeni, klikněte na "Pokračovat".

  4. Pokud se zobrazí dotaz, zda chce "Facebook" otevřít "Pi", klikněte na "Otevřít".

Řešení problémů

Pokud se na zobrazí chybová zpráva, možná budete muset proces "Pokračovat s Facebookem" absolvovat dvakrát. Poprvé možná budete muset zadat svou e-mailovou adresu a heslo spojené se službou Facebook. Když budete muset začít znovu a kliknout na "Pokračovat s Facebookem" podruhé, neměli byste zadávat přihlašovací údaje k Facebooku a jednoduše postupujte podle pokynů pro pokračování.

Pokud se stále nemůžete přihlásit, zkuste se přihlásit za jiných podmínek ( jednalo by se o různé pokusy o přihlášení):

  • Pokus o přihlášení 1: Vypněte a znovu zapněte telefon.

  • Pokus o přihlášení 2: Vypněte wifi (a používejte data).

  • Pokus o přihlášení 3: Zkuste to se zapnutou sítí VPN.

  • Pokus o přihlášení 4: Zkuste vypnout VPN.

Zkontrolujte také nastavení Facebooku a ujistěte se, že jste aplikaci Pi povolili připojení k Vašemu účtu na Facebooku. Na Facebooku musíte v části "Nastavení" přejít do části "Aplikace a webové stránky" a ujistit se, že jste toto nastavení "Zapnuli".

Při vysokém provozu aplikace Pi nemusí být tato funkce úspěšná. Možná to tedy budete muset zkusit vícekrát v různých dnech nebo časech.

Hlášení chyb

Nejsou známy žádné chyby při přihlašování pomocí přihlašovacích údajů k síti Facebook. Pokud se nemůžete přihlásit prostřednictvím služby Facebook, je možné, že jste svůj účet zaregistrovali pomocí telefonního čísla a hesla.

Zpět nahoru

.

Jak se přihlásit - pomocí telefonního čísla

Pokud je váš účet zaregistrován nebo ověřen pomocí telefonního čísla, přihlaste se k účtu kliknutím na možnost "Pokračovat pomocí telefonního čísla", zadejte telefonní číslo, které jste použili při registraci (pokud jste telefonní číslo nezměnili během testovací fáze), a postupujte podle pokynů.

Pokud znáte své heslo

  • Na přihlašovací stránce klikněte na "Pokračovat s telefonním číslem".

  • Vyberte kód země, zadejte své telefonní číslo a stiskněte tlačítko "Přejít na".

  • Zadejte své heslo a stiskněte tlačítko "Odeslat".

Pokud jste zapomněli své heslo

  1. Na přihlašovací stránce klikněte na "Pokračovat s telefonním číslem".

  2. Vyberte kód země, zadejte své telefonní číslo a stiskněte tlačítko "Přejít na".

  3. Klikněte na modrý hypertextový odkaz "Zapomenuté heslo ?".

  4. Klikněte na zelené tlačítko "OBNOVIT ÚČET".

  5. Zadejte nebo potvrďte své telefonní číslo včetně kódu země a klikněte na oranžové tlačítko "ODESLAT".

  6. Klikněte na oranžové tlačítko "otevřít sms".

  7. Klikněte na bílé tlačítko "otevřít sms".

  8. V textovém poli se zobrazí kód, který odešlete.

Poznámka: Pokud máte nové telefonní číslo a zapomněli jste heslo, nebudete moci tento způsob přihlášení použít. Pokud jste se ověřili pomocí Facebooku, budete mít k dispozici jiný způsob přihlášení.

Nebo pokud máte problémy s odesláním kódu, zkuste se řídit manuálními instrukcemi

  • Klikněte na hypertextový odkaz manuální pokyny.

  • Vyjděte z aplikace Pi a vytvořte textovou zprávu pro příjemce s kódem uvedeným na obrazovce a odešlete ji.

  • Vraťte se do aplikace Pi a klikněte na "text odeslán".

Řešení problémů

Pokud se stále nemůžete přihlásit, zkuste se přihlásit za jiných podmínek (jednalo by se o různé pokusy o přihlášení):

  • Pokus o přihlášení 1: Vypněte a znovu zapněte telefon.

  • Pokus o přihlášení 2: Vypněte wifi (a používejte data).

  • Pokus o přihlášení 3: Zkuste to se zapnutou sítí VPN.

  • Pokus o přihlášení 4: Zkuste vypnout VPN.

Zpět nahoru

.

Jak ověřit účet Pi

Musím provést ověření pomocí telefonního čísla nebo Facebooku?

V tuto chvíli nemusí Pionýři provádět ověření pomocí svého telefonního čísla nebo Facebooku, aby mohli těžit. Mohou pokračovat v těžbě a udržovat vytěžené Pi, i když nejsou ověřeni. Pokud můžete své telefonní číslo ověřit právě teď vzhledem k našim současným metodám ověřování telefonů, udělejte to. Pokud z nějakého důvodu nemůžete své telefonní číslo ověřit pomocí našich současných metod, není třeba nyní spěchat ani si dělat starosti. Můžete pokračovat v těžbě a později vám mohou být poskytnuty další metody ověření. V budoucnu budete muset své telefonní číslo ověřit před Mainnetem, abyste si mohli nárokovat vytěžené pí, pokud jste se neověřili prostřednictvím Facebooku. Pokud jste svůj účet Pi ověřili na Facebooku, nemusíte své telefonní číslo ověřovat.

Která forma ověření je nejlepší?

Někteří Pionýři  budou mít více než jednu možnost ověření. Vyberte si možnost, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Zvažte, jakým způsobem se chcete přihlásit. Pokud máte profil na Facebooku, chcete k přihlášení použít své přihlašovací údaje z Facebooku? Dali byste přednost přihlášení pomocí hesla a svého telefonního čísla?  Zvažte také, jaký způsob přihlášení je jednodušší v případě zapomenutí hesla.

V budoucnu budou mít Pionýři k dispozici více než jeden způsob ověření. Pokud budete moci ověřit dvěma různými metodami, budete mít také dva různé způsoby přihlášení.

Jak ověřím svůj účet pomocí telefonního čísla?

Pokud máte možnost ověření touto metodou, zobrazí se na stránce "Profil" vedle této možnosti tlačítko "OVĚŘIT". Pokud tato možnost není k dispozici, zobrazí se vedle ní tlačítko "N/A".

  1. Přejděte na stránku "Profil"

  2. Klikněte na tlačítko "OVĚŘIT" na pravé straně "Ověření telefonu".

  3. V závislosti na vaší zemi můžete mít různé možnosti, proto postupujte podle pokynů.

    1. Pokud máte telefonní číslo v USA, Velké Británii, Belgii nebo Izraeli, můžete obdržet textovou zprávu s kódem, který zadáte na další obrazovce.

    2. Pokud nemáte telefonní číslo v USA, Velké Británii, Belgii nebo Izraeli, vyberte jednu z těchto zemí pro odeslání textové zprávy SMS a poté klikněte na zelené tlačítko "START". Poté v aplikaci pro textové zprávy stiskněte tlačítko odeslat. Budou použity sazby za zasílání zpráv od operátora. Ujistěte se, že máte u svého mobilního operátora povolené zasílání mezinárodních textových zpráv SMS. Někdy Vám můžou být účtovány poplatky i v případě, že textová zpráva není úspěšně odeslána.  Také se může stát, že na jednom čísle budete úspěšní, ale na jiném ne, takže možná budete muset vyzkoušet více zemí.

    3. Vezměte také na vědomí, že pokud máte potíže s výše uvedenými dvěma metodami, existují "Manuální pokyny".

Řešení problémů

Při vysokém provozu aplikace Pi nemusí být tato funkce úspěšná. Může se tedy stát, že to budete muset zkusit vícekrát v různých dnech nebo časech.

Pokud se zobrazí chyba, proveďte proces znovu. Pokud se vám stále nedaří ověřit, zkuste to prosím za jiných podmínek (jednalo by se o různé pokusy):

  • Pokus o ověření 1: Vypněte a znovu zapněte telefon.

  • Pokus o ověření 2: Vypněte wifi (a používejte data).

  • Pokus o ověření 3: Zkuste to se zapnutou sítí VPN.

  • Pokus o ověření 4: Zkuste to s vypnutou VPN.

Zpět nahoru

.

Jak těžit Pi?

Stisknutím tlačítka těžby (ikony blesku) zahájíte 24-hodinovou těžbu. Po skončení 24-hodinové relace můžete stisknutím tlačítka těžby zahájit novou relaci těžby.

Kdy mohu Pi vybrat ?

Pí zatím vybírat nemůžete. Pi budete moci vybrat nebo vyměnit za jiné měny ve 3. fázi projektu, až Pi přejde na plně decentralizovaný blockchain.

Fáze 1 projektu Pi byla spuštěna 14. 3. 2019 (Den pí). Během Fáze 1 jsou vaše zůstatky zaznamenávány se zárukou, že budou uznány, až Pi přejde na mainnet (Fáze 3), pokud nedojde k porušení pravidel Pi, např. vytvoření falešných účtů. Převody Pi jsou omezeny až do dosažení Mainnetu, aby se zabránilo špatným aktérům hromadit Pi z falešných účtů. Špatný aktér by například mohl těžit z falešných účtů, převést Pi na legitimní účet a poté projít procesem ověření účtu Pi navzdory svým nezákonným ziskům. Přesný časový plán vývoje projektu stále upřesňujeme. Další podrobnosti najdete v části Plán v naší bílé knize: .

Jak mohu směnit Pi za fiat měnu?

V současné době neexistuje žádné místo, kde by bylo možné měnu Pi koupit nebo prodat. Jinými slovy, Pi není na žádné obchodní burze.

Dávejte si prosím pozor na podvodné webové stránky, které tvrdí, že obchodují nebo směňují Pi.

V současné době můžete Pi vydělávat kliknutím na tlačítko těžby každých 24 hodin a budováním svého bezpečnostního kruhu a pozváním nových členů do svého vydělávajícího týmu.

Kdy mohu Pi převést?

Převody v aplikaci v současné době ještě nejsou k dispozici. Dávejte si prosím pozor na podvodníky, kteří tvrdí, že prodávají nebo provádějí transakce v mincích Pi. Až budou transakce k dispozici, zveřejníme v aplikaci oznámení.

Možnost převádět Pi má pouze malý počet Pionýrů, kteří byli součástí pilotního programu. Prodej nebo obchodování s Pi za fiat nebo kryptoměny je porušením podmínek služby. Tato porušení prosím nahlaste.

Proč se mi nezvyšuje počet Pi?

V horní části obrazovky aplikace vidíte počítadlo se zůstatkem Pi,, který se zvyšuje, pokud v současné době těžíte. Počítadlo se může zastavit, pokud jsme v režimu Pi Lite, kdy provádíme údržbu.

Tlačítko blesku zobrazí vaši rychlost těžby, která se mění v závislosti na počtu aktivních těžařů ve vašem těžebním týmu. Tlačítko blesku bude zelené, pokud právě těžíte.

Proč se můj zůstatek na účtu Pi snížil?

Zůstatek pí se může snížit, pokud se z aplikace odhlásíte před koncem 24hodinové relace těžby. Jinými slovy, můžete přijít o pí, které jste vytěžili od začátku období těžby do okamžiku, kdy jste se odhlásili. Před odhlášením by se měla zobrazit varovná zpráva. Nejlepší čas na odhlášení z aplikace je po skončení 24-hodinové relace těžby, abyste nepřišli o to, co jste za den vytěžili.

Dalším důvodem může být to, že jste možná v dočasném režimu Lite, který při zahájení relace těžby zobrazuje zůstatek při vašem posledním klepnutí na tlačítko blesku, takže to vypadá, že se váš celkový Pi snížil. Váš zůstatek pí je v bezpečí a bude aktualizován, až se aplikace vrátí do plného režimu.

Pokud toto nevysvětluje, proč jste mohli zaznamenat snížení zůstatku Pi, pošlete žádost na podporu.

Pokud se z aplikace odhlásíte před koncem těžebního cyklu, ztratíte Pi získaná během tohoto těžebního cyklu. Pokud se potřebujete odhlásit, nejvhodnější doba je po ukončení těžebního cyklu.

Když jsem se přihlásil, můj zůstatek Pi byl 0. Co se stalo?

Je pravděpodobné, že jste si vytvořili nový účet, místo abyste se přihlásili ke svému původnímu účtu. Přečtěte si související článek “Jak se přihlásit - zapomněl jsem, jak jsem se přihlásil”

Zpět nahoru

.

Referenční tým & pozvánkový kód

Jak mohu získat více členů do svého referenčního týmu?

Váš referenční tým se skládá z osoby, která Vás pozvala a z osob, které jste pozvali Vy. Můžete si tedy vytvořit vlastní referenční tým tím, že svůj kód pozvánky předáte ostatním. Pokud přejdete na stránku referenčního týmu, klikněte na fialové tlačítko "POZVAT", které vám umožní odeslat Váš pozvánkový kód Vašim telefonním kontaktům, nebo můžete "POUŽÍT JINÉ KANÁLY" a odeslat svůj zvací kód.

Svůj zvací kód můžete zveřejnit na sociálních sítích a nebo najít i jiné kreativní řešení, jak svůj pozvánkový kód zveřejnit. Nezveřejňujte prosím svůj pozvánkový kód v chatovacích místnostech Pi, protože všichni v chatovacích místnostech jsou již Pionýři, které předtím pozval někdo jiný. Pozvánkový kód je určen k tomu, abyste pozvali nové členy do sítě Pí a vytvořili s nimi svůj referenční tým.

Mohu přejít do jiného referenčního týmu ?

Pionýr nemůže přejít do jiného referenčního týmu, protože změna referenčního  týmu by vyvolala složité zpětné přepočítávání všech předchozích sazeb těžby v každé jednotlivé relaci těžby nového zvoucího, starého zvoucího a Pionýra, který chce přejít do jiného referenčního týmu. Nepodporujeme tedy tento proces, který nejenže plýtvá výpočetním výkonem, ale také vytváří nekonzistentní uživatelské prostředí a rovnováhu pro jiné Pionýry než pro žadatele.

Pamatujte, že Váš referenční tým se skládá z osob které pozvete a z osoby, která pozvala Vás. Můžete si tedy vytvořit svůj vlastní referenční tým tím, že pozvete ostatní.

Pokud máte přítele s velkým referenčním týmem a s vysokou mírou těžby, přidáním se k týmu Vašeho přítele se Váš vlastní referenční tým ani míra těžby nezmění, protože Vaše míra těžby je založena na členech vašeho referenčního týmu, nikoli na členech týmu Vašeho přítele.

Mnou pozvaná osoba udělala chybu v pozvánkovém kódu a nedostala se do mého referenčního týmu. Mohu svého pozvaného přítele dostat zpět do svého referenčního týmu ?

Pionýr nemůže přejít do jiného referenčního týmu, protože změna referenčního  týmu by vyvolala složité zpětné přepočítávání všech předchozích sazeb těžby v každé jednotlivé relaci těžby nového zvoucího, starého zvoucího a Pionýra, který chce přejít do jiného referenčního týmu. Nepodporujeme tedy tento proces, který nejenže plýtvá výpočetním výkonem, ale také vytváří nekonzistentní uživatelské prostředí a rovnováhu pro jiné Pionýry než pro žadatele.

Mohu odstranit člena z mého referenčního týmu ?

Technicky ne, to platí zejména pro všechny skutečné lidské členy referenčního týmu, protože struktura referenčního se netýká pouze bonusu za těžbu, ale také zachycuje historii toho, kdo koho pozval do sítě.

Můžete však odstranit člena z chatu Vašeho referenčního týmu. Pokud se domníváte, že člen Vašeho týmu využívá falešný účet, pak ho můžete nahlásit do systému jako falešný účet. Funkce nahlášení falešného účtu je také automaticky odstraní z chatu referenčního týmu. Poté je můžete pomocí funkce Filtr "Skrýt nahlášené" nechat zmizet z rozhraní Vašeho referenčního týmu.

 Pokud máte neaktivního člena týmu, můžete neaktivního člena týmu skrýt pomocí funkce filtru na stránce referenčního týmu.

 Pokud máte někoho, kdo obtěžuje Váš chat referenčního týmu, můžete člena z chatu referenčního týmu odebrat tak, že přejdete do nabídky v pravém horním rohu chatu referenčního týmu a kliknete na „Odebrat z chatu“.

Existuje nějaký limit na počet lidí, které mohu pozvat ?

Neexistuje žádný limit, můžete pozvat tolik lidi, kolik chcete.

Co se stane, když mám neaktivní členy referenčního týmu ?

Míra těžby se zvýší, pokud jsou členové Vašeho referenčního týmu také aktivní a těží spolu s Vámi. Pokud jsou členové Vašeho referenčního týmu neaktivní, nedostanete bonus za těžbu, ale na Vaši vlastní rychlost těžby to nemá žádný negativní vliv.

Členům svého referenčního týmu připomenete těžbu kliknutím na "PING INACTIVE" a neaktivní členové Vašeho týmu obdrží upozornění s upomínkou.

Co se stane, když mám členy referenčního týmu, kteří mají falešné účty ?

Pokud máte členy referenčního týmu, kteří mají falešné účty, pak bude bonus za těžbu získaný z nich smazán před přechodem do Mainnetu ve fázi 3.

Uznáváme, že může být nepříjemné, když se Váš zůstatek sníží v důsledku vymazání takových bonusů. Avšak v první řadě se jednalo o nespravedlivý zisk, protože zásady Pi definovaly, že Pi připadá pouze skutečným lidským bytostem s jedním účtem na osobu, a uvedly, že všechny Pi vytěžené nebo vzniklé falešnými účty budou zničeny.  Pokud je nespravedlivé, aby si lidé ponechali Pi, které získali z falešných účtů, představte si špatného aktéra, který vytvořil mnoho falešných účtů, aby vydělával Pí vyšší sazbou. Abychom zachovali důvěryhodnost a spravedlnost naší sítě, nemůžeme nikomu dovolit, aby získával Pi nespravedlivě prostřednictvím jakýchkoli typů odměn z falešných účtů.

Zpět nahoru

.

Bezpečnostní kruh

Jak mohu někoho přidat do svého bezpečnostní kruhu? 

Po třech 24hodinových těžebních cyklech budete moci přidávat členy do svého bezpečnostního kruhu.

Podle těchto pokynů byste měli být schopni přidat členy týmu, kteří těží, do kruhu zabezpečení:

  1. Klikněte na ikonu štítu na domovské obrazovce.

  2. Klikněte na tlačítko "Přidat existujícího uživatele Pi".

  3. Klikněte na oranžové tlačítko "přidat" vedle jeho jména

A pak by se u jejich jména měla objevit zelená fajfka, čímž je proces dokončen! 

Jak přidám do svého kruhu zabezpečení kontakty z telefonu?

Dalšího Pionýra můžete přidat kliknutím na tlačítko "PŘIDAT Z KONTAKTŮ", pokud má tato osoba zaregistrované své telefonní číslo. Někdy se u jejího jména může zobrazit zelené logo Pí nebo můžete jednoduše vědět, že již je Pionýrem. Klikněte na jejich jméno a poté klikněte na tlačítko "POTVRDIT". 

Jak mohu přidat do svého bezpečnostního kruhu přátele z Facebooku?

V současné době neexistuje způsob, jak by Pionýr mohl přidávat nebo vyhledávat další Pionýry ověřené na Facebooku, např. v současné době neexistuje způsob, jak zobrazit seznam svých přátel a zjistit, kteří přátelé na Facebooku mají účet Pí. Uživatelé ověření na Facebooku mohou přidávat členy ze svého výdělečného týmu a mohou přidávat členy ze svých telefonních kontaktů (viz dvě předchozí otázky výše).

Kolik lidí si mohu přidat do svého kruhu zabezpečení?

Pokud jste do svého kruhu zabezpečení již přidali 5 členů, dosáhli jste maximálního počtu členů svého kruhu zabezpečení, který lze připočítat k vaší základní těžební sazbě. Do svého bezpečnostního kruhu můžete stále přidávat další lidi, ale více členů než 5 už nepřispěje ke zvýšení vaší těžební sazby. Dalším způsobem, jak zvýšit svou míru těžby, je pozvat do svého těžebního týmu více lidí prostřednictvím bonusů. Pí odměňuje průkopníky za příspěvky k bezpečnosti (bezpečnostní kruh) i růstu (výdělečný tým) sítě.

Nezapomeňte, že přidáním osoby do svého bezpečnostního kruhu potvrzujete, že se jedná o člověka, kterému důvěřujete, a proto získáváte bonus za rychlost těžby.

Co když nemám nikoho, koho bych mohl přidat do svého kruhu zabezpečení?

Stále můžete zůstat v aplikaci a těžit Pí. Pokud si do svého bezpečnostního kruhu přidáte další lidi, zvýší se vám míra těžby.

Zpět nahoru

.

Nastavení účtu

Změny na vašem účtu nelze provádět prostřednictvím e-mailu nebo portálu podpory, protože nemáme možnost bezpečně ověřit, že požadavek pochází od skutečného majitele účtu. Jinými slovy, nemůžeme zpracovat žádost o změnu vašeho jména, uživatelského jména, telefonního čísla ani hesla.  Další podrobnosti o jednotlivých možnostech nastavení účtu naleznete v následujících podkapitolách.  Pokud chcete být přidáni do e-mailového seznamu, který vás bude informovat o zpřístupnění funkce v aplikaci, vyplňte prosím  formulář žádosti o e-mail zde.

Jak mohu změnit své jméno na účtu?

Core Team neprovádí změny jmen manuálně a ani neopravuje případné chyby. Dříve byla všem stávajícím Pionýrům nabídnuta možnost třídenní lhůty na aktualizaci jména prostřednictvím aplikace v rámci ochranné lhůty a noví Pionýři mohou své jméno aktualizovat během prvních dvou týdnů od registrace, pokud nový Pionýr nepoužívá registraci přes AppleID.

Pro uživatele AppleID je jméno spojené s účtem Pí to, které přihlašovací služba Apple Sign-in přesdílí Pí, takže je důležité, aby Pionýři měli v AppleID zadané své skutečné jméno a příjmení ještě před registrací nového účtu Pí pomocí Apple Sign-In.

Funkce pro aktualizace Vašeho jména a příjmení je k dispozici v profilu aplikace Pi (kromě případů, kdy jste se přihlásili pomocí AppleID). Zde můžete odeslat požadavek na případně provedení opravy. Požadavek na aktualizaci bude akceptovaný pouze při drobné změně původního jména.

např. drobné změny pravopisu, záměna jména za příjmení a obráceně, přidání druhého jména, přidání předpony/sufixu nebo sladění se jménem uvedeným v dokladu totožnosti.

Úplná změna jména, která se vůbec nepodobá současnému jménu a naznačuje dvě zcela odlišné osoby, bude zamítnuta.

Vezměte prosím na vědomí, že zpracování odvolání proti změně jména bude vzhledem ke složitosti jednotlivých případů trvat delší dobu a bude zpracováno jako pozdější část našeho celkového procesu KYC. Pokud tedy podáváte odvolání, buďte prosím trpěliví.

Zde naleznete návod, jak odvolání podat:

  1. Na domovské obrazovce systému Pi klepněte na ikonu ≡ v levém horním rohu, čímž otevřete nabídku postranního panelu systému Pi.  

  2. Klepněte na položku "Profil".

  3. Pod položkou "Nastavení" klepněte na oranžové tlačítko "Ukázat jak" vedle položky "Žádost na změnu jména".

  4. Zkontrolujte své aktuální zadané jméno a poté klepněte na "Appeal Name Change" (Odvolat změnu jména) v pravém dolním rohu.

  5. Odtud postupujte podle pokynů v aplikaci.

Uvědomte si, že jméno v profilu se může lišit od vašeho jména a příjmení, protože 1) Vaše "přezdívka" nebo "obvyklé jméno" je jméno, které se zobrazí ve vašem profilu, nebo 2) jste jako způsob registrace použili přihlášení přes Apple.

Jak mohu změnit své uživatelské jméno na účtu?

Uživatelská jména se nedají změnit.  V současné době není v aplikaci možnost změny uživatelského jména. Doufáme, že v budoucnu bude v aplikaci k dispozici funkce, v níž budete moci požádat o změnu uživatelského jména, pokud uživatelské jméno obsahuje vulgarity nebo osobní údaje (například jméno nebo telefonní číslo).

Jak změním své telefonní číslo na účtu?

V současné době není v aplikaci možnost změnit Vaše telefonní číslo.

V budoucnu bude v aplikaci k dispozici funkce, pomocí které si budete moci telefonní číslo změnit (s omezeními). Core Team věnoval otázce návrhu této funkce mnoho času, aby ji nemohli zneužít roboti nebo falešné účty. Jedná se o důležitou funkci, ale neexistuje žádný časový plán pro její vydání.

Velmi dobře si proto prosím zapamatujte své heslo. Pokud se odhlásíte a budete se potřebovat znovu přihlásit, můžete se znovu přihlásit pomocí starého telefonního čísla a hesla. Pokud heslo zapomenete, není možné Váš účet obnovit pomocí telefonního čísla. Heslo si proto prosím pečlivě uschovejte. (Dalším způsobem, jak zajistit, abyste se mohli přihlásit ke svému účtu, je také ověření účtu prostřednictvím přihlášením přes Facebook).

Jak změním heslo k účtu?

V současné době není v aplikaci možnost, jak změnit heslo.

Pokud jste heslo zapomněli a jste odhlášeni z aplikace, budete muset projít procesem obnovy účtu, kde si před vstupem do aplikace vytvoříte nové heslo.

Jak mohu odstranit svůj účet?

V aplikaci můžete sami zahájit proces smazání účtu. Pokud jste přihlášeni ke svému účtu, přejděte do nabídky v levém horním rohu, poté na stránku "Profil" a kliknutím na tlačítko "ZOBRAZIT JAK" proces vymazání zahájíte.

Nebo je zde možnost, kdy se z účtu odhlásíte a ten pak později neprojde ověřením a nebude tedy součástí Mainnet sítě.

Jak odstraním druhý účet? Omylem jsem si vytvořil více než jeden účet a nechci být zabanován.

Pokud se stále můžete přihlásit ke svému druhému účtu, můžete proces odstranění zahájit sami. Přejděte do nabídky v levém horním rohu, poté přejděte na stránku "Profil" a kliknutím na tlačítko "ZOBRAZIT JAK" kde proces zahájíte.

Pokud se nemůžete přihlásit k druhému účtu, doufáme, že v budoucnu budeme mít uvnitř aplikace funkci, kde budete moci nahlásit takovýto duplicitní účet a požádat o jeho odstranění. Ujistěte se prosím, že jste svůj případný duplicitní účet ohlásili, aby nedošlo k porušení podmínek služby.

Mohu změnit profil na Facebooku propojený s mým účtem pí?

V současné době není možné změnit Facebookový účet, se kterým je účet Pi ověřen, a to ani v případě, že aplikaci Pi odhlásíte od svého starého účtu Facebooku.

Pokud jste si účet Pi zaregistrovali pomocí Facebooku, nezapomeňte přidat telefonní číslo a heslo, abyste v krajním případě zablokování nebo nabourání se do účtu Facebook měli stále přístup k účtu Pi právě pomocí telefonního čísla a hesla.

Zpět nahoru

.

Zveřejnění pilotního řešení KYC společnosti Pi Network

Tým Pi Core vyvinul pilotní řešení KYC, které zpočátku zařadí 100 průkopníků z každé země. Tito Pioneeři mají možnost zapojit se do KYC v raném stádiu a pomoci vylepšit algoritmy naší aplikace, aby se naše řešení mohlo před Mainnetem uplatnit u co největšího počtu Pioneerů. V krátkodobém horizontu budeme postupně zavádět více slotů KYC pro pilotní verzi, než je těchto počátečních 100 Pioneerů na zemi.

Upozorňujeme, že hlavní tým v budoucnu pracuje také na překladu této aplikace, takže pokud neumíte číst anglicky, doporučujeme počkat na její úplné vydání.

Proč je KYC důležitý?

"Poznej svého zákazníka/klienta" (KYC) je proces, který ověřuje totožnost, aby bylo možné rozlišit pravé účty od falešných.

Vizí Pi Network je vybudovat inkluzivní a nejrozšířenější digitální měnu a ekonomiku pro všechny průkopníky. Těžební mechanismus Pi Network je založen na bázi sociální sítě a míra těžební sazby se snižuje na polovinu kdykoliv se sociální síť průkopníku zvýší o desetinásobek. Proto má Pi přísnou politiku jednoho účtu na osobu. 

To vyžaduje vysokou míru přesnosti, aby bylo možné zjistit, že členové sítě jsou skutečné lidské bytosti, což zabraňuje tomu, aby jednotlivci mohli nekale hromadit Pi vytvářením falešných účtů. KYC tak pomáhá zajistit skutečnou "lidskost" sítě. 

Údaje KYC, které shromažďujeme, slouží výhradně k ověření totožnosti průkopníků a k zajištění souladu s předpisy proti praní špinavých peněz (AML) a proti terorismu. Nikdy jsme žádné údaje KYC neprodávali a bez vašeho souhlasu tak ani činit nebudeme. Další podrobnosti o "údajích KYC" naleznete v našich  Zásadách ochrany osobních údajů.

Jak funguje řešení KYC ?

Řešení KYC společnosti Pi Network je vytvářeno prostřednictvím našeho Pi App Engine jako aplikace ekosystému. Mějte na paměti, že toto řešení se snaží vytvořit rovnováhu mezi přesností a soukromím a zároveň dosáhnout škálovatelnosti pro miliony KYC, širokého pokrytí různých skupin obyvatelstva a dostupnosti. 

Naše samotné řešení KYC kombinuje strojovou automatizaci a lidské ověřování s cílem dosáhnout přesného a efektivního KYC pro každého. Strojová automatizace bude zodpovědná za zpracování obrazu, extrakci textu, detekci falešných dokladů totožnosti, kontrolu živosti a porovnávání obrazů. Lidští ověřovatelé KYC pak mohou mít za úkol zkontrolovat, zda nedošlo k chybám. Důležitost existence a zdokonalování složky strojové automatizace je dvojí: 1) škálovatelnost pro KYC milionů průkopníků a 2) snížení vystavení údajů lidským ověřovatelům, aby se lépe chránilo soukromí průkopníků. Vaše účast v současné pilotní verzi aplikace KYC pomůže zlepšit naši strojovou automatizaci, aby byly tyto cíle splněny.

Konkrétně v zájmu ochrany soukromí jednotlivých Průkopníků budou osobní údaje - s výjimkou údajů, které stroj nedokázal přečíst - řádně redigovány. Lidští ověřovatelé budou dříve KYC'ovanými Průkopníky, kteří se rozhodnou pracovat jako crowdworker v aplikaci KYC a ověřovat redigované doklady totožnosti a selfie snímky, aby odpověděli na otázku, zda (1) je formát průkazu totožnosti s fotografií stejného typu a souhlasí s tím jaký jste uvedli ve formuláři s údaji, a (2) zda osoba vyobrazená na průkazu totožnosti jste skutečně vy. 

Po složce strojové automatizace budou vyžadována dvě kola lidského ověření. V prvním kole kontroly budou moci dva lidští ověřovatelé vidět pouze redigovaný doklad totožnosti, aby ověřili, zda je tento doklad deklarovaným typem průkazu totožnosti. V tomto dokladu totožnosti nemohou vidět osobní údaje ani tvář Pionýra. Až bude aplikace KYC plně uvolněna, Pionýr provádějící KYC si bude moci prohlédnout a předběžně schválit redigovanou verzi svého dokladu totožnosti předtím, než bude doklad totožnosti přezkoumán lidskými ověřovateli. Pokud však strojové čtení nezpracuje některé osobní údaje, budou muset lidští ověřovatelé v 1. kole ověřit i konkrétní části osobních údajů v těchto oddílech. 

Ve druhém kole přezkoumání budou další dva lidští ověřovatelé moci vidět pouze obličej v průkazu totožnosti Pionýra a obličej na selfie. Tím se ověří, že tyto dva snímky jsou téže osoby. Ostatní informace v dokladu totožnosti nebude možné zobrazit. 

Pokud dojde k rozporu mezi výsledky dvou lidských ověřovatelů v prvním nebo druhém kole, bude při řešení sporu rozhodovat hlas třetího lidského ověřovatele. Tento systém vyžaduje pro každou žádost o KYC nejméně 4 lidské ověřovatele, kteří pracují nezávisle na sobě. Opět platí, že žádný z lidských ověřovatelů neuvidí jak rozložení identifikačních údajů, tak tvář téže osoby, což dále chrání vaše soukromí.

Lidští ověřovatelé budou náhodně vybráni z davu pracovníků ze stejné země, v níž je předložen doklad totožnosti. Před ověřením skutečných Pionýrů musí nejprve souhlasit s podmínkami služby aplikace a poté projít výukovým programem, který procvičí jejich ověřovací dovednosti. Vzhledem k tomu, že práce těchto ověřovatelů je neustále křížově ověřována, aby se předešlo špatným aktérům, povede poskytování soustavně nepřesného ověřování k jejich vyřazení ze skupiny pracovníků.

Kód aplikace KYC může být v budoucnu zveřejněn také jako PiOS, aby komunitní vývojáři mohli pomoci přidat funkce a dokumenty specifické pro danou zemi a přispět tak k tomuto projektu.

Upozornění: Údaje, které poskytli tito první průkopníci účastnící se této pilotní verze aplikace KYC, budou viditelné bez redakčních úprav pro členy hlavního týmu, kteří tuto aplikaci vyvíjejí - potřebujeme zkontrolovat, zda jsou výsledky strojové automatizace přesné při porovnání s vašimi údaji. Pokud vám tedy záleží na ochraně osobních údajů, je v pořádku počkat na pozdější dobu.

Kdy se průkopníci dostanou ke KYC?

Prostřednictvím těchto opatření se snažíme vytvořit plně funkční a škálovatelný proces KYC. Jakmile budeme mít pocit, že je náš proces KYC připraven k masovému přijetí, oficiální zahájení masového KYC začne ještě před spuštěním Open Mainnetu. Po představení řešení KYC pro konkrétní zemi pak nabídneme lidem určitý čas na kladení otázek a úspěšné provedení KYC.

V závislosti na míře účasti a dalších parametrech Mainnetu rozhodneme, zda budou moci průkopníci provádět KYC až po otevření Mainnetu, nebo ne. Nenechte si to ujít! Denně se podívejte do aplikace Pí, abyste mohli pokračovat v získávání Pí a sledovat náš týdenní obsah :)

Zpět nahoru

.

Jak nastavit Node

Pro pomoc s kroky instalací Node se podívejte na naši další komunitní stránku Wiki zde: . Pokud vám tato jiná wiki nepomůže vyřešit váš problém, můžete také odeslat "issue" na stránce Github. Další pokyny můžete získat také v chatovacích místnostech pro žadatele o uzel Node v aplikaci, pokud jste žádost podali před 1. květnem 2020.

Vezměte prosím na vědomí, že se jedná o testovací fázi, jejímž účelem je odhalit problémy, které se vyskytují u různorodého hardwaru, softwaru a internetového připojení naší distribuované komunity. Naším cílem je umožnit co největšímu počtu žadatelů o uzel úspěšnou instalaci těchto kroků. Poté můžeme kalibrovat požadavky na hardware a software zařízení nezbytné pro dosažení spolehlivé a bezpečné sítě. I když se vám v současné době nepodaří dokončit všechny kroky, stále nám to poskytuje užitečné informace, protože provádíme veškerá nezbytná vylepšení, abychom mohli přijmout větší množství zařízení z naší komunity.

Zpět nahoru

.

Chat

Pravidla chatu

Síť Pi NEPOVOLUJE následující chování:

  • Vulgaritu

  • Osobní útoky

  • Spam/reklamy

Porušení pravidel chatu může vést k tomu, že budete v místnosti umlčeni.

Klíčová slova

H =  Hostitel výdělečného týmu

M = Moderátor komunity

FAQ = Často kladené otázky

IAT = Přenos v aplikaci (tuto možnost mají pouze pilotní členové pro účely testování.)

KYC = Poznejte svého zákazníka (to znamená kontrolu skutečných lidí, zda se nejedná o boty, falešné účty a farmy).

Jak se mohu připojit do chatovací místnosti?

Přejděte na tlačítko + v pravém dolním rohu chatu. Poté můžete kliknutím na libovolné zelené tlačítko + přidat novou chatovací místnost.

Jak vypnu chatovací místnost?

Přejděte na tlačítko + v pravém dolním rohu v rámci Chatu. Pokud můžete chatovací místnost odebrat, můžete ji odebrat kliknutím na červené tlačítko -. Předdefinované chatovací místnosti nelze odstranit.

Jak mohu zapnout upozornění na chat pro chatovací místnost?

Přejděte do chatovací místnosti, ve které chcete zapnout oznámení. V pravém horním rohu klikněte na zvonek.

Jak vypnout oznámení chatu z chatovací místnosti?

Přejděte do chatovací místnosti, ve které chcete oznámení vypnout. V pravém horním rohu klikněte na zvonek, takže když zazvoní, znamená to, že oznámení této chatovací místnosti jsou vypnutá.

Proč nemohu odesílat odkazy?

Většina odkazů není povolena z důvodu ochrany Pionýra před podvody a reklamou.

Proč nemohu psát příspěvky v chatovací místnosti?

Pokud dojde k porušení pravidel chatovací místnosti, může být příspěvek zablokován nebo může být Pionýr umlčen.

Zpět nahoru

.

Prohlížeč

Prohlížeč Pi Browser má za cíl poskytnout webové prostředí v decentralizovaném světě. Kromě podpory jakýchkoli aplikací Web2.0 jako stávající webové prohlížeče umožní Pi Browser lidem procházet, komunikovat a provádět transakce v decentralizovaných aplikacích - aplikacích, které se integrují s technologií blockchain - pro bezproblémový a přátelský uživatelský zážitek. Kromě toho bude mít prohlížeč Pi Browser adresář vybraných aplikací Pi Apps a vlastní systém DNS, který bude podporovat celou novou třídu domén .pi. Například současné aplikace - Pi Wallet, Pi Chats, Mining, Brainstorm - budou dostupné zadáním adresy wallet.pi, chats.pi, mine.pi a brainstorm.pi do pole URL prohlížeče. V budoucnu budou vybrány a do adresáře přidány další aplikace Pi od vývojářů třetích stran, které budou přístupné prostřednictvím podobných adres URL .pi. Vývojáři také budou moci začít iterovat na své aplikaci prostřednictvím domén, které nejsou součástí Pi.

Prohlížeč Pi Browser je otevřenější platformou Pi Apps, protože umožňuje vývojářům testovat a nasazovat aplikace, které se integrují s Pi Testnet, Pi Wallet a dalšími prvky technologického zásobníku Pi. Může tak činit bez omezení schvalovacího procesu nebo uzavřenosti staré platformy Pi Utilities uvnitř těžební aplikace Pi, protože v prohlížeči Pi Browser může kdokoli volně navštívit jakoukoli webovou stránku. Naproti tomu dříve musely být aplikace pro začlenění do platformy Pi Utilities uvnitř těžební aplikace Pi vybrány týmem Core Team. Později budeme aktualizovat sadu SDK platformy Pi tak, aby byla integrována s transakcemi Testnet a Test-Pi pro aplikace Pi, které vývojářům umožní testovat jejich aplikace Pi v síti Testnet z jejich vlastních domén.

Kromě toho je Pi Browser v podstatě novým rozhraním platformy Pi Apps/Utilities. Cílem Pi Browseru je vytvořit otevřenější a přímější platformu Pi Utilities, kde mohou vývojáři snadno vyvíjet, testovat a nasazovat Pi Apps pro Pionýry, aby je mohli v budoucnu vyzkoušet a používat. Jako univerzální nástroj je prohlížeč stále primitivní, ale je to jediný prohlížeč, který může podporovat aplikace pro Pi. V současné době je prohlížeč ve své beta verzi a další změny a funkce budou přidány později.

Mobilní verze peněženky Pi se nachází uvnitř aplikace Pi Browser. Peněženka Pi je důležitým milníkem ve strategii postupné decentralizace Pi směrem k mainnetu, protože každý Pionýr bude moci prostřednictvím své peněženky komunikovat s blockchainem Testnetu vytvářením transakcí Test-Pi. Na Pi Mainnet se také více připravujeme, a to jak z hlediska 1) připravenosti komunity, tak 2) zlepšení směrem k blockchainu a jeho škálovatelnosti, protože komunita testuje transakce na Testnetu.

Proč jsou Pi Wallet a Pi Browser spojeny dohromady ? Mít peněženku uvnitř aplikace Pi Browser nakonec umožní budoucím aplikacím Pi a tradičním podnikům snadno integrovat platby Pi a komunikovat s blockchainem Pi. To umožní Pionýrům bezproblémové decentralizované webové zážitky, tj. snadné provádění Pi blockchain transakcí při návštěvě konkrétních webových stránek Pi App. Jedná se o velkou evoluci platformy Pi Utilities a úsilí Core Teamu o budování ekosystému Pi. Níže najdete podrobnější představení prohlížeče Pi Browser. Core Team se na základě zpětné vazby komunity rozhodne, zda budeme v budoucnu udržovat dvě mobilní aplikace (tj. těžební aplikaci a aplikaci prohlížeče), nebo je sloučíme do jedné.

Jak se bude síť Pi více decentralizovat, bude prohlížeč schopen přizpůsobit se pokroku v decentralizaci sítě. Nakonec v budoucnu budou moci Pionýři přistupovat jak k aplikacím uvedeným v Pi Directory, tak k aplikacím neuvedeným v seznamu přímo prostřednictvím jejich URL a činit konečná rozhodnutí o tom, zda jsou tyto aplikace důvěryhodné, či nikoli, bez přísného dohledu Pi Core Teamu. Díky této vizi by proces výběru do adresáře nemusel nutně bránit tomu, aby aplikace pro zboží byly vyvíjeny, nasazovány, testovány nebo používány Pionýry.

Pi Wallet

Abychom vám představili peněženku Pi, stojí za to si krátce vysvětlit, co je to kryptopeněženka. Kryptopeněženka je v podstatě dvojice "klíčů": veřejná Adresa a tajná přístupová fráze (neboli tajný klíč). Zatímco adresu peněženky je nutné sdílet s ostatními, aby s vámi mohli provádět transakce v blockchainu, přístupovou frází je nutné udržovat v tajnosti, protože je to něco jako heslo k bankovnímu účtu, které je nutné pro přesun jakýchkoli aktiv. Dnešní spuštění peněženky Pi znamená, že Pionýři jsou vyzváni, aby si vygenerovali svou adresu peněženky a přístupovou frázi.

Peněženka Pi může generovat adresy peněženek na více blockchainech a držet na těchto blockchainech různá kryptoaktiva pomocí stejné přístupové fráze, ale zpočátku se zaměřujeme pouze na aktiva Pi. V současné době je připojena pouze k blockchainu Pi Testnet, tudíž drží pouze Test-Pi pro účely testování. Až bude ve třetí fázi spuštěn Mainnet, může se stejná peněženka Pi Wallet připojit také k Pi Mainnetu, a držet tak skutečné Pi, které v té době budete těžit. Jelikož jsme ve fázi Testnetu, cílem je vylepšit vše včetně peněženky, a proto je možné, že před přechodem na Mainnet požádáme všechny, aby si kompletně resetovali peněženky s Test-Pi. Pionýři budou mít také možnost resetovat svou peněženku podle vlastního výběru před spuštěním Mainnetu.

Obecně se kryptopeněženky dělí na opatrovnické a neopatrovnické s rozdílem, zda vám se správou hesla/tajného klíče nebo aktiv v peněžence pomáhá někdo jiný. Peněženka Pi je nesvěřenecká peněženka, protože servery Pi nikdy nemají přístup k Vašemu tajnému klíči nebo přístupové frázi. Pro větší uživatelskou přívětivost a na základě zpětné vazby od prvních testovacích průkopníků je tajný klíč peněženky Pi Wallet reprezentován seznamem čitelnějších slov zvaných "passphrases".  Tajný klíč lze dynamicky odvodit z heslové fráze, takže lidé musí ukládat pouze heslovou frázi, aniž by museli skutečně ukládat tajný klíč. Používání heslových frází namísto odvozeného tajného klíče pro úschovu snižuje možnost lidských chyb při záznamu a zároveň dosahuje stejné úrovně zabezpečení jako samotný tajný klíč. V mobilní verzi peněženky Pi Wallet, pokud je váš telefon vybaven biometrickým ověřováním (otisk prstu nebo rozpoznávání obličeje), jsou přístupové fráze bezpečně uloženy v telefonu a lze je načíst pomocí otisku prstu nebo FaceID.

Ačkoli neúschovná kryptopeněženka poskytuje lidem výhody samosprávy, obtížným problémem pro každého držitele kryptoaktiv je případ ztráty tajného klíče nebo přístupových frází - problém obnovy účtu. Peněženka Pi je a bude nekustodialní peněženkou a naším cílem je také inovovat mechanismus, který obtížný problém obnovy účtu vyřeší využitím části vašeho bezpečnostního okruhu při zachování jeho nekustodialní vlastnosti. Tento mechanismus bude zveřejněn v pozdější verzi peněženky.

Po vytvoření peněženky Pi ji bude iniciovat kohoutek Pi Testnet se 100 Test-Pi, abyste mohli testovat transakce s Test-Pi v Testnetu, stejně jako v Mainnetu po jeho spuštění ve 3. fázi (koncem tohoto roku). Chceme zdůraznit, že Test-Pi (nebo test-π) NENÍ SKUTEČNÝ Pi! To neumožňuje obchodování se skutečnými Pi. Test-Pi slouží výhradně k testování transakcí v testnetu Pi a neobsahuje ŽÁDNOU HODNOTU. Zůstatek Test-Pi v peněžence může být vynulován, protože Testnet bude v rámci testování pravidelně resetován. Nezapomeňte, že v současné době je prodej Pi neoprávněný a porušuje podmínky služby, což může vést ke zmrazení účtu.

Zpět nahoru

.

Jak vytvořit peněženku

Obecné informace o peněžence Pi a prohlížeči Pi najdete na této stránce.

Pro video s otázkami a odpověďmi o peněžence naleznete zde.

Instrukce

  1. Před přístupem k peněžence Pi si stáhněte novou aplikaci "Pi Browser" z obchodu s aplikacemi pro iOS nebo Android Play. Ujistěte se, že jste si stáhli aplikaci "Pi Browser" vyvinutou společností Pi Community Company. Abyste se ujistili, že jste si stáhli správnou aplikaci, můžete tento krok dokončit také později podle níže uvedených kroků.

  2. Otevřete aplikaci Pi Network mining (původní aplikaci, kterou používáte pro těžbu Pi).

  3. Přejděte do postranní nabídky ☰ v levém horním rohu a vyberte možnost "Pi Browser".

  4. Přečtěte si pokyny v něm a klepněte na tlačítko "PŘIHLÁSIT SE K PI BROWSER".

    1. Otevře se buď prohlížeč Pi Browser a automaticky se přihlásíte, pokud jste si prohlížeč Pi Browser stáhli, nebo přejdete do obchodu s aplikacemi, kde můžete prohlížeč Pi Browser nainstalovat a poté otevřít.

    2. U některých uživatelů systému Android se místo prohlížeče Pi Browser otevře odkaz ve výchozím prohlížeči telefonu, takže možná budete muset otevřít samotnou aplikaci Pi Browser.

  5. Chcete-li se přihlásit k aplikacím souvisejícím s Pi v prohlížeči, nejjednodušším způsobem je prostřednictvím aplikace pro těžbu podle pokynů v posledním kroku.  Nezávisle se však můžete také přihlásit přímo do prohlížeče Pi zadáním mine.pi do pole adresy URL prohlížeče Pi a poté klepněte na „Použít jiné způsoby přihlášení“ a zadejte své přihlašovací údaje sítě Pi.

  6. Po přihlášení do prohlížeče Pi Browser se zobrazí uvítací stránka s ikonou "wallet.pi".

  7. Klepněte na ikonu "wallet.pi".

  8. Klikněte na "GENERATE WALLET" (Vytvořit peněženku).

  9. Ujistěte se, že je vaše přístupová fráze bezpečně uložena, a to buď přímo v telefonu, který je přístupný pouze prostřednictvím otisku prstu (Android) nebo Touch ID/Face ID (iOS), nebo ji zkopírujte a vložte na tajné bezpečné místo. Přístupová fráze je "heslo" tvořené dlouhým řetězcem slov. Je to něco jako soukromý klíč ke kryptografické peněžence. Pokud klíč ztratíte, ztratíte přístup k peněžence a vzhledem k neuchovatelné povaze peněženky Pi Wallet ji nemůžete obnovit. Proto neztrácejte svou přístupovou frázi a nenechávejte ji volně přístupnou ostatním.

Pokud jste biometrické ověřování nenastavili během procesu vytváření peněženky, musite  "ODEMKNOUT S PŘÍSTUPOVOU FÁZÍ", abyste mohli nastavit biometrické přihlášení (např. otisk prstu nebo rozpoznání obličeje).

Jak používat peněženku Pi

Po přihlášení do peněženky Pi se zobrazí stránka Zůstatek. Nová peněženka bude obsahovat 100 Test-Pi. Pamatujte, že Test-Pi není skutečný Pi, nemá hodnotu a slouží pouze k testovacím účelům.

  1. Chcete-li odeslat Test-Pi, klepněte na oranžové tlačítko "ODESLAT". Na stránce Odeslat Test-Pi,

    1. Do pole "Adresa příjemce" zadejte adresu peněženky příjemce, kterému chcete Test-Pi odeslat. (V budoucnu vám nová volitelná funkce umožní odesílat Test-Pi pouze s uživatelským jménem.)

    2. Do pole "Částka" zadejte částku test-Pi, kterou chcete odeslat.

    3. V poli "Fee" (Poplatek) je nyní minimální poplatek za službu Pi Testnet 0,01 Test-Pi, což je výchozí hodnota. Poplatek můžete zvýšit, pokud chcete, aby byla transakce upřednostněna v době vysokého provozu.

    4. Poznámka: Zůstatek peněženky nesmí klesnout pod 20 Test-Pi. Pokus o převod částky, která by vedla k zůstatku pod 20 Test-Pi, tedy nebude úspěšný. Pokyny, jak požádat o další Test-Pi, najdete pod tlačítkem "Přijmout". 

  2. Když klepnete na odkaz Historie,

    1. Budete mít k dispozici seznam všech historických příchozích a odchozích transakcí z peněženky. Stejná historie transakcí byla zaznamenána v blockchainu Pi Testnet.  

  3. Když klepnete na odkaz Nastavení,

    1. Pokud jste tak ještě neučinili, můžete k peněžence připojit řešení přihlašování pomocí biometrické identifikace, např. pokud to váš telefon umožňuje, můžete k přístupu k přístupové frázi a přihlášení do peněženky použít otisk prstu (Android) nebo Touch ID/Face ID (iOS).

    2. Svou přístupovou frázi (Passphrase) najdete klepnutím na tlačítko "ZOBRAZIT". Nezapomeňte, že Vaše přístupová fráze musí být soukromá. Přístupovou frází s nikým nesdílejte  nesdílejte.

  4. Chcete-li najít adresu své peněženky, klikněte na tlačítko "Přijmout". 

    1. V současné době můžete sdílet adresu své peněženky klepnutím na "KOPÍROVAT" a následným sdílením s kýmkoli, kdo vám chce poslat Test-Pi, např. vložením do textové nebo e-mailové zprávy.

    2. V budoucnu bude k dispozici funkce sdílení adresy peněženky prostřednictvím vámi zvoleného komunikačního řešení (sociální sítě, e-mail...) pomocí budoucího tlačítka "SHARE". Nezapomeňte, že blockchain je veřejně viditelný, takže adresu peněženky můžete sdílet veřejně, přičemž vaše peněženka bude stále v bezpečí.

  5. Pokud jste odeslali všechny své Test-Pi a chcete pokračovat v testování transakcí, můžete požádat o dalších 100 Test-Pi klepnutím na odkaz v dolní části stránky Odeslat nebo Přijmout. Tato možnost je k dispozici každých 48 hodin a pokud máte méně než 50 Test-Pi.

Zpět nahoru

.

Příprava hlavní sítě

Abychom komunitu připravili na přechod na Mainnet, uvolňujeme některé funkce mobilních aplikací související s Mainnetem již nyní, což komunitě dává čas na pochopení, položení otázek a předvýběr nastavení před spuštěním Mainnetu. Jednou z funkcí je zobrazení rozdělení zůstatku Pionýra (např. zůstatek vytěžený jím samotným), zůstatek převoditelný do Mainnetu a zůstatek připadající na členy jeho týmu. Kromě toho uvolňujeme také další důležitou funkci, která umožňuje Pionýrům dobrovolně uzamknout část svých převoditelných zůstatků, aby mohli později těžit za vyšší sazbu. Funkce uzamčení umožňuje Pionýrům předem zvolit konfiguraci nastavení dobrovolného uzamčení, která se bude vztahovat na jejich převod do Mainnetu poté, co bude spuštěn Mainnet a Pionýr projde KYC.

Chcete-li získat přístup k těmto funkcím, postupujte podle pokynů níže.

  1. Na domovské obrazovce Pi klepněte na ikonu ≡ v levém horním rohu a otevřete nabídku postranního panelu Pi

  2. Klepněte na "Mainnet".

  3. Seznamte se s různými zůstatky zobrazenými na obrazovce.

  4. Klepnutím na "Konfigurace míry uzamčení" předvolte nastavení.

Odtud postupujte podle pokynů v aplikaci.

Jak funguje uzamykání v síti Mainnet?

V síti Mainnet má odměna za uzamčení podpořit zdravý a bezproblémový ekosystém a motivovat k dlouhodobému zapojení do sítě, zatímco síť zavádí ekonomiku a vytváří poptávku. Jedná se o důležitý decentralizovaný makroekonomický mechanismus, který má mírnit cirkulující nabídku na trhu, zejména v prvních letech otevřeného trhu, kdy se vytvářejí utility. Jedním z důležitých cílů sítě Pi je vytvořit ekosystém aplikací založený na utilitách. Transakce za skutečné zboží a služby v ekosystému, nikoliv pouze spekulativní obchodování, mají určovat užitečnost Pi. Při spuštění fáze uzavřené sítě Mainnet, která bude brzy představena, bude jednou z hlavních oblastí, na kterou se zaměříme, podpora a rozvoj komunity vývojářů aplikací pro Pi a péče o další aplikace pro Pi. Do té doby se mohou Pionýři rozhodnout uzamknout své Pi, aby pomohli vytvořit stabilní tržní prostředí pro dozrání ekosystému a pro vznik dalších aplikací pro Pi, které budou poskytovat přesvědčivé případy využití pro utrácení Pi - aby se nakonec vytvořila organická poptávka prostřednictvím utilit.

Funkce uzamčení bude aktivní, až spustíme ranou verzi sítě Mainnet koncem tohoto měsíce, ale můžete si udělat čas a seznámit se s ní a dokonce si předem vybrat konfigurace uzamčení již nyní, než budete mít KYC nebo budete připraveni na migraci do sítě Mainnet. Konfiguraci uzamčení se můžete kdykoli rozhodnout změnit jako celkové nastavení celého účtu v aplikaci Pi.

Jakmile vy a váš vydělávající tým/bezpečnostní okruh projdete KYC a dojde k nové těžbě, bude možné převádět větší část vašeho mobilního zůstatku. Při každém převodu do sítě Mainnet se tato předem zvolená nastavení délky trvání a procenta uzamčení automaticky použijí na výši převedeného zůstatku, což povede ke dvěma typům zůstatků v síti Mainnet: uzamčenému zůstatku a volnému zůstatku, přičemž oba budou zaznamenány v blockchainu sítě Mainnet a budou se nacházet v Pionýrově peněžence Pi. Uzamčení nelze po potvrzení zrušit a musí zůstat uzamčeno po celou zvolenou dobu trvání vzhledem k povaze blockchainu.

Jelikož se výše bonusu za uzamčení započítává podle procenta převedeného zůstatku, budete muset zamknout stejné procento nově převedeného zůstatku, abyste si udrželi stejný těžební nárůst za uzamčení. Toho snadno dosáhnete tak, že budete při každém opakovaném převodu do Mainnetu udržovat nastavení konfigurace uzamykání konzistentní. Na druhou stranu, pokud při pozdějších převodech uzamknete nižší procento Pi jako při počátečním převodu do Mainnetu, váš odměna za uzamčení se úměrně sníží. Pokud provedete jakoukoli změnu nastavení uzamykání celého účtu, změna se projeví při dalším převodu zůstatku do Mainnetu.

Podrobnější vysvětlení fungování a výpočtu odměny za uzamčení naleznete v rozhraní funkce uzamčení v aplikaci. Až koncem tohoto měsíce spustíme ranou verzi Mainnetu, vydáme také aktualizované části bílé knihy. Tam si budete moci prohlédnout přesné a úplné vzorce a mechanismy Mainnetu.

Zpět nahoru

.

Pozor na podvody

S rozvojem sítě Pi Network se v poslední době množí podvody, které tvrdí, že se týkají sítě Pi. Nezapomeňte, že Pi se těží zdarma, ale v současné době není na prodej. Síť Pi Network není spojena s nikým ani žádnou organizací, která by tvrdila, že prodává Pi, futures na Pi nebo jakékoli deriváty Pi. Všechny takové prodeje jsou neoprávněné a mohou vést ke ztrátě Vašich peněz nebo osobních údajů. Pí není v současné době na žádné obchodní burze ani na burze futures ani se s ním neobchoduje za jiné měny / kryptoměny.

Vyhněte se neoprávněnému prodeji Pi, futures na Pi nebo derivátů na Pi.

Vyhněte se všem současným neautorizovaným prodejům Pí, futures na Pí nebo derivátů, protože buď tito podvodníci nemusí mít Pí, o kterém tvrdí, že ho mají, aby vám po zaplacení peněz vrátili slíbené Pí, nebo budou tyto futures a deriváty postaveny na prázdných aktivech, kde jejich hodnota není ničím podložena, a tak pravděpodobně skončí v situaci "pump and dump". Nezapomeňte, že vytvoření a vybudování skutečné hodnoty vyžaduje čas a příslib rychlých peněz je obvykle podvod. Vzhledem k našim zásadám, že všechna Pi získaná prostřednictvím falešných účtů nebo skriptů budou spálena, a současným podmínkám převodů v aplikaci, mnoho z těchto podvodníků, kteří si myslí, že vlastní určité množství Pi, přijde o svá Pi dříve než přejdeme na Mainnet, kvůli chování zakázanému našimi zásadami a podmínkami.

Neexistuje tedy žádný jiný způsob, jak zvýšit svou rychlost těžby nebo získat více Pi právě teď, než těžit v aplikaci. Dávejte si pozor na podvodníky, kteří nepravdivě tvrdí, že můžete získat více, než kolik lze vytěžit uvnitř aplikace Pi. Pí můžete těžit zdarma každodenním stisknutím tlačítka pro těžbu v aplikaci a za zabezpečení sítě získáte odměnu v podobě až 5 členů ve svém bezpečnostním kruhu a za růst sítě budováním svého těžebního týmu prostřednictvím pozvánek.

Nesdílejte osobní údaje

NEPOSKYTUJTE své osobní údaje (např. telefonní číslo, e-mailovou adresu, hesla, uživatelské jméno a zůstatky Pi) žádným organizacím, webovým stránkám, sociálním médiím ani aplikacím pro zasílání zpráv za účelem získání airdropu nebo potenciálních obchodních příležitostí. Síť Pi Network neprovádí žádné airdropy. Jak bylo uvedeno výše, jakékoli futures nebo deriváty Pi nemusí být ničím podloženy, tudíž se v tomto případě vystavujete riziku krádeže soukromí a identity.

Jakékoli neoficiální komunity, které předstírají, že provozují placené "Pi KYC", jsou podvody a vy můžete přijít o peníze a případně vám může být ukradena identita. Všechny procesy Pi KYC budou iniciovány pouze z této aplikace. Budete informováni, pokud budete vybráni pro KYC, který je v současné době zdarma.

Nesdělujte osobní údaje (např. telefonní číslo, e-mailovou adresu, hesla) uvnitř chatovacích místností aplikace Pi nebo jakýchkoli komunikačních kanálů, kde je mohou vidět cizí osoby.  Konkrétně byste si neměli vyměňovat telefonní čísla ani přidávat cizí osoby do svého bezpečnostního kruhu. Do kruhu Security Circle byste měli přidávat pouze osoby, kterým důvěřujete. Nezapomeňte, že za zvýšení bezpečnosti sítě získáváte odměnu v podobě bezpečnostního kruhu. Pokud do svého kruhu zabezpečení přidáváte nedůvěryhodné osoby, toto vaše jednání nejenže nepřispělo k bezpečnosti sítě, ale může mít také negativní vliv na vaši schopnost provádět převody a obnovu účtu pí v budoucnu.

Používejte oficiální zdroje sítě Pi

Informace o síti Pi získáte nejlépe uvnitř aplikace a na našich oficiálních webových stránkách . Moderátoři chatu Pi spravují tuto komunitní stránku Wiki a snaží se poskytovat spolehlivé informace, které však mohou obsahovat nepřesnosti.

Dávejte si pozor na stránky, které napodobují naše webové stránky nebo stránky sociálních médií. Aplikace Pi má v postranním menu odkazy na naše oficiální stránky sociálních médií. Dávejte si pozor na neoficiální stránky nebo skupiny na sociálních sítích související s Pi, které nabízejí informace nebo služby. Některé zdroje mohou být spolehlivé, ale existují i takové, které šíří nepravdivé fámy. Vždy se proto vraťte k aplikaci nebo webu Pí, kde najdete oficiální zprávy a informace.

Vždy nahlašujte podezřelé aktivity

Pokud narazíte na podvod nebo pochybnou aktivitu, zašlete podpůrné důkazy o podvodu jako e-mailovou žádost prostřednictvím našeho portálu podpory a použijte formulář pro nahlášení podvodu. Pokud se v chatovacích místnostech aplikace Pi pokoušejí Pionýři nakupovat, prodávat nebo obchodovat s Pi, jedná se o porušení našich podmínek služby. Pokud tuto aktivitu zaznamenáte, pořiďte snímek obrazovky se zprávou podezřelého a odešlete E-mailovou žádost prostřednictvím našeho Portálu podpory a použijte Formulář pro nahlášení podvodu.

Zpět nahoru

.

Aktualizace konce roku Pi 2022 (27. prosince 2022)

Vítejte v aktualizaci technologií a produktů Pi Network pro druhou polovinu roku 2022!

Od Pi2Day (28. června 2022) udělal základní tým Pi významný pokrok v budování infrastruktur a komponent potřebných pro migraci do Mainnetu, hromadné KYC, budování ekosystémů a nakonec i přípravu na další období Mainnetu.

Pi Network je v důležitém bodě vývoje Enclosed Mainnet (uzavřeného mainnetu), ve kterém se Pi může soustředit na dvě klíčové priority: umožnit hromadné KYC a posílit budování ekosystémových utilit. Oba tyto kroky jsou základními kroky k našemu cíli vybudovat životaschopný ekosystém, abychom se připravili na Open Mainnet.

Dnešní aktualizace se zaměřuje na práci, kterou jsme udělali a která je pro Pioneers relevantní a zajímavá, a může vynechat nesčetné úsilí a nasazení Pi Network související s rozhraními, backendem, dodržováním předpisů, úspěchem komunity a opravami chyb.

Konkrétní vylepšení

Projektu Migrace

do mainnetu Hromadná migrace do mainnetu byla zahájena od Pi2Day (28. června). Plně migrovaní Pioneers nyní fungují na blockchainu Pi Mainnet a používají Pi v rámci ekosystému Pi na základě pokynů Enclosed Network - uzavřené sítě - (přečtěte si kapitoly zde), a ti, kteří dokončili Kontrolní seznam pro Mainnet, mohou migrovat svůj převoditelný zůstatek z mobilní aplikace na adresu jejich peněženky na blockchainu Mainnetu.

Práce provedená pro Mainnet Migration byla trojí:

  1. Povolit a škálovat hromadnou migraci na základě synchronizovaných dat z různých zdrojů, jako je mobilní těžba, KYC, kontolní seznam Mainnetu, compliance atd.

  2. Ověřit správnost a přesnost migrace na všech frontách včetně (ne však omezené pouze na) zůstatky, dodržování předpisů a porušení zásad. Vrácení jej, pokud je to nutné, vzhledem ke vzniku migrace; řešení problémů s migrací a obnovení a obnovení z pauz.

  3. Zjednodušení uživatelského zážitku z migrace tím, že jsme zajistili, aby každá základní součást byla konzistentně poskládána dohromady, jako je kontrolní seznam, peněženka, blockchain hlavní sítě atd.

Několik podrobností o pracích je uvedeno níže.

  • Vylepšení ověřovacích kontrol po migraci během období čekajícího na migraci

    • Ověření, že převoditelné zůstatky Pi Pioneers jsou správné

    • Po ověření mohou být zůstatky úspěšně migrovány na blockchain hlavní sítě

    • Další ověřovací funkce také mohou vrátit zpět migraci pro kohokoli, kdo potřebuje další ověření, než budou zůstatky úplné převoditelné

  • Úpravy peněženky pro usnadnění migrace do sítě Mainnet. Umožnění získání

    • Pi po uplynutí období migrace

    • Umožnění Pioneers přistupovat a spravovat proces migrace do Mainnetu - Aktualizováno

    • celé uživatelské rozhraní peněženky

  • Mainnet Checklist (kontrolní seznam mainnetu) Vylepšení uživatelského prostředí Mainnetu a opravy chyb, aby byl zajištěn co nejhladší přechod na Mainnet

    • Několik funkcí uživatelského rozhraní Mainnet Checklistu a opravy chyb, např. vylepšení na hlavním panelu Mainnet Balance, synchronizace dat v backendu a zobrazení, přidávání a úprava kroků v kontrolním seznamu atd.

  • Byla vyvinuta zablokování po migraci a budou brzy vydána,

    • aby to umožnilo zatčení Pi která byla migrována

Řešení KYC

Jako nezbytný krok k migraci na Mainnet pro každého Pioneera se práce na KYC primárně soustředila na 1) zlepšení účinnosti, efektivity a bezpečnosti aplikace KYC, 2) rozšíření KYC na stále větší počet Pioneerů. a 3) analyzovat a pracovat na řešeních pro skutečné průkopníky, kteří odeslali své žádosti a neobdrželi výsledky KYC. Naleznete jej v nedávné podrobné aktualizaci KYC zde - Postup a další kroky

Platforma Pi a ekosystém + komunita

Vyvinuli jsme značné úsilí na podporu růstu ekosystému Pi (jeden ze dvou hlavních cílů uzavřené sítě), abychom do prostředí Pi přinesli více utilit a případů použití. Zatímco bylo nasazeno nebo je ve vývoji několik nových funkcí infrastruktury, Core Team kultivuje budování ekosystému mezi komunitou a novými vývojáři prostřednictvím účasti na Hackathonech, podpory rozvoje komunity, externích obchodních partnerství a interních aplikací vytvořených Core Teamem.

Specifická technická a produktová práce za tímto účelem měla:

  1. Povolit SDK připojení k Pi Mainnet a přidat do Pi SDK další funkce, což vývojářům umožní vytvářet úplnější a uživatelsky přívětivější Pi aplikace na Mainnet.

  2. Povzbuzujte a zapojujte účast vývojářů a zlepšujte zkušenosti vývojářů s platformou Pi vedenějším a vzdělanějším způsobem.

  3. Poskytovat infrastrukturní a poradenskou podporu pro vývojáře.

Níže je uvedeno několik podrobností o hlavních funkcích.

  • Hlavní hackathony prováděné na špičkových univerzitách a další hackathony plánované na začátek ledna 2023 s dalšími programy po

    • hackathonu Vylepšení úsilí o vývoj Hackathonu s cílem vybudovat nástroje a případy použití ekosystému Pi se plánují

    • další probíhající hackathony od 9. ledna

    • Vyvinout další programy pro vývojáře na podporu vývojářů Hackathonu pro další vývoj 

    • Vyvíjí se další API pro App-to-Pioneers a bude spuštěno buď do konce roku nebo začátkem ledna

  • Mainnet Pi SDK Spuštěno a vylepšeno

    • Hlavní aktualizace, která umožňuje aplikacím Pi migrovat na Mainnet

    • Podrobnější informace a jasnější dokumentace - Odkaz na dokumentaci Github

    • Úplný průvodce pro vývojáře zde (probíhá práce)

  • Aktualizace portálu pro vývojáře

    • nový „Kontrolní seznam vytvoření aplikací“, který vývojáře provede procesem vytváření aplikací krok za krokem

    • Nové rozhraní řídicího panelu pro vývojáře, aby mohli lépe spravovat své Aplikace Pi

    • Nasazená ukázková aplikace, která vývojářům umožní rychlé nastavení jejich vlastních aplikací Pi

    • Je zde možnost vývojářů zaregistrovat se pro aplikace v síti Mainnet

  • Je nasazen Pi App Engine V2

    • Jednodušší nastavení pro vývojáře, kteří používají Pi App Engine ke snadnému spouštění svých aplikací na škálovatelné serverové infrastruktuře a zároveň se zaměřují na vytváření svých produktů a funkcí frontendu

    • Umožňuje vývojářům více zpětné vazby ohledně nasazení

    • Celkově zlepšuje proces vývoje aplikací Pi v ekosystému, zejména pro vybrané týmy, které přispívají do ekosystému a mají méně zdrojů a méně znalostí o škálovatelných technických infrastrukturách

  • Verze MVP Developer Wallets bude brzy vydána

    • Vývojáři mohou brzy vytvářet peněženky specifické pro aplikace, které jsou přizpůsobeny podporovat operace  aplikací Pi spíše než použití osobní peněženky propojené s individuálním účtem Pioneerů

    • Tato funkce by měla být pro vývojáře k dispozici v lednu.

  • Změna infrastruktury Pi Chats je ve vývoji

    • Infrastruktura backendu Pi Chats projde velkou změnou, aby se stala nezávislejší aplikací, která umožňuje rychlejší vývoj a nasazení budoucích funkcí.

    • Sníží zatížení chatu a jeho dopad na další služby (které v minulosti způsobovaly výpadky používání)

    • Umožní snazší budoucí integraci funkcí Pi Chats do ekosystému

Kromě výše uvedeného technologického a produktového úsilí bylo na komunitě vykonáno mnoho práce a na obchodní straně pěstovat kulturu budování ekosystémů, představovat a vzdělávat vývojáře o platformě Pi, motivovat a zapojovat vývojáře, aby stavěli na Pi, a usnadňovat a podporovat vývojáře při nasazování aplikací Pi. Toto je základní práce pro vybudování životaschopného ekosystému založeného na utilitách – základní příprava pro Open Network.

Pohled do roku 2023

Síť byla v roce 2022 svědkem významných událostí a velkého pokroku, včetně zahájení hromadné migrace KYC a Mainnetu a základní práce na budování ekosystému. Zejména v kontextu většího průmyslového převratu v tomto roce Pi prokázala výhody svých jedinečných a nekonsensuálních strategií – dlouhodobou vizi Pi a zaměření na postupné budování podstaty a utilit. Pi Network je nejen schopna stát pevně mezi hlukem širšího průmyslového prostředí, ale také neustále postupuje a roste směrem ke svým cílům vedených svou vizí: „Vybudovat světově nejinkluzivnější peer-to-peer ekosystém a online zkušenosti, podporované Pi, celosvětově nejrozšířenější kryptoměnou.“

Jsme tak nadšení z toho, co přijde v roce 2023 – v dalším roce budování směrem k našemu společnému cíli dosáhnout dalšího období Mainnetu. Decentralizované úsilí je nezbytné pro vybudování decentralizované sítě, která zahrnuje blockchain, komunitu a ekosystém s úplnější infrastrukturou a širokou škálou utilit. Toto úsilí nespočívá pouze na jedné malé skupině, ale na všech Pionýrech dohromady.

V roce 2023 bude poskytnuto více sdělení a pokynů ohledně toho, kde a jak mohou Pioneers spojit své síly, aby dále rozvíjeli a rozšiřovali síť ve fázi, kdy jsou hlavní části infrastruktury ekosystému zavedeny a přizpůsobeny tomu, co se má odehrát, a ekosystému. vzkvétat. Víme, že jste nedočkaví a my také.

Zdravíme vás a přejeme vám šťastný nový rok plný nové práce, nových inovací a nových příležitostí pro komunitu Pi.

Zpět nahoru

.

Pi Bílá kniha - whitepaper

Translated by: xFrostyCZ
Verified by: Wolficek

 

Předmluva

S tím, jak se svět stává stále více digitálním, jsou kryptoměny dalším přirozeným krokem ve vývoji peněz. Pí je první digitální měna pro běžné lidi, která představuje významný krok vpřed v zavádění kryptoměn po celém světě.

Naším posláním: Vytvořit platformu pro kryptoměny a chytré kontrakty, která bude zabezpečena a provozována běžnými lidmi.

Naše vize: Vybudovat nejširší peer-to-peer tržiště na světě, poháněné Pi, nejrozšířenější kryptoměnou na světě.

UPOZORNĚNÍ pro pokročilejší čtenáře: Protože posláním Pi je být co nejvíce inkluzivní, využijeme této příležitosti a uvedeme naše blockchainové nováčky do králičí nory :)

Úvodní slovo: Proč jsou kryptoměny důležité

V současné době se naše každodenní finanční transakce spoléhají na důvěryhodnou třetí stranu, která vede záznamy o transakcích. Například když provedete bankovní transakci, bankovní systém uchovává záznam & zaručuje, že transakce je bezpečná & spolehlivá. Stejně tak když Cindy převede 5 dolarů Stevovi pomocí služby PayPal, PayPal udržuje centrální záznam o 5 dolarech odepsaných ze Cindyina účtu a 5 dolarech připsaných na Stevův účet. Zprostředkovatelé, jako jsou banky, PayPal a další členové současného ekonomického systému, hrají důležitou roli při regulaci finančních transakcí ve světě.

Úloha těchto důvěryhodných zprostředkovatelů má však také svá omezení:

  1. Nespravedlivé zachycení hodnoty. Tito zprostředkovatelé hromadí miliardy dolarů na tvorbě bohatství (tržní kapitalizace PayPal je ~130 miliard dolarů), ale svým zákazníkům - obyčejným lidem v terénu, jejichž peníze pohánějí významnou část světové ekonomiky - nepředávají prakticky nic. Stále více lidí zaostává.

  2. Poplatky. Banky a společnosti si za zprostředkování transakcí účtují vysoké poplatky. Tyto poplatky často neúměrně dopadají na obyvatelstvo s nižšími příjmy, které má nejméně alternativ.

  3. Cenzura. Pokud se konkrétní důvěryhodný zprostředkovatel rozhodne, že byste neměli mít možnost přesouvat své peníze, může pohyb vašich peněz omezit.

  4. Povolení. Důvěryhodný zprostředkovatel slouží jako strážce brány, který může libovolně zabránit komukoli, aby se stal součástí sítě.

  5. Pseudonymní. V době, kdy otázka ochrany soukromí nabývá na naléhavosti, mohou tito mocní strážci o sobě náhodně prozradit - nebo vás donutit prozradit - více finančních informací, než byste si možná přáli.

"Peer-to-peer elektronický peněžní systém" Bitcoin, který v roce 2009 spustil anonymní programátor (nebo skupina) Satoshi Nakamoto, byl přelomovým okamžikem pro svobodu peněz. Poprvé v historii si lidé mohli bezpečně vyměňovat hodnoty, aniž by k tomu potřebovali třetí stranu nebo důvěryhodného prostředníka. Placení v bitcoinech znamenalo, že lidé jako Steve a Cindy si mohli platit přímo, a obejít tak institucionální poplatky, obstrukce a zásahy. Bitcoin byl skutečně měnou bez hranic, která poháněla a spojovala novou globální ekonomiku.

Úvod do distribuovaných účetních knih

Bitcoin dosáhl tohoto historického úspěchu díky použití distribuovaného záznamu. Zatímco současný finanční systém se spoléhá na tradiční centrální záznam pravdy, záznam Bitcoinu je udržován distribuovanou komunitou "validátorů", kteří k této veřejné účetní knize přistupují a aktualizují ji. Představte si protokol Bitcoin jako globálně sdílený "list Google", který obsahuje záznam transakcí, validovaný a udržovaný touto distribuovanou komunitou.

Průlomem Bitcoinu (a obecně technologie blockchain) je, že i když záznam udržuje komunita, technologie jim umožňuje vždy dosáhnout konsenzu o pravdivých transakcích, což zajišťuje, že podvodníci nemohou zaznamenávat falešné transakce nebo systém předběhnout. Tento technologický pokrok umožňuje odstranit centralizovaného zprostředkovatele, aniž by byla ohrožena finanční bezpečnost transakcí.

Výhody distribuovaných účetních knih

Kromě decentralizace sdílí bitcoin, resp. kryptoměny obecně, několik příjemných vlastností, které činí peníze chytřejšími a bezpečnějšími, ačkoli různé kryptoměny mohou být v některých vlastnostech silnější a v jiných slabší, a to na základě různých implementací svých protokolů.  Kryptoměny jsou uloženy v kryptografických peněženkách identifikovaných veřejně přístupnou adresou a jsou zabezpečeny velmi silným soukromým heslem, které se nazývá soukromý klíč. Tento soukromý klíč kryptograficky podepisuje transakce a je prakticky nemožné vytvořit podvodné podpisy. Tím je zajištěna bezpečnost a nepřehlédnutelnost. Na rozdíl od tradičních bankovních účtů, které mohou být zabaveny státními orgány, vám kryptoměnu v peněžence bez vašeho soukromého klíče nikdo nikdy nemůže vzít. Kryptoměny jsou díky své decentralizované povaze odolné vůči cenzuře, protože kdokoli může předložit transakce kterémukoli počítači v síti, aby byly zaznamenány a potvrzeny. Transakce v kryptoměnách jsou neměnné, protože každý blok transakcí představuje kryptografický důkaz (hash) všech předchozích bloků, které existovaly před ním. Jakmile vám někdo pošle peníze, nemůže vám svou platbu ukrást zpět (tj. v blockchainu neexistují žádné nevyplatitelné šeky). Některé kryptoměny mohou podporovat i atomické transakce. "Chytré kontrakty" postavené na vrcholu těchto kryptoměn nespoléhají při vymáhání pouze na zákon, ale jsou přímo vynucovány prostřednictvím veřejně kontrolovatelného kódu, což je činí nedůvěryhodnými a může je potenciálně zbavit prostředníků v mnoha obchodech, např. escrow u nemovitostí.

Zabezpečení distribuovaných účetních knih (těžba)

Jednou z výzev při vedení distribuovaného záznamu transakcí je bezpečnost - konkrétně jak mít otevřenou a editovatelnou účetní knihu a zároveň zabránit podvodné činnosti. K řešení tohoto problému zavedl Bitcoin nový proces zvaný těžba (pomocí konsensuálního algoritmu "Proof of Work"), který určuje, kdo je "důvěryhodný" pro provádění aktualizací sdíleného záznamu transakcí.

Těžbu si můžete představit jako druh ekonomické hry, která nutí "ověřovatele" prokázat své zásluhy při pokusu o přidání transakcí do záznamu. Aby se Validátoři kvalifikovali, musí vyřešit řadu složitých výpočetních hádanek. Validátor, který hádanku vyřeší jako první, je odměněn tím, že může zveřejnit nejnovější blok transakcí. Zveřejnění nejnovějšího bloku transakcí umožňuje Validátorům "vytěžit" odměnu za blok - v současné době 12,5 bitcoinu (nebo ~40 000 USD v době psaní tohoto článku).

Tento proces je velmi bezpečný, ale vyžaduje obrovský výpočetní výkon a spotřebu energie, protože uživatelé v podstatě "pálí peníze", aby vyřešili výpočetní hádanku, která jim vynese další bitcoiny. Poměr spálených peněz k odměně je natolik trestný, že je vždy ve vlastním zájmu validátorů zveřejňovat poctivé transakce v záznamu Bitcoinu.

Problém: Centralizace moci a peněz staví kryptoměny 1. generace mimo dosah

V počátcích Bitcoinu, kdy na ověřování transakcí a těžbě prvních bloků pracovalo jen několik lidí, mohl kdokoli vydělat 50 BTC pouhým spuštěním softwaru pro těžbu Bitcoinu na svém osobním počítači. Jak začala měna získávat na popularitě, šikovní těžaři si uvědomili, že mohou vydělat více, pokud na těžbě pracuje více než jeden počítač.

Jak hodnota bitcoinu rostla, začaly vznikat celé společnosti, které se těžbou zabývaly. Tyto společnosti vyvinuly specializované čipy ("ASIC") a postavily obrovské farmy serverů, které tyto čipy ASIC k těžbě bitcoinů používaly. Vznik těchto obrovských těžařských společností, známých pod názvem Bitcoin Gold Rush, velmi ztížil obyčejným lidem možnost přispívat do sítě a získat odměnu. Jejich úsilí také začalo spotřebovávat stále větší množství výpočetní energie, což přispělo k narůstajícím ekologickým problémům na celém světě.

Snadnost těžby Bitcoinu a následný vznik těžebních farem rychle vyvolaly masivní centralizaci výrobní síly a bohatství v síti Bitcoin. Pro dokreslení kontextu uveďme, že 87 % všech Bitcoinů nyní vlastní 1 % jejich sítě, přičemž mnoho z těchto mincí bylo v počátcích těžby prakticky zadarmo. Dalším příkladem je společnost Bitmain, jedna z největších těžařských společností Bitcoinu, která získala miliardové příjmy a zisky.

Centralizace moci v síti Bitcoin je pro běžného člověka velmi obtížná a nákladná. Pokud chcete Bitcoin získat, nejjednodušší možnosti jsou:

  1. Vytěžit si ho sami. Stačí připojit specializovaný hardware (zde je zařízení na Amazonu, pokud máte zájem!) a pustit se do města. Jen vězte, že vzhledem k tomu, že budete soupeřit s obrovskými serverovými farmami z celého světa, které spotřebovávají tolik energie jako země Švýcarsko, nebudete moci těžit mnoho

  2. Nakupte bitcoiny na burze. Dnes si můžete koupit Bitcoin za jednotkovou cenu 3 500 USD / minci v době psaní tohoto článku (poznámka: můžete si koupit zlomkové množství Bitcoinu!) Samozřejmě byste tím také podstoupili značné riziko, protože cena Bitcoinu je poměrně volatilní.

Bitcoin jako první ukázal, jak může kryptoměna narušit současný finanční model, a dal lidem možnost provádět transakce, aniž by jim v tom bránila třetí strana. Větší svoboda, flexibilita a soukromí jsou i nadále motorem nevyhnutelného pochodu k digitálním měnám jako nové normě. Navzdory svým výhodám představuje (pravděpodobně nezamýšlená) koncentrace peněz a moci bitcoinu významnou překážku pro jeho přijetí v hlavním proudu. Hlavní tým společnosti As Pi provedl výzkum, aby se pokusil pochopit, proč se lidé zdráhají vstoupit do oblasti kryptoměn. Jako hlavní překážku vstupu lidé shodně uváděli riziko investování/těžení.

Řešení: Pi - umožnění těžby na mobilních telefonech

Po zjištění těchto klíčových překážek přijetí se základní tým Pi rozhodl najít způsob, který by běžným lidem umožnil těžit (neboli získávat odměny za ověřování kryptoměn v distribuovaném záznamu transakcí). Pro osvěžení: Jedním z hlavních problémů, které vznikají při udržování distribuovaného záznamu transakcí, je zajistit, aby aktualizace tohoto otevřeného záznamu nebyly podvodné. Proces aktualizace záznamu bitcoinu je sice osvědčený (spalování energie/peníze na prokázání důvěryhodnosti), ale není příliš uživatelsky (ani planetárně!) přívětivý. Pro Pí jsme zavedli dodatečný požadavek na návrh použití konsensuálního algoritmu, který by byl rovněž uživatelsky velmi přívětivý a v ideálním případě by umožňoval těžbu na osobních počítačích a mobilních telefonech.

Při porovnávání stávajících konsensuálních algoritmů (proces, který zaznamenává transakce do distribuované účetní knihy) se jako hlavní kandidát, který umožňuje uživatelsky přívětivou těžbu na mobilních zařízeních, ukazuje konsensuální protokol Stellar. Architektem protokolu Stellar Consensus Protocol (SCP) je David Mazières, profesor informatiky na Stanfordu, který působí také jako hlavní vědecký pracovník nadace Stellar Development Foundation. SCP využívá nový mechanismus zvaný Federated Byzantine Agreements, který zajišťuje, že aktualizace distribuované účetní knihy jsou přesné a důvěryhodné. SCP je také nasazen v praxi prostřednictvím blockchainu Stellar, který funguje od roku 2015.

Zjednodušený úvod do algoritmů konsensu

Než přejdeme k představení konsensuálního algoritmu Pi, pomůže nám jednoduché vysvětlení, k čemu konsensuální algoritmus v blockchainu slouží a jaké typy konsensuálních algoritmů dnešní blockchainové protokoly obecně používají, např. protokoly Bitcoin a SCP. Tato část je výslovně napsána příliš zjednodušeně kvůli přehlednosti a není úplná. Pro větší přesnost si přečtěte níže uvedenou část Přizpůsobení SCP a přečtěte si článek o hvězdném konsensuálním protokolu.

Blockchain je distribuovaný systém odolný proti chybám, jehož cílem je totální uspořádání seznamu bloků transakcí. Distribuované systémy odolné vůči poruchám jsou oblastí informatiky, která se studuje již mnoho desetiletí. Distribuované systémy se jim říká proto, že nemají centralizovaný server, ale místo toho se skládají z decentralizovaného seznamu počítačů (tzv. uzlů nebo peerů), které musí dospět ke konsensu ohledně obsahu a celkového uspořádání bloků. Nazývají se také odolné proti chybám, protože mohou tolerovat určitou míru chybných uzlů v systému (např. až 33 % uzlů může být chybných a celkový systém nadále normálně funguje).

Existují dvě široké kategorie konsensuálních algoritmů: Ty, které volí uzel jako vůdce, jenž vytvoří další blok, a ty, kde není žádný explicitní vůdce, ale všechny uzly dospějí ke konsensu o tom, jaký bude další blok, poté, co si navzájem vymění hlasy zasláním počítačových zpráv. (Přesněji řečeno, poslední věta obsahuje několik nepřesností, ale pomůže nám vysvětlit obecné rysy.)

Bitcoin používá první typ konsensuálního algoritmu: Všechny bitcoinové uzly mezi sebou soutěží v řešení kryptografické hádanky. Protože se řešení hledá náhodně, je v podstatě uzel, který řešení najde jako první, náhodně zvolen vedoucím kola, který vytvoří další blok. Tento algoritmus se nazývá "Proof of work" a vede k velké spotřebě energie.

Zjednodušený úvod do protokolu Stellar Consensus Protocol

Pi používá jiný typ konsensuálních algoritmů a je založen na protokolu Stellar Consensus Protocol (SCP) a algoritmu zvaném Federated Byzantine Agreement (FBA). Tyto algoritmy nemají energetické ztráty, ale vyžadují výměnu mnoha síťových zpráv, aby uzly dospěly ke "konsensu" o tom, jaký má být další blok. Každý uzel může na základě kryptografického podpisu a historie transakcí nezávisle určit, zda je transakce platná, nebo ne, např. autorita provedení přechodu a dvojího utracení. Aby se však síť počítačů dohodla na tom, které transakce se mají zaznamenat do bloku a v jakém pořadí se tyto transakce a bloky mají uskutečnit, musí si navzájem posílat zprávy a absolvovat několik kol hlasování, aby dospěly ke konsensu. Intuitivně by takové zprávy od různých počítačů v síti o tom, který blok je na řadě, vypadaly následovně: "Navrhuji, abychom všichni hlasovali pro to, aby dalším blokem byl blok A"; "Hlasuji pro to, aby dalším blokem byl blok A"; "Potvrzuji, že většina uzlů, kterým důvěřuji, hlasovala také pro blok A", z čehož algoritmus konsensu umožňuje tomuto uzlu vyvodit závěr, že "A je dalším blokem; a jako další blok nemůže být žádný jiný blok než A"; I když se výše uvedené kroky hlasování zdají být hodně, internet je dostatečně rychlý a tyto zprávy jsou lehké, a proto jsou takové algoritmy konsensu lehčí než důkaz práce Bitcoinu. Jeden z hlavních představitelů takových algoritmů se nazývá Byzantine Fault Tolerance (BFT). Několik špičkových blockchainů současnosti je založeno na variantách BFT, například NEO a Ripple.

Jednou z hlavních kritik BFT je, že má centralizační bod: protože jde o hlasování, množinu uzlů účastnících se hlasovacího "kvóra" centrálně určuje tvůrce systému na jeho počátku. Přínos FBA spočívá v tom, že namísto jednoho centrálně určeného kvora si každý uzel stanoví své vlastní "plátky kvora", které následně vytvoří různá kvora. Nové uzly se mohou připojit k síti decentralizovaným způsobem: deklarují uzly, kterým důvěřují, a přesvědčují ostatní uzly, aby jim důvěřovaly, ale nemusí přesvědčovat žádnou centrální autoritu.

SCP je jednou z instancí FBA. Namísto spalování energie jako v konsensuálním algoritmu proof of work u Bitcoinu uzly SCP zabezpečují sdílený záznam tím, že ručí za důvěryhodnost ostatních uzlů v síti. Každý uzel v síti vytváří plátek kvora, který se skládá z ostatních uzlů v síti, které považuje za důvěryhodné. Kvorum se vytváří na základě kvorumových plátků jeho členů a ověřovatel přijme nové transakce pouze tehdy a jen tehdy, pokud část uzlů v jeho kvoru transakci také přijme. Vzhledem k tomu, že validátory v celé síti vytvářejí svá kvora, pomáhají tato kvora uzlům dosáhnout konsensu o transakcích se zárukou bezpečnosti. Více informací o protokolu Stellar Consensus Protocol se dozvíte, když se podíváte na toto technické shrnutí SCP.

Přizpůsobení protokolu Stellar Consensus Protocol (SCP) systému Pi

Konsensuální algoritmus Pi staví na SCP.  SCP byl formálně prokázán [Mazieres 2015] a v současné době je implementován v rámci sítě Stellar. Na rozdíl od sítě Stellar Network tvořené převážně společnostmi a institucemi (např. IBM) jako uzly má Pi v úmyslu umožnit, aby na úrovni protokolu přispívala a byla odměňována zařízení jednotlivců, včetně mobilních telefonů, notebooků a počítačů. Níže je uveden úvod o tom, jak Pi aplikuje SCP k umožnění těžby jednotlivci.

Uživatelé systému Pi mohou hrát čtyři role těžařů systému Pi. Jmenovitě:

●      Průkopník. Uživatel mobilní aplikace Pi, který jednoduše denně potvrzuje, že není "robot". Tento uživatel potvrzuje svou přítomnost při každém přihlášení do aplikace. Může také otevřít aplikaci a požádat o transakce (např. provést platbu v Pí jinému Pionýrovi).

●      Přispěvatel. Uživatel mobilní aplikace Pí, který přispívá tím, že poskytuje seznam pionýrů, které zná a kterým důvěřuje. Souhrnně přispěvatelé do systému Pi vytvoří globální graf důvěry.

●      Ambassador. Uživatel mobilní aplikace Pí, který uvádí do sítě Pí další uživatele.

●      Node ( Uzel ). Uživatel, který je průkopníkem, přispěvatelem používajícím mobilní aplikaci Pí a zároveň používá software uzlu Pí na svém stolním nebo přenosném počítači. Software uzlu Pi je software, který spouští základní algoritmus SCP a zohledňuje informace o grafu důvěry poskytované přispěvateli.

Uživatel může hrát více než jednu z výše uvedených rolí. Všechny role jsou nezbytné, a proto jsou všechny role denně odměňovány nově vyraženými pí, pokud se daného dne účastnily a přispívaly. Při volné definici "těžaře" jako uživatele, který dostává nově vytěženou měnu jako odměnu za příspěvky, jsou všechny čtyři role považovány za těžaře pí. Pojem "těžba" definujeme šířeji než jeho tradiční význam ztotožňovaný s prováděním konsensuálního algoritmu proof of work jako v Bitcoinu nebo Ethereu.

Především musíme zdůraznit, že software Pi Node ještě nebyl vydán. Tuto část tedy nabízíme spíše jako architektonický návrh a žádost o připomínky technické komunity. Tento software bude plně open source a bude také silně závislý na stellar-core, což je také open source software, který je k dispozici zde. To znamená, že kdokoli z komunity jej bude moci číst, komentovat a navrhovat jeho vylepšení. Níže jsou uvedeny Pi navrhované změny SCP, které mají umožnit těžbu podle jednotlivých zařízení.

Nodes ( Uzly )

Pro srozumitelnost definujeme jako správně připojený uzel to, co dokument SCP označuje jako neporušený uzel. Pro srozumitelnost také definujeme jako hlavní síť Pi množinu všech neporušených uzlů v síti Pi. Hlavním úkolem každého uzlu je být nakonfigurován tak, aby byl správně připojen k hlavní síti Pi. Intuitivně je nesprávné připojení uzlu k hlavní síti podobné tomu, jako kdyby uzel bitcoinu nebyl připojen k hlavní bitcoinové síti.

V termínech SCP pro správné připojení uzlu znamená, že tento uzel musí zvolit takový "plátek kvora", aby se všechna výsledná kvora, která zahrnují tento uzel, protínala s kóry stávající sítě. Přesněji řečeno, uzel vn+1 je správně připojen k hlavní síti N o n již správně připojených uzlech (v1, v2, ..., vn), pokud se výsledná soustava N' o n+1 uzlech (v1, v2, ..., vn+1) těší průsečíku kvora. Jinými slovy, N' má průnik kvora, jestliže libovolná dvě jeho kvora mají společný uzel. -- tj. pro všechna kvora U1 a U2 platí U1∩U2 ≠ ∅.

Hlavní přínos Pi oproti stávajícímu nasazení konsensu Stellar spočívá v tom, že zavádí koncept grafu důvěry poskytovaného přispěvateli Pi jako informace, kterou mohou uzly Pi využít při nastavování svých konfigurací pro připojení k hlavní síti Pi.

Tyto uzly musí při výběru svých plátků kvora brát v úvahu graf důvěry poskytnutý přispěvateli, včetně svého vlastního bezpečnostního okruhu. Na pomoc při tomto rozhodování hodláme poskytnout pomocný software pro analýzu grafů, který uživatelům provozujícím Uzly pomůže činit co nejinformovanější rozhodnutí. Denní výstupy tohoto softwaru budou obsahovat:

●      seřazený seznam uzlů seřazený podle jejich vzdálenosti od aktuálního uzlu v grafu důvěryhodnosti; seřazený seznam uzlů založený na analýze pageranku uzlů v grafu důvěryhodnosti.

●      seznam uzlů, které komunita nahlásila jako jakýmkoli způsobem závadné seznam nových uzlů, které se chtějí připojit k síti

●      seznam nejnovějších článků z webu na klíčové slovo "misbehaving Pi nodes" a další související klíčová slova; vizuální zobrazení uzlů tvořících síť Pi podobné tomu, co je zobrazeno v StellarBeat Quorum monitoru [zdrojový kód].

●      průzkumník kvóra podobný QuorumExplorer.com [zdrojový kód].

●      simulační nástroj podobný tomu v nástroji StellarBeat Quorum monitor, který zobrazuje očekávané výsledné dopady na připojení těchto uzlů k síti Pi při změně konfigurace aktuálního uzlu.

Zajímavým výzkumným problémem pro budoucí práci je vývoj algoritmů, které mohou zohlednit graf důvěry a navrhnout každému uzlu optimální konfiguraci, nebo dokonce tuto konfiguraci nastavit automaticky. Při prvním nasazení sítě Pi sice mohou uživatelé se spuštěnými uzly kdykoli aktualizovat konfiguraci uzlů, ale budou denně vyzváni k potvrzení konfigurace a požádáni o její aktualizaci, pokud to uznají za vhodné.

Uživatelé mobilních aplikací

Když Pioneer potřebuje potvrdit, že daná transakce byla provedena (např. že obdržel Pi), otevře mobilní aplikaci. V tu chvíli se mobilní aplikace spojí s jedním nebo více uzly, aby se dotázala, zda byla transakce zaznamenána v účetní knize, a také aby získala nejnovější číslo bloku a hodnotu hash daného bloku. Pokud tento Pioneer také provozuje uzel, mobilní aplikace se připojí k vlastnímu uzlu tohoto Pioneera. Pokud Pioneer neprovozuje uzel, aplikace se připojí k více uzlům a tyto informace křížově zkontroluje. Pionýři budou mít možnost vybrat, ke kterým uzlům se mají jejich aplikace připojovat. Aby to však bylo pro většinu uživatelů jednoduché, měla by aplikace mít rozumnou výchozí sadu uzlů, např. určitý počet uzlů nejbližších uživateli na základě grafu důvěry spolu s náhodným výběrem uzlů s vysokým pagerankem. Žádáme vás o zpětnou vazbu ohledně toho, jak by měla být výchozí sada uzlů pro mobilní Pioneers vybírána.

Odměny za těžbu

Krásnou vlastností algoritmu SCP je, že je obecnější než blockchain. Koordinuje konsensus v distribuovaném systému uzlů. To znamená, že stejný základní algoritmus se nepoužívá jen každých několik sekund k zaznamenávání nových transakcí do nových bloků, ale lze jej také pravidelně používat k provádění složitějších výpočtů. Například jednou týdně jej stellarská síť používá k výpočtu inflace ve stellarské síti a k poměrnému přidělování nově vyražených tokenů všem držitelům stellarských mincí (stellarská mince se nazývá lumeny). Podobně síť Pi používá SCP jednou denně k výpočtu rozdělení nových Pi v celé síti mezi všechny těžaře Pi (pionýry, přispěvatele, ambasadory, uzly), kteří se aktivně účastnili daného dne. Jinými slovy, odměny za těžbu Pí se počítají pouze jednou denně, a ne v každém bloku blockchainu.

Pro srovnání Bitcoin přiděluje odměny za těžbu na každém bloku a celou odměnu dává těžaři, který měl to štěstí, že se mu podařilo vyřešit výpočetně náročnou randomizovanou úlohu. Tato odměna v Bitcoinu v současné době 12,5 Bitcoinu (~40 tisíc dolarů) připadá každých 10 minut pouze jednomu těžaři. To způsobuje, že je velmi nepravděpodobné, že by některý z daných těžařů odměnu vůbec dostal. Jako řešení této situace se těžaři bitcoinů začínají organizovat v centralizovaných těžebních poolech, které všechny přispívají výpočetním výkonem, čímž se zvyšuje pravděpodobnost získání odměn a nakonec se o tyto odměny poměrně dělí. Těžební pooly jsou nejen body centralizace, ale také jejich provozovatelé dostávají škrty, které snižují částku připadající jednotlivým těžařům.  V Pí nejsou těžební pooly potřeba, protože jednou denně všichni, kdo přispěli, dostanou meritokratické rozdělení nových Pí.

Transakční poplatky

Podobně jako u transakcí v Bitcoinu jsou poplatky v síti Pi nepovinné. Každý blok má určitý limit, kolik transakcí v něm může být obsaženo. Když není žádný počet transakcí, bývají transakce zdarma. Pokud je však transakcí více, uzly je seřadí podle poplatků, přičemž transakce s nejvyššími poplatky jsou nahoře, a do vytvářených bloků vybírají jen ty nejlepší transakce. To z něj činí otevřený trh. Implementace: Poplatky se mezi uzly rozdělují poměrně jednou denně. V každém bloku se poplatek za každou transakci převede do dočasné peněženky, odkud se na konci dne rozdělí mezi aktivní těžaře daného dne. Tato peněženka má neznámý soukromý klíč. Transakce do této peněženky a z této peněženky jsou vynuceny samotným protokolem v rámci konsensu všech uzlů stejným způsobem, jakým konsensus také každý den těží nové Pi.

Omezení a budoucí práce

SCP se již několik let intenzivně testuje jako součást sítě Stellar, která je v době psaní tohoto článku devátou největší kryptoměnou na světě. To nám dává poměrně velkou míru důvěry v něj. Jednou z ambicí projektu Pi je škálovat počet uzlů v síti Pi tak, aby byl větší než počet uzlů v síti Stellar, a umožnit tak většímu počtu běžných uživatelů podílet se na základním konsensuálním algoritmu. Zvýšení počtu uzlů nevyhnutelně zvýší počet síťových zpráv, které je třeba mezi nimi vyměňovat. I když jsou tyto zprávy mnohem menší než obrázek nebo video na youtube a internet dnes dokáže spolehlivě rychle přenášet videa, počet potřebných zpráv se zvyšuje s počtem zúčastněných uzlů, což se může stát úzkým hrdlem pro rychlost dosažení konsensu. To v konečném důsledku zpomalí rychlost, s jakou jsou v síti zaznamenávány nové bloky a nové transakce. Naštěstí je Stellar v současnosti mnohem rychlejší než Bitcoin. V současné době je Stellar kalibrován tak, aby vytvářel nový blok každých 3 až 5 sekund, přičemž je schopen podporovat tisíce transakcí za sekundu. Pro srovnání, Bitcoin vytváří nový blok každých 10 minut. Navíc kvůli nedostatečné záruce bezpečnosti Bitcoinu může být jeho blockchain ve vzácných případech přepsán během první hodiny. To znamená, že uživatel Bitcoinu musí počkat přibližně 1 hodinu, než si může být jistý, že je transakce považována za konečnou. SCP zaručuje bezpečnost, což znamená, že po 3-5 sekundách má člověk jistotu o transakci. Takže i s ohledem na potenciální úzké místo škálovatelnosti Pi očekává, že dosáhne konečnosti transakcí rychleji než Bitcoin a možná pomaleji než Stellar a zpracuje více transakcí za sekundu než Bitcoin a možná méně než Stellar.

Zatímco škálovatelnost SCP je stále otevřeným výzkumným problémem. Existuje několik slibných způsobů, jak by se dalo vše urychlit. Jedním z možných řešení škálovatelnosti je bloXroute. BloXroute navrhuje blockchainovou distribuční síť (BDN), která využívá globální síť serverů optimalizovaných pro výkon sítě. Každá BDN je sice centrálně řízena jednou organizací, ale nabízí prokazatelně neutrální zrychlení předávání zpráv. Tj. sítě BDN mohou spravedlivě obsluhovat pouze všechny uzly bez rozdílu, protože zprávy jsou šifrované. To znamená, že BDN neví, odkud zprávy přicházejí, kam jdou a co je uvnitř. Tímto způsobem mohou mít uzly Pi dvě trasy předávání zpráv: rychlou přes BDN, která by měla být po většinu času spolehlivá, a své původní rozhraní pro předávání zpráv peer-to-peer, které je plně decentralizované a spolehlivé, ale je pomalejší. Intuice této myšlenky se matně podobá ukládání do mezipaměti: Mezipaměť je místo, kde má počítač velmi rychlý přístup k datům, což urychluje průměrný výpočet, ale není zaručeno, že v ní budou vždy všechny potřebné informace. Když cache chybí, počítač se zpomalí, ale nestane se nic katastrofálního. Dalším řešením může být využití bezpečného potvrzování zpráv multicast v otevřených sítích Peer-to-Peer [Nicolosi a Mazieres 2004], které urychlí šíření zpráv mezi peery.

Ekonomický model pí: Vyvážení nedostatku a přístupu

Výhody a nevýhody ekonomických modelů 1. generace

Jednou z nejpůsobivějších inovací Bitcoinu je spojení distribuovaných systémů s ekonomickou teorií her.

Klady

Pevná nabídka

Ekonomický model bitcoinu je jednoduchý. Vždy bude existovat pouze 21 milionů bitcoinů. Toto číslo je stanoveno v kódu. S pouhými 21 miliony, které mají obíhat mezi 7,5 miliardy lidí na celém světě, není dostatek Bitcoinů. Tento nedostatek je jednou z nejdůležitějších hnacích sil hodnoty Bitcoinu.

Klesající odměna za blok

Distribuční schéma Bitcoinu, zobrazené níže, tento pocit nedostatku dále posiluje. Odměna za vytěžení bloku Bitcoinu se každých 210 000 bloků (přibližně každé ~4 roky) snižuje na polovinu. V počátcích existence Bitcoinu činila odměna za blok 50 mincí. Nyní je odměna 12,5 mince a v květnu 2020 se dále sníží na 6,25 mince. Klesající míra distribuce bitcoinu znamená, že i když povědomí o této měně roste, ve skutečnosti je méně co těžit.

Nevýhody

Obrácený znamená nerovnoměrný

Obrácený distribuční model bitcoinu (na začátku těžilo více lidí méně a dnes těží více lidí méně) je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k jeho nerovnoměrné distribuci. Vzhledem k tomu, že tolik bitcoinů je v rukou několika prvních těžařů, noví těžaři "pálí" více energie na méně bitcoinů.

Hromadění brání používání jako prostředku směny

Ačkoli byl Bitcoin vydán jako systém "peer to peer electronic cash", jeho relativní nedostatek brání tomu, aby sloužil jako prostředek směny. Nedostatek bitcoinu vedl k jeho vnímání jako formy "digitálního zlata" nebo digitálního úložiště hodnoty. Výsledkem tohoto vnímání je, že mnoho držitelů bitcoinů není ochotno utrácet bitcoiny za každodenní výdaje.

Ekonomický model pí

Pi se naproti tomu snaží najít rovnováhu mezi vytvořením pocitu nedostatku Pi a zároveň zajistit, aby se velké množství nehromadilo ve velmi malém počtu rukou. Chceme zajistit, aby naši uživatelé vytěžili více Pi, když přispívají do sítě. Cílem Pí je vytvořit ekonomický model, který bude dostatečně sofistikovaný, aby těchto priorit dosáhl a vyvážil je, a zároveň zůstane dostatečně intuitivní, aby ho lidé mohli používat.

Požadavky na návrh ekonomického modelu Pí:

  • Jednoduchost: Vytvořit intuitivní a transparentní model

  • Spravedlivé rozdělení: Poskytněte kritickému množství světové populace přístup k Pí

  • Nedostatek: Vytvořte pocit nedostatku, aby se cena Pí dlouhodobě udržela.

  • Meritokratická těžba: Odměňování příspěvků k budování a udržování sítě

Pi - nabídka tokenů

Politika emise tokenů

  1. Celková maximální nabídka = M + R + D

    1. M = celková odměna za těžbu

    2. R = celkové odměny za doporučení

    3. D = celkové odměny pro vývojáře

  2. M = ∫ f(P) dx, kde f je logaritmicky klesající funkce.

    1.  P = počet obyvatel (např. 1. osoba, která se připojí, 2. osoba, která se připojí atd.)

  3. R = r * M

    1.  r = míra doporučení (50 % celkem nebo 25 % pro doporučujícího i doporučovaného).

 

  1. D = t * (M + R)

  2. t = míra odměny pro vývojáře (25 %)

 

M - těžební zásoba (na základě fixní těžební zásoby vytěžené na osobu)

Na rozdíl od Bitcoinu, který vytvořil pevnou nabídku mincí pro celou globální populaci, Pi vytváří pevnou nabídku Pi pro každou osobu, která se připojí k síti až do prvních 100 milionů účastníků. Jinými slovy, pro každou osobu, která se připojí k síti Pi, je předem vyraženo pevné množství Pi. Tato zásoba je pak uvolňována po celou dobu života daného člena na základě jeho úrovně zapojení a přispění k bezpečnosti sítě. Nabídka je uvolňována pomocí exponenciálně klesající funkce podobně jako u Bitcoinu v průběhu života člena.

R - Referral Supply (na základě fixní odměny za doporučení vyražené na osobu a sdílené mezi doporučujícím a doporučeným)

Aby měla měna hodnotu, musí být široce rozšířená. Aby byl tento cíl motivován, generuje protokol také pevné množství Pi, které slouží jako odměna za doporučení pro referera i referovaného (nebo pro rodiče i potomka :) Tento sdílený fond mohou obě strany těžit po celou dobu svého života - pokud obě strany aktivně těží. Z tohoto poolu mohou čerpat jak referer, tak referee, aby se předešlo vykořisťovatelským modelům, kdy se referer může "přiživovat" na svých refereech. Bonus za doporučení slouží jako pobídka na úrovni sítě k růstu sítě Pi a zároveň motivuje členy k zapojení do aktivního zabezpečení sítě.

D - Dodávka odměn pro vývojáře (další pí ražené na podporu probíhajícího vývoje)

Pi bude financovat svůj probíhající vývoj pomocí "odměny pro vývojáře", která se razí vedle každé mince Pi ražené za těžbu a doporučování. V kryptoměnových protokolech se tradičně razí pevné množství zásob, které se okamžitě ukládá do pokladny. Protože celková zásoba mince Pi závisí na počtu členů sítě, mince Pi postupně razí svou odměnu pro vývojáře podle toho, jak se síť rozšiřuje. Postupné ražení odměny pro vývojáře sítě Pi má za cíl sladit motivaci přispěvatelů sítě Pi s celkovým stavem sítě.

f je logaritmicky klesající funkce - první členové těží více

Zatímco se Pi snaží vyhnout extrémní koncentraci bohatství, síť se také snaží odměňovat dřívější členy a jejich příspěvky relativně větším podílem na Pi. Když jsou sítě jako Pí v počátcích, mají tendenci poskytovat účastníkům nižší užitek. Představte si například, že máte úplně první telefon na světě. Byla by to skvělá technologická inovace, ale nebyla by extrémně užitečná. Jakmile si však telefony pořídí více lidí, každý držitel telefonu získá ze sítě větší užitek. Abychom odměnili lidi, kteří do sítě přišli dříve, odměna za individuální těžbu a odměna za doporučení Pí se snižuje v závislosti na počtu lidí v síti. Jinými slovy, pro každý "slot" v síti Pi je vyhrazeno určité množství Pi.

Užitečnost: Sdružování a zpeněžování našeho času online

Každý dnes disponuje skutečným pokladem nevyužitých zdrojů. Každý z nás tráví na svém telefonu hodiny denně. Zatímco jsme na svých telefonech, každé naše zobrazení, příspěvek nebo kliknutí vytváří mimořádné zisky pro velké společnosti. Ve společnosti Pi věříme, že lidé mají právo na zachycení hodnoty vytvořené z jejich zdrojů.

Všichni víme, že společně dokážeme víc než sami. Na dnešním webu mají obrovské korporace jako Google, Amazon nebo Facebook obrovské páky proti jednotlivým spotřebitelům. Díky tomu jsou schopny získat lví podíl na hodnotě vytvořené jednotlivými spotřebiteli na webu. Pi vyrovnává podmínky tím, že umožňuje svým členům sdružovat kolektivní zdroje, aby mohli získat podíl na hodnotě, kterou vytvářejí.

Níže uvedený graf představuje Pi Stack, kde vidíme obzvláště slibné příležitosti, jak pomoci našim členům získat hodnotu. Níže se každé z těchto oblastí věnujeme podrobněji.

Představení zásobníku Pi Stack - Uvolnění nedostatečně využívaných zdrojů

Pi Ledger a sdílený graf důvěryhodnosti - škálování důvěryhodnosti napříč webem

Jednou z největších výzev na internetu je vědět, komu věřit. Dnes se spoléháme na systémy hodnocení poskytovatelů, jako jsou Amazon, eBay nebo Yelp, abychom věděli, s kým můžeme na internetu obchodovat. Navzdory tomu, že my, zákazníci, odvádíme těžkou práci při hodnocení a recenzování našich protějšků, tito internetoví zprostředkovatelé získávají lví podíl na hodnotě vytvořené touto prací.

Výše popsaný konsensuální algoritmus Pi vytváří nativní vrstvu důvěry, která škáluje důvěru na webu bez prostředníků. Zatímco hodnota kruhu zabezpečení jen jednoho jednotlivce je malá, souhrn našich jednotlivých kruhů zabezpečení vytváří globální "graf důvěry", který pomáhá lidem pochopit, komu v síti Pi lze důvěřovat. Globální graf důvěry sítě Pi Network usnadní transakce mezi cizími lidmi, které by jinak nebyly možné. Nativní měna sítě Pi zase umožňuje každému, kdo přispívá k bezpečnosti sítě, získat podíl na hodnotě, kterou pomohl vytvořit.

Tržiště pozornosti Pi - směna nevyužité pozornosti a času

Pi umožňuje svým členům sdružovat jejich kolektivní pozornost a vytvářet tak trh pozornosti, který má mnohem větší hodnotu než pozornost každého jednotlivce samotného. První aplikací postavenou na této vrstvě bude řídký kanál sociálních médií, který je v současné době umístěn na domovské obrazovce aplikace. Tento řídký kanál sociálních médií si můžete představit jako Instagram s jedním globálním příspěvkem najednou. Průkopníci mohou vsadit pí, aby upoutali pozornost ostatních členů sítě sdílením obsahu (např. textu, obrázků, videí) nebo kladením otázek, které se snaží využít kolektivní moudrost komunity. V síti Pi má každý možnost stát se influencerem nebo využít moudrost davu. K dnešnímu dni používá základní tým Pí tento kanál k průzkumu názorů komunity na volbu designu Pí (např. komunita hlasovala o designu a barvách loga Pí.) Od komunity jsme získali mnoho cenných odpovědí a zpětné vazby k projektu. Jedním z možných budoucích směrů je otevřít trh s pozornostmi pro všechny Pionýry, kteří mohou používat Pi ke zveřejňování svého obsahu, a zároveň rozšířit počet kanálů hostovaných v síti Pi.

Kromě směny pozornosti se svými kolegy se Pionýři mohou také rozhodnout pro směnu se společnostmi, které usilují o jejich pozornost. Průměrný Američan vidí denně 4 000 až 10 000 reklam. Společnosti bojují o naši pozornost a platí za ni obrovské částky. My, zákazníci, však z těchto transakcí nedostáváme žádnou hodnotu. Na trhu s pozorností Pí budou muset společnosti, které chtějí oslovit Pionýry, kompenzovat své publikum v Pí. Reklamní tržiště Pí bude výhradně opt-in a poskytne Pionýrům příležitost zpeněžit jeden z jejich největších nevyužitých zdrojů: jejich pozornost.

Barterové tržiště Pi - vybudujte si osobní virtuální výkladní skříň

Kromě toho, že Pionýři přispějí do sítě Pi důvěrou a pozorností, očekáváme, že v budoucnu budou moci přispět svými jedinečnými dovednostmi a službami. Mobilní aplikace Pí bude sloužit také jako prodejní místo, kde budou moci členové Pí nabízet své nevyužité zboží a služby prostřednictvím "virtuální výlohy" ostatním členům Sítě Pí. Například člen nabídne ostatním členům sítě Pi k pronájmu nevyužitý pokoj ve svém bytě. Kromě reálného majetku budou moci členové sítě Pi Network prostřednictvím svých virtuálních výloh nabízet také dovednosti a služby. Například člen sítě Pi Network může na tržišti Pi nabízet své programátorské nebo designérské dovednosti. Časem bude hodnota sítě Pi podpořena rostoucím košem zboží a služeb.

Decentralizovaný obchod s aplikacemi Pi - snížení vstupní bariéry pro tvůrce

Sdílená měna, graf důvěryhodnosti a tržiště sítě Pi budou základem pro širší ekosystém decentralizovaných aplikací. Dnes musí každý, kdo chce založit aplikaci, vybudovat její technickou infrastrukturu a komunitu od nuly. Obchod s decentralizovanými aplikacemi Pi umožní vývojářům aplikací využívat stávající infrastrukturu Pi i sdílené zdroje komunity a uživatelů. Podnikatelé a vývojáři mohou komunitě navrhovat nové aplikace Dapp s žádostí o přístup ke sdíleným zdrojům sítě. Pi bude také vytvářet své Dapps s určitým stupněm interoperability, aby Dapps mohly odkazovat na data, aktiva a procesy v jiných decentralizovaných aplikacích.

Správa - kryptoměna pro lidi a pro lidi

Výzvy s modely správy 1. generace

Základem každého úspěšného měnového systému je důvěra. Jedním z nejdůležitějších faktorů vyvolávajících důvěru je governance neboli proces, kterým se v průběhu času provádějí změny v protokolu. Navzdory své důležitosti je správa často jedním z nejvíce přehlížených aspektů kryptoekonomických systémů.

Sítě první generace, jako je Bitcoin, se do značné míry vyhýbaly formálním (nebo "on-chain") mechanismům správy ve prospěch neformálních (nebo "off-chain") mechanismů, které vznikly kombinací role a motivačního designu. Podle většiny měřítek byly mechanismy správy Bitcoinu poměrně úspěšné a umožnily protokolu od jeho vzniku dramaticky růst co do rozsahu a hodnoty. Vyskytly se však i některé problémy. Ekonomická koncentrace Bitcoinu vedla ke koncentraci politické moci. Výsledkem je, že se obyčejní lidé mohou ocitnout uprostřed destruktivních bojů mezi masivními držiteli Bitcoinu. Jedním z nejnovějších příkladů této výzvy byla probíhající bitva mezi Bitcoiny a Bitcoin Cash. Tyto občanské války mohou skončit rozvětvením, kde nebo kde se blockchain. Pro držitele tokenů jsou tvrdé vidlice inflační a mohou ohrozit hodnotu jejich podílů.

Model správy Pi - dvoufázový plán

Vlad Zamfir, jeden z hlavních vývojářů Etherea, v článku zpochybňujícím výhody on-chain governance tvrdí, že blockchain governance "není abstraktní problém návrhu. Je to aplikovaný sociální problém". Jedním z Vladových klíčových bodů je, že je velmi obtížné navrhovat systémy správy "a priori" nebo před pozorováním konkrétních problémů vyplývajících z konkrétního politického systému. Jedním z historických příkladů je založení Spojených států. První experiment s demokracií ve Spojených státech, Články Konfederace, selhal po osmiletém experimentu. Otcové zakladatelé Spojených států pak mohli využít zkušeností z Článků konfederace k vytvoření Ústavy - mnohem úspěšnějšího experimentu.

Pi bude usilovat o vytvoření trvalého modelu správy věcí veřejných podle dvoufázového plánu.

Prozatímní model správy (< 5 milionů členů)

Dokud síť nedosáhne kritického počtu 5 milionů členů, bude Pi fungovat podle provizorního modelu řízení. Tento model se bude nejvíce podobat modelům správy "mimo řetězec", které v současné době používají protokoly jako Bitcoin a Ethereum, přičemž hlavní tým Pi bude hrát důležitou roli při řízení vývoje protokolu. Základní tým Pi však bude stále do značné míry spoléhat na příspěvky komunity. Samotná mobilní aplikace Pi je místem, kde jádrový tým Pi získává podněty od komunity a spolupracuje s Pioneery. Pi přijímá kritiku a návrhy komunity, což je realizováno funkcemi otevřenými pro komentáře na vstupní stránce Pi, v často kladených dotazech a v bílé knize. Kdykoli si lidé prohlížejí tyto materiály na webových stránkách společnosti Pi, mohou přímo tam zaslat komentář ke konkrétní sekci a položit otázky a návrhy. Důležitým kanálem pro příspěvky komunity budou také offline setkání Pioneer, která organizuje hlavní tým Pi.

Kromě toho základní tým pí vypracuje formálnější mechanismy řízení. Jedním z možných systémů řízení je tekutá demokracie. V rámci tekuté demokracie bude mít každý Pionýr možnost buď přímo hlasovat o dané otázce, nebo delegovat svůj hlas na jiného člena sítě. Tekutá demokracie by umožnila široké a efektivní členství komunity Pi.

"Ústavní konvent" Pí (> 5 milionů členů)

Po dosažení počtu 5 milionů členů bude na základě předchozích příspěvků do sítě Pi vytvořen prozatímní výbor. Tento výbor bude zodpovědný za získávání a navrhování návrhů od širší komunity a pro širší komunitu. Bude také organizovat řadu on- a offline rozhovorů, kde budou moci členové sítě Pi zvážit dlouhodobou podobu ústavy sítě Pi. Vzhledem k celosvětové uživatelské základně Pí bude síť Pí pořádat tyto porady na více místech po celém světě, aby byla zajištěna jejich dostupnost. Kromě pořádání osobních sjezdů bude síť Pí využívat také svou mobilní aplikaci jako platformu umožňující členům sítě Pí účastnit se procesu na dálku. Ať už osobně nebo online, členové komunity Pí budou mít možnost podílet se na vytváření dlouhodobé struktury řízení Pí.

Plán vývoje / plán nasazení

Fáze 1 - návrh, distribuce, zavádění grafu důvěry.
Server Pi funguje jako kohoutek napodobující chování decentralizovaného systému, jak bude fungovat, jakmile bude v provozu. Během této fáze je možné a relativně snadné provádět vylepšení uživatelského prostředí a chování ve srovnání se stabilní fází hlavní sítě. Veškerá ražba mincí pro uživatele bude po spuštění sítě převedena do ostrého provozu. Jinými slovy, livenet ve své genezi předběžně zablokuje všechny zůstatky majitelů účtů vygenerované během fáze 1 a bude nadále fungovat stejně jako současný systém, ale plně decentralizovaně. Pi není během této fáze kótováno na burzách a není možné "koupit" Pi za jinou měnu.

Fáze 2 - Testnet

Před spuštěním hlavní sítě bude software Node nasazen na testovací síť. Testovací síť bude používat přesně stejný graf důvěry jako hlavní síť, ale na testovací minci Pi. Hlavní tým Pi bude hostovat několik uzlů na testovací síti, ale bude podporovat další Pioneery, aby si na testovací síti založili vlastní uzly. Ve skutečnosti, aby se mohl jakýkoli uzel připojit k hlavní síti, doporučuje se začít na testnetu. Testovací síť bude v první fázi spuštěna paralelně s emulátorem Pi a pravidelně, např. denně, se budou porovnávat výsledky z obou systémů, aby se zachytily nedostatky a vynechávky testovací sítě, což umožní vývojářům Pi navrhnout a realizovat opravy.  Po důkladném souběžném běhu obou systémů dosáhne testnet stavu, kdy se jeho výsledky budou konzistentně shodovat s výsledky emulátoru. V té době, kdy se komunita bude cítit připravena, přejde Pi do další fáze.

Fáze 3 - Mainnet

Jakmile komunita usoudí, že je software připraven k produkci, a bude důkladně otestován v testnetu, bude spuštěn oficiální mainnet sítě Pi. Důležitým detailem je, že při přechodu do mainnetu budou uznávány pouze účty, u kterých bude potvrzeno, že patří odlišným skutečným osobám. Po tomto okamžiku budou faucet a emulátor sítě Pi z fáze 1 vypnuty a systém bude navždy pokračovat sám. Na budoucích aktualizacích protokolu se bude podílet komunita vývojářů Pi a základní tým Pi a budou navrženy výborem. Jejich implementace a nasazení bude záviset na uzlech, které budou aktualizovat těžební software, stejně jako u jiných blockchainů. Měnu nebude řídit žádný centrální orgán a bude plně decentralizovaná. Zůstatky falešných uživatelů nebo duplicitních uživatelů budou vyřazeny. V této fázi bude možné Pi připojit k burzám a směnit za jiné měny.

Zpět nahoru

.

Nové kapitoly Bílé knihy

Translated by: xFrostyCZ
Verified by: Wolficek

 

Prosinec 2021

Níže je uveden nový návrh sekcí o dodávkách a těžbě Pi z naší bílé knihy vydané v prosinci 2021. Těžba bude pokračovat ve fázi Mainnetu, ale s dynamicky upravovanou rychlostí těžby v rámci omezené nabídky. Podrobnější informace najdete v nových částech whitepaperu, které rozebírají jak nabídka a těžba fungovaly před Mainnetem a popisují, jak a proč se změní v Mainnetu. V dolní části také ponecháváme dříve zveřejněnou kapitolu Roadmap ( Plán vývoje ) pro referenci. Uvítáme vaši zpětnou vazbu, než po zahájení provozu Open NEtwork aktualizujeme oficiální whitepaper na našich webových stránkách

Model tokenů a těžba

Dobře promyšlený, zdravý design tokenů je zásadní pro úspěch sítě kryptoměn. Má potenciál vytvářet pobídky pro vytváření a růst sítě, budování ekosystému založeného na utilitách, a tím podporovat kryptoměnu, na které je takový systém založen. To, co síť motivuje, vypovídá mnohé o tom, co síť potřebuje – například růst sítě nebo vytváření utilit řízených základy, pouhý uchovatel hodnoty nebo prostředek směny pro kryptonativní ekosystém. Tato kapitola se zabývá nabídkou Pi a tím, jak mohou Pioneers těžit Pi v různých fázích sítě, a základním zdůvodněním návrhu pro různé mechanismy těžby, včetně budování a rozšiřování sítě a stimulace veřejných služeb a poptávky. Všimněte si, že Pi je kryptoměna první vrstvy běžící na vlastním blockchainu, na kterýžto “token” se zde odkazuje.

Nabídka Pi

Vizí Pi Network je vybudovat světově nejinkluzivnější peer-to-peer ekonomiku a online zkušenost, poháněnou Pi, celosvětově nejrozšířenější kryptoměnou. Pro naplnění této vize je důležité rozšířit síť a zpřístupnit Pi veřejnosti při zachování bezpečnosti blockchainu a nedostatku Pi. Zatímco tyto cíle vždy řídily model dodávky tokenů a návrh těžby, hlavní rozdíl je: fáze před mainnetem zaměřené na podporu růstu sítě a širokou distribuci Pi a fáze Mainnet se zaměří na odměňování rozmanitějších forem příspěvků Průkopníků a zároveň upevňování zásobování Pi.

Předběžná síťová dodávka

V raných fázích se Pi Network zaměřovala na růst a zabezpečení sítě. Zaváděcí systém k vybudování kritického množství účastníků je prvořadý pro jakoukoli síť a ekosystém. Poháněno vizí udělat z Pi celosvětově nejrozšířenější kryptoměnu, distribuce Pi a její globální zpřístupnění dále přispělo k zaměření na růst. Konsensuální algoritmus Pi se opírá o globální graf důvěry, který je agregován z bezpečnostních kruhů jednotlivých Průkopníků. Bylo proto zásadní motivovat průkopníky k vytvoření jednotlivých bezpečnostních kruhů. To znamenalo zásobu tokenů dostupných jako odměny za těžbu, která nebyla před Mainnetem výslovně omezena.

Zároveň bylo důležité udržovat určitý nedostatek Pi. Jak je vysvětleno v části Těžba, síť přijala mechanismus těžby, kde se rychlost těžby sítě sníží na polovinu pokaždé, když se velikost sítě zvětší 10krát, což vede k sérii událostí snížení na polovinu, když dosáhne různých milníků angažovaných průkopníků. Další událostí snížení na polovinu na základě tohoto modelu by bylo, když síť dosáhne 100 milionů angažovaných průkopníků. V současné době máme více než 30 milionů angažovaných průkopníků. Síť si také zachovala možnost úplně zastavit veškerou těžbu v případě, že síť dosáhne určité velikosti, která však nebyla ještě určena. Možnost omezit dodávku Pi nebyla před Mainnetem uplatněna, takže celková nabídka zůstala nedefinovaná.

Model zásobování před Mainnetem s mechanismem těžby přizpůsobeným dostupnosti, růstu a zabezpečení zavedl komunitu více než 30 milionů angažovaných průkopníků s miliony propletených bezpečnostních kruhů. Jednoduchý a dostupný způsob těžby Pi na mobilním telefonu pomohl distribuovat tokeny široce po celém světě, a to i mezi populacemi, které byly z krypto revoluce vynechány kvůli nedostatku kapitálu, znalostí nebo technologií. Síť se tak vyhnula extrémní koncentraci bohatství patrné v bitcoinech a dalších kryptoměnách a připravila se na to, aby se stala skutečným peer-to-peer decentralizovaným ekosystémem s dostatečně velkým objemem účastníků a transakcí pro vytváření utilit.

Zásobení Mainnetu

Zásobení podporuje růst a podněcuje nezbytné příspěvky do sítě k dosažení organicky životaschopného ekosystému. Za tímto účelem budou odměny za těžbu pokračovat i po Mainnetu, budou ale mít různé formy, aby podněcovaly různé typy příspěvků, což bude vysvětleno v části Těžba níže. Pokud jde o nabídku, neurčená nabídka způsobená mechanismem těžby před Mainnetem, který optimalizuje dostupnost a růst sítě, představuje pro fázi Mainnetu několik problémů, včetně nepředvídatelnosti v plánování, nadměrného odměňování a nedostatečného odměňování různých typů nezbytných příspěvků v nové fázi a výzvy k nedostatku. Aby se vyřešily tyto problémy, síť přejde od svého modelu napájení před Mainnetem, který je zcela závislý na chování sítě, k modelu napájení Mainnetu, kde je jasná maximální dodávka.

Problém nepředvídatelnosti plánování v modelu zásobování před mainnetem se objevil v prvním COiNVENTION (výdeji mincí) v Pi Network v září až říjnu 2020, kde panel komunity a příspěvky komunity diskutovaly o tom, zda by měla být těžba snížena na polovinu nebo zastavena při tehdejší velikosti sítě 10 milionů. Různorodé hlasy členů komunity představovaly pro síť následující dilema. Pokud by těžba pokračovala na základě probíhajícího (před Mainnetem) těžebního mechanismu, pak to vyvolalo obavy o nabídku kvůli nejistotě, a tedy nedostatku počtu mincí Pi. Pokud by se však těžba zastavila, poškodilo by to růst sítě a zabránilo by se novým Průkopníkům připojit se k síti v roli těžařů, čímž by se podkopala dostupnost Pi. I když se síť od tohoto rozhodnutí posunula a při své velikosti 10 milionů snížila rychlost těžby na polovinu, toto dilema stále zůstává a je třeba jej vyřešit.

Jak může komunita dosáhnout trvalého růstu a dostupnosti a zároveň řešit obavy ohledně dodávek, je jedním z hlavních faktorů, které se berou v úvahu při návrhu modelu tokenu Mainnetu. Navíc nedefinovaná a nepředvídatelná celková nabídka ztěžuje celkové plánování síťových tokenů, protože komunita jako kolektiv a samotný ekosystém potřebují nějaké Pi použít pro účely, které jsou přínosem pro komunitu a ekosystém jako celek, nejen pouze těžby. Odměny pro jednotlivce, což dokazuje téměř každá druhá blockchainová síť. Je třeba definovat jasné alokace pro takovéto společné komunitní účely. Vzhledem k současné velikosti sítě více než 30 milionů Pioneerů a očekávanému objemu transakcí a aktivit v budoucnu má model dodávek Mainnet jasnou maximální celkovou dodávku 100 miliard Pi , což umožňuje pobídky k pokračujícímu růstu, novým příspěvkům a zároveň odstraňuje obavy. o nepředvídatelnosti nabídky.

Distribuce dodávek bude respektovat původní princip distribuce v Bílé knize ze 14. března 2019 – komunita Pi má 80 % a tým Pi Core Team ( Tým Zakladatelů ) má 20 % z celkové cirkulující dodávky Pi, bez ohledu na to, kolik cirkulujících dodávek je v síti Pi v libovolném daném okamžiku. Při celkové maximální dodávce 100 miliard Pi tedy komunita nakonec obdrží 80 miliard Pi a Tým Zakladatelů nakonec obdrží 20 miliard Pi. Následující koláčový graf znázorňuje celkové rozdělení. Alokace základního týmu se odemyká stejným tempem, jak komunita postupně těží stále více Pi a může být předmětem dalšího zablokování prostřednictvím vlastního mandátu. To znamená, že pokud má komunita v oběhu část své alokace (například 25 %), lze odemknout maximálně pouze poměrnou částku v alokaci Core Teamu (v tomto příkladu 25 %).

 

 

 

Tato výše uvedená distribuce ukazuje, že Pi Network nemá žádnou alokaci pro ICO a NEPROVOZUJE žádný typ crowdfundingového prodeje Pi. Jakékoli předstírání identity Pi Network nebo jejích zakladatelů za účelem prodeje nebo výpisu je tedy nezákonné, neautorizované a falešné. Tito imitátoři nemají žádné spojení s Pi Core Týmem. Průkopníci by si měli dávat pozor na jakékoli podvody a neúčastnit se jich. Pi lze volně těžit tím, že přispíváte k ekosystému. Dále lze všechny vytěžené Pi získat pouze z aplikace Pi prostřednictvím řídicího panelu hlavní sítě a poté převést do vaší peněženky Pi. Jakákoli webová stránka, která požaduje od Pioneers, aby tvrdili Pi jiným způsobem, je falešná.

80 % komunitní nabídky se dále dělí na: 65 % přidělených na všechny minulé a budoucí odměny za těžbu Průkopníků, na adrese GBQQRIQKS7XLMWTTRM2EPMTRLPUGQJDLEKCGNDIFGTBZG4GL5CHHJI25 na Mainnetu, 10 % vyhrazeno pro podporu komunitní organizace a budování ekosystému, které bude nakonec řízeno Nadaci Pi. , nezisková organizace v budoucnu, na adrese GDPDSLFVGEPX6FJKGZXSTJCPTSKKAI4KBHBAQCCKQDXISW3S5SJ6MGMS, a 5 % vyhrazeno pro fond likvidity pro poskytování likvidity pro průkopníky a vývojáře v ekosystému Pi na adrese GB7HLN74IIYJKDGPENSHDELHN74IIYJKDGPENTB. Následující tabulka znázorňuje distribuci komunitních dodávek:

 

 

Komunitní alokace

Pi Komunitní distribuce (z projektovaných 80 miliard Pi celkem)

Odměny za těžbu před mainnetem

20 miliard Pi (přibližně)

Odměny za těžbu v Mainnetu

45 miliard Pi (přibližně)

Rezerva fondu likvidity

5 miliard Pi

Nadační rezerva (Granty, komunitní akce, atd.)

10 miliard Pi

 

65 miliard Pi bude přiděleno na všechny odměny za těžbu – minulou i budoucí těžbu. Pokud jde o odměny za minulou těžbu, hrubý součet všech dosud vytěžených Pí všemi Průkopníky (před Mainnetem) je asi 30 miliard pí. Po vyřazení Pi těženého falešnými účty a v závislosti na rychlosti a účasti KYC lze odhadnout, že počet Pi vytěžený před Mainnetem na začátku Open Network se bude pohybovat v rozmezí 10 až 20 miliard. Zbývající částka v dodávce 65 miliard Pi pro odměny za těžbu bude distribuována Průkopníkům prostřednictvím nového mechanismu těžby v Mainnetu s koncepčními ročními limity dodávek.

Tyto roční limity dodávek budou stanoveny na základě klesajícího vzorce. Roční limit lze vypočítat na podrobnějším základě, například podle dne po dnech nebo po ještě menších časových úsecích dynamicky, v závislosti na faktorech, jako je poměr blokování a zbývající zásoba sítě v daném čase. Takový výpočet limitů dodávek na základě granulárních časových úseků pomáhá dosáhnout lepší a hladší alokační křivky v průběhu času. Pro zjednodušení zde předpokládejme, že časový úsek je jeden rok. Klesající vzorec by znamenal, že roční limit nabídky pro první rok nové těžby Mainnetu bude vyšší než pro druhý rok, druhý rok vyšší než třetí rok a tak dále. Vzorec ročního poklesu a tato čísla budou muset být dokončeny blíže k zahájení období Otevřené sítě Mainnetu, jakmile uvidíme, kolik Průkopníků, kteří prošli ověřením KYC a kolik ze svých vytěžených Pi blokovali, nebo převedli do Mainnetu.

V Mainnetu budou Průkopníci odměněni za jejich pokračující příspěvky k růstu a bezpečnosti sítě. Jak je vysvětleno v části Těžba, odměny Průkopníkům budou dále diverzifikovány, protože síť potřebuje rozmanitější a hlubší příspěvky související s používáním aplikací, provozem uzlů a zablokováním Pi. Pre-mainnet průkopníci budou nadále přispívat do Pi a těžit z odměn za těžbu v Mainnetu, spolu s jakýmikoli novými členy, kteří se připojí k síti, aby zajistili růst a životnost sítě. 

10 miliard Pi bude vyhrazeno pro komunitní organizace a budování ekosystému, které bude v budoucnu řídit nezisková nadace. Většina decentralizovaných sítí nebo kryptoměn, i když jsou decentralizované, stále potřebuje organizaci, která by organizovala komunitu a určovala budoucí směřování ekosystému, např. Ethereum a Stellar. Budoucí nadace Pi bude (1) organizovat a sponzorovat komunitní akce, jako jsou vývojářské sjezdy, globální online akce a setkání místní komunity, (2) organizovat dobrovolníky a členy výborů a platit zaměstnance na plný úvazek, kteří se věnují budování komunity a ekosystému, (3) shromažďovat názory a zpětnou vazbu od komunity, (4) organizovat budoucí komunitní hlasování, (5) budovat branding a chránit pověst sítě, (6) reprezentovat síť pro interakci s jinými podnikatelskými subjekty včetně vlád, tradiční banky a tradiční podniky, nebo (7) plnit libovolný počet odpovědností za zlepšení komunity a ekosystému Pi. Dále, za účelem vybudování ekosystému Pi založeného na utilitách, budou nadací navrženy, vytvořeny a prováděny různé komunitní vývojářské programy na podporu komunitních vývojářů ve formě grantů, inkubací, partnerství atd.

Bude vyhrazeno 5 miliard Pi pro pooly likvidity, které poskytují likviditu všem účastníkům ekosystému, včetně průkopníků a vývojářů aplikací Pi. Likvidita je klíčem k tomu, aby byl ekosystém životaschopný, aktivní a zdravý. Pokud se podniky nebo jednotlivci chtějí podílet na ekosystémových aktivitách (např. prodejem a nákupem zboží a služeb v Pi), musí mít k Pi včasný přístup. Bez likvidity nebude mít ekosystém zdravý tok Pi, což poškodí vytváření veřejných služeb.

Jak je uvedeno v kapitole Plán, jednou z výhod období uzavřené sítě Mainnetu je umožnit kalibraci modelu tokenu, pokud existuje, na základě prvních výsledků Mainnetu. Proto model tokenu podléhá úpravám před začátkem období Open Network. Také v budoucnu může síť kvůli zdraví sítě a ekosystému čelit otázkám, jako zda je třeba, aby po dokončení distribuce 100 miliard Pi došlo k nějaké inflaci. Inflace může být nezbytná pro další pobídky k příspěvkům prostřednictvím větších odměn za těžbu, vyrovnání jakékoli ztráty Pi z oběhu v důsledku nehod nebo smrti, zajištění větší likvidity, zmírnění hromadění, které brání využití a vytváření užitku atd. V té době nadace a její výbory specializované na tyto záležitosti budou organizovat a vést komunitu k tomu, aby dospěla k závěru v této záležitosti decentralizovaným způsobem.

Mechanismus těžby

Pi Network umožňuje Průkopníkům přispívat k růstu, distribuci a bezpečnosti sítě a být v Pi meritokraticky odměňován. Mechanismus těžby před Mainnetem pomohl síti dosáhnout působivého růstu o více než 30 milionů angažovaných členů, široce distribuované měny a Testnetu a grafu důvěry agregátů Bezpečnostního kruhu, který bude napájet konsensuální algoritmus blockchainu Pi.

Při pohledu do fáze Mainnetu potřebuje Pi Network další příspěvky a také rozmanitější typy příspěvků od všech svých členů, aby se stala skutečnou ekonomikou a zároveň pokračovala ve svém růstu a začleňování. Ve fázi Mainnetu chceme stabilitu a dlouhou životnost kromě růstu, inkluze a bezpečnosti. Těchto cílů lze dosáhnout pouze tehdy, budou-li všichni Průkopníci v síti spolupracovat. Nový mechanismus těžby Pi je proto navržen tak, aby těchto cílů dosáhl tím, že podněcuje všechny pprůkopníky, aby do sítě přispívali různorodě na základě stejného meritokratického principu. Níže nejprve popíšeme vzorec těžby před Mainnetem, následovaný změnami ve vzorci Mainnetu.

Vzorec

Vzorec před Mainnetovou těžbou demonstruje meritokratické stanovení hodinové sazby těžby společnosti Průkopníků. Aktivní těžba Průkopníka obdržela alespoň minimální sazbu a byla dále odměňována za své příspěvky k bezpečnosti a růstu sítě. Následující vzorec určil rychlost, jakou Průkopník těžil Pi za hodinu:

M = I(B,S) + E(I), kde

●      M je celková rychlost těžby Průkopníka,

●      I je základní rychlost těžby jednotlivých Průkopníků,

●      B je celosystémová základní sazba těžby,

●      S je odměna za bezpečnostní kruh, která je součástí individuální základní sazby těžby Průkopníků z platných připojení k bezpečnostnímu kruhu, a

●      E je odměna za doporučení týmu od aktivních členů týmu doporučení.

Základní míra těžby B v celém systému začínala na 3,1415926 Pi/h a snížila se na polovinu pokaždé, když se velikost sítě angažovaných průkopníků 10x zvětšila, počínaje 1 000 průkopníky. Jak je uvedeno níže, dosud došlo k pěti událostem snížení na polovinu:

 

Milník Průkopníků

Hodnota B ( v Pi/h, zaokrouhleno na dvě desetinná místa)

Hodnota I s  bezpečnostním kruhem (v Pi/h, zaokrouhleno na dvě desetinná místa*)

< 1,000

3,14

6,28

1,000

1,57

3,14

10,000

0,78

1,57

100,000

0,39

0,78

1,000,000

0,19

0,39

10,000,000

0,10

0,19

 

Zde

●      I(B,S) = B + S(B)

●      S(B) = 0,2 • min(Sc,5) • B, kde
Sc je počet platných spojení Bezpečnostního kruhu.

●      E(I) = Ec • I(B,S) • 0,25, kde
Ec je počet aktivních členů Týmu Doporučitelů, kteří těží současně.

Těžební vzorec lze také zapsat jako násobek B:

●      M = I(B,S) + E(I)

●      M = [B + S(B)] + [Ec • I(B,S) • 0,25], nebo

●      M = [B + {0,2 • min(Sc,5) • B}] + [Ec • 0,25 • {B + {0,2 • min(Sc,5) • B}}] nebo

●      M = B • [1 + {0,2 • min(Sc,5)} + {Ec • 0,25 • {1 + 0,2 • min(Sc,5)}}] nebo

●      M = B • [(1 + Ec • 0,25) • {1 + 0,2 • min(Sc,5)}]

Základní systémová míra těžby před Mainnetem

Každý aktivní Průkopník obdržel alespoň základní celosystémovou míru těžby (B). To znamená, že pokud Sc = 0 a Ec = 0 ve výše uvedeném vzorci pro těžbu, pak M = B. V každém případě byla celková míra těžby Průkopníka násobkem základní míry těžby v celém systému. Hodnota B byla předem určena před Mainnetem, a jak ukazuje tabulka výše, změnila se pouze pětkrát. Maximální zásoba nebyla určena kvůli dynamickému pokroku mechanismu těžby před Mainnetem, např. jak velká je síť a jak rychle síť dosáhne další události půlení. Bylo by to určeno pouze tehdy, když B kleslo na 0. Jak je však vysvětleno v další části, hodnota B na Mainnetu se vypočítává v reálném čase, dynamicky se upravuje na základě celkové roční dodávky Pi a celkového koeficientu těžby napříč všemi Průkopníky. . Zásoba Pi je v Mainnetu konečná.

Odměny Bezpečnostního Kruhu

Pi se opírá o graf globální důvěry, který je agregován z milionů propletených bezpečnostních kruhů jednotlivých Průkopníků. Průkopník tak byl odměněn dodatečným Pi za hodinu za každé nové platné připojení s bezpečnostním kruhem, až do 5 takových připojení. Bezpečnostní kruhy jsou pro bezpečnost blockchainu Pi velmi zásadní tak, že odměna za bezpečnostní kruh zvýšila celkovou míru těžby Pioneer dvěma způsoby:

●   přímým přičtením k individuální základní těžební míře (I) Průkopníka a

●   zvýšením odměny za doporučení týmu, pokud tedy existuje.

Ve skutečnosti úplný bezpečnostní kruh – to znamená, že má alespoň pět platných spojení – zdvojnásobil jak individuální základní míru těžby Průkopníkovi, tak odměnu za doporučení týmu.

Odměny za tým doporučených

Průkopníci mohou také pozvat další, aby se připojili k síti Pi a vytvořili svůj doporučitelský tým. Ten, kdo pozval a pozvaný se dělí o stejný podíl na bonusových odměnách týmu doporučitelů, což je 25% zvýšení jejich příslušných individuálních základních těžebních sazeb Průkopníka, kdykoli oba těží současně. Průkopníci těžili více Pi za hodinu s každým současně těžícím členem Týmu Doporučitelů. Tato odměna za doporučení týmu uznala přínos Průkopníků k růstu sítě a distribuci tokenu Pi.

Formulace těžby

Cílem fáze Mainnetu je dosáhnout dalšího pokroku v decentralizaci a utilitách, zajistit stabilitu a životnost a udržet si růst a bezpečnost. Nový vzorec, jak je napsáno níže, podněcuje k rozmanitějším příspěvkům Průkopníků k podpoře těchto cílů Mainnetu a zároveň zachovává pobídky k zabezpečení a růstu sítě. Stejně jako dříve je meritokratický a vyjádřený jako rychlost, kterou Průkopníci těží Pi za hodinu.

M = I(B,L,S) + E(I) + N(I) + A(I) + X(B), kde

●  M je celková míra těžby Průkopníka,

●   I je individuální základní míra těžby Průkopníka,

●   B je celosystémová základní míra těžby (upravená na základě dostupného fondu Pi pro distribuci za dané časové období),

●   L je odměna za zablokování, která je novou složkou individuální základní těžební sazby Průkopníka,

●   S je odměna za bezpečnostní kruh, která je součástí individuální základní těžby Průkopníků z platných připojení bezpečnostního kruhu stejným způsobem jako ve vzorci těžby před mainnetem,

●   E je odměna týmu za doporučení od aktivních členů týmu doporučení stejným způsobem jako ve vzorci těžby před Mainnetem,

●   N je odměna uzlu,

●   A je odměna za používání aplikací Pi a

●   X jsou nové typy příspěvků nezbytných pro síťový ekosystém v budoucnu, které budou stanoveny později, ale budou také navrženy jako násobek B.

Stručně řečeno, S a E zůstávají stejné jako ve vzorci před Mainnetovou těžbou, zatímco do současného vzorce byly přidány nové odměny jako L, N a A. L se přidá jako část I; N a A jsou přidány jako další odměny vypočítané na základě I. Jinými slovy, síť stále odměňuje růst prostřednictvím E a zabezpečení prostřednictvím S, přičemž podněcuje příspěvky Průkopníků k provozu uzlů pro decentralizaci prostřednictvím N, pomocí aplikací pro vytváření utilit prostřednictvím A, a uzamčení kvůli stabilitě, zejména během prvních let prostřednictvím L. Dále mohou být v budoucnu přidány nové typy odměn pro Průkopníky přes X za vybudování plně funkčního ekosystému, jako jsou odměny pro vývojáře Průkopníka vytvářející úspěšné aplikace Pi. B nadále existuje po dlouhou dobu, přičemž má roční strop, který zajišťuje dlouhověkost růstu sítě při zachování nedostatku. Ve skutečnosti lze všechny odměny vyjádřit v B následovně.

Zde platí

●      I(B,L,S) = B + S(B) + L(B)

●      S(B) = 0,2 • min(Sc,5) • B, kde
Sc je počet platných spojení s bezpečnostním kruhem.

●      E(I) = Ec • 0,25 • I(B,L,S), kde
Ec je počet aktivních členů Referenčního týmu.

●      L(B) = Lt • Lp • log(N) • B, kde
Lt je multiplikátor odpovídající době trvání blokování,
Lp je podíl Průkopníků vytěženého Pi v hlavní síti, který je uzamčen, přičemž maximum je 200 % a
N je celkový počet relací těžby Průkopníků předcházejících aktuální relaci těžby.

●      N (i) = node_factor • tuning_factor • I, kde node_factor = procento_uptime_last_1_days • (uptime_factor + port_open_factor + cpu_factor), kde

uptime_factor = (procent_uptime_last_90_days + 1,5 * procent_uptime_last_360_days (360-90) + 2 *%) + 2 * procent_uptime_last_20sears + 3 * procent_uptime_last_10_Years),
port_open_factor = 1 + percent_ports_open_last_90_days + 1,5 * percent_ports_open_last_360_days + 2 * percent_ports_open_last_2_years + 3 * percent_ports_open_last_10_years,
CPU_factor = (1 + avg_CPU_count_last_90_days + 1,5 * avg_CPU_count_last_360_days + 2 * avg_CPU_count_last_2_years + 3 * avg_CPU_count_last_10_years) / 4.

Percent_uptime_last_*_days/years je procento za poslední * časové období, kdy byl jednotlivý uzel aktivní a přístupný ze sítě.
percent_ports_open_last_*_days/years je procento za poslední * časové období, kdy byly porty jednotlivých Node otevřeny pro připojení k síti.
avg_CPU_count_last_*_days/years je průměrný CPU, který jednotlivý uzel poskytl síti během posledního * časového období.
tuning_factor je statistický faktor, který normalizuje node_factor na číslo mezi 0 a 10.

●      A (I)* =
log [
Σ_across_apps {
log(time_spent_per_app_yesterday_in_seconds)
}
] •
log [ log(
            0,8 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_30_days +

                        0,6 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_90_days +

                        0.4 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_180_days +

                        0,2 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_1_year +

                        0,1 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_2_year
            ) ] • I

time_spent_per_app_yesterday_in_seconds je pro každou aplikaci Pi celkový čas v sekundách, který Průkopník stráví používáním aplikace předchozí den.

Σ_across_apps shrnuje logaritmickou hodnotu času Průkopníka stráveného na_aplikaci_včera_v_sekundách napříč všemi aplikacemi Pi.

avg_daily_time_spent_across_apps_last_*_days/years je průměrný denní čas v sekundách, který Průkopník stráví ve všech aplikacích Pi v souhrnu za poslední * časové období.

  • Všimněte si, že když některá z logaritmických funkcí vrátí nedefinovanou hodnotu nebo hodnotu nižší než 0 (to znamená, když je vstup logaritmické funkce nižší než 1), vzorec resetuje hodnotu logaritmické funkce na 0, aby se zabránilo záporné odměny za těžbu nebo chyba ve funkci.

●      X(B) bude v budoucnu stanoveno na základě nových typů příspěvků, ale bude násobkem B a bude udržováno v rámci ročního limitu nabídky spolu s dalšími odměnami.

Jak je ukázáno výše, výrazy S a E zůstávají stejné jako ve vzorci před Mainnetovou těžbou a nebudou zde dále vysvětlovány. Dále se zaměříme na vysvětlení změn na B, změny na I až L a přidání N a A.

Celosystémová základní těžební sazba

Podobně jako u před-mainnetové těžby lze všechny termíny ve výše uvedeném vzorci pro těžbu v Mainnetu vyjádřit v Pi za hodinu a jsou navrženy tak, aby byly násobkem B. Rovnici lze tedy také přepsat, jak je uvedeno níže. Každý Průkopník může každý den těžit alespoň systémovou základní sazbu těžby a bude moci těžit vyšší rychlostí, pokud bude mít i jiné typy příspěvků, které se počítají jako násobky B.

M = B • (1 + S + L) • (1 + N + E + A + X)

Na rozdíl od těžby před Mainnetem, B v Mainnetu, jak je uvedeno ve vzorci výše, již není konstantní napříč všemi Průkopníky v daném časovém okamžiku, ale vypočítává se v reálném čase. a dynamicky upravované na základě ročního limitu dodávky.

Vzhledem k ročnímu limitu dodávek je nemožné udržet konstantní B jako v období před Mainnetem, protože je nepředvídatelné, kolik každý Pioneer těží a kolik Pioneer aktivně těží během určitého časového období. Před-Mainnetový model byl navržen tak, aby v prvních letech stimuloval růst k zavedení sítě. Jakmile síť dosáhne určitého rozsahu, musí také zajistit celkové zdraví ekosystému. Exponenciální vydávání tokenů exponenciálním růstem sítě a konstantní rychlostí těžby proto již nedává smysl. Posun B z konstanty k dynamicky upravovanému v průběhu roku vyplývá z potřeby meritokraticky motivovat příspěvky Průkopníků, ale také udržovat celkové odměny v určitém limitu.

Aby se tedy vyřešil problém ročního limitu a zároveň se zajistila spravedlnost pro toho, kdo těžil Pi, B daného dne v roce se vypočítá následovně. Den je zde definován jako posledních 24 hodin před okamžikem, kdy Průkopník zahájí novou těžební relaci. Různí Průkopníci tedy budou mít mírně odlišné dny vzhledem k době těžby, a tudíž potenciálně mírně odlišné B na základě výpočtu níže. Každé B daného Průkopníka svého dne zůstává konstantní po celou dobu těžby, to znamená během následujících 24 hodin od okamžiku, kdy zahájí těžební relaci. B se vypočítá následovně:

●   Vydělte zbývající celkovou zásobu Pi v roce počtem dní zbývajících v roce, abyste získali day_supply (denní zásobení) na základě zbývající roční zásoby,

●   přidejte násobky B ze všech společností Průkopníků, které aktivně těžily za posledních 24 hodin, což představuje různorodou sadu příspěvků Průkopníků, do vzorce pro těžbu v Mainnetu výše, abyste získali součet_násobků_B_za celou síť za toto 24hodinové okno, a

●   dále vydělte day_supply (denní zásobení) sumou_of_B_multiples (násobků B) za 24 hodin, abyste získali B této konkrétní těžební relace.

Pro daný den v roce tedy,
B = day_supply / (sum_of_B_multipleles • 24h)

V tomto rámci se B v různé dny v roce bude lišit v závislosti na tom, kolik Průkopníků vytěžilo za posledních 24 hodin a také co a jak mnoho příspěvků, které přispěli, aby získali další násobky B spuštěním uzlů, používáním utilitních aplikací nebo zablokováním atd. Tento model také řeší jakoukoli nejistotu ohledně X(B) – budoucích typů odměn za příspěvky pro Průkopníky – ve vzorci. Bez ohledu na to, kolik X bude, bude udržováno v rámci stejného ročního limitu nabídky bez navýšení celkové nabídky a ovlivní pouze rozdělení odměn mezi různé typy příspěvků. Tento dynamický mechanismus umožňuje samotným Průkopníkům decentralizovaným způsobem zajistit, že (1) odměny nepřekročí roční limit nabídky, (2) distribuce roční nabídky neskončí na začátku roku a (3) odměny se dělí zásluhově.

Pro účely ilustrace předpokládejme, že v daný den jsou pouze dva Průkopníci a B je rychlost těžby (pro tuto ilustraci vyjádřená v Pi/den) – konstanta během konkrétní relace těžby Průkopníka, je ale dynamicky upravovaná v různých dnech:

Průkopník 1 nemá žádnou aplikaci (A=0), neprovozuje uzel (N=0), nemá žádné bezpečnostní připojení (S=0) a nemá žádné aktivní členy týmu referentů (E=0). Je v 11. těžební relaci (N=10) a blokuje 100 % vytěžených Pi (Lp=1) po dobu 3 let (Lt=2). Těžební sazba Průkopníka 1 v tento den je:

●      M1 = I(B,L,S) + 0 + 0 + 0, nebo

●      M1 = B + {2 • 1 • log(10)} • B + 0, nebo

●      M1 = 3B

Průkopník 2 nemá žádnou aplikaci (A=0), neprovozuje uzel (N=0), nemá žádnou blokaci (L=0) a nemá žádné aktivní členy referenčního týmu (E=0). Mají plný bezpečnostní okruh. Míra těžby Průkopníka 2 v tento den je:

●      M2 = I(B,L,S) + 0 + 0 + 0, nebo

●      M2 = B + 0 + {0.2 • min(Sc,5) • B}, nebo

●      M2 = B + {0,2 - 5 - B}, nebo

●      M2 = 2B

Zde: Celkový počet Pi, který má být vytěžen v celé síti v tento den = M1 + M2 = 5B Předpokládejme, že v roce zbývá 500 Pi a 50 dní.Proto celkový počet Pi, který je k dispozici k vytěžení pro tento den = 500 Pi / 50 dní = 10 Pi/den.

Řešení B na základě dvou výše uvedených rovnic,

●      5B=10 Pi ⇒ B = 2 Pi/den (nebo 0,083 Pi/hodinu).

Podle toho budou mít průkopníci 1 a 2 následující skutečné sazby těžby:

●      M1 = 3 - 2 Pi/den = 6 Pi/den (neboli 0,25 Pi/hodinu).

●      M2 = 2 - 2 pí/den = 4 pí/den (nebo 0,17 pí/hodinu).

Základní těžební sazba Průkopníka

Pro srovnání, individuální základní těžební sazba Průkopníka ve vzorci pro těžbu před spuštěním sítě Mainnet, zahrnuje pouze základní těžební sazbu pro celý systém a odměny Bezpečnostního Kruhu. V síti Mainnet se k individuální základní těžební sazbě Průkopníka I přidává nová složka, odměna za uzamčení. Odměna za uzamčení L spolu s celosystémovou základní těžební sazbou B a odměnou za bezpečnostní okruh S tvoří individuální základní těžební sazbu Průkopníka I. Vzhledem k tomu, že I se používá jako vstup pro výpočet všech ostatních odměn, ve výsledku odměny za bezpečnostní okruh a uzamčení zvyšují celkovou těžební sazbu Průkopníka o: (1) přímým přidáním k individuální základní míře těžby Průkopníka a (2) zvýšením odměny jakéhokoli doporučujícího týmu E, odměny uzlů N a odměny za používání aplikace A.

Odměna za uzamčení

V síti Mainnet má odměna za uzamčení podpořit zdravý a bezproblémový ekosystém a motivovat k dlouhodobému zapojení do sítě, zatímco síť vytváří ekonomiku a poptávku. Jedná se o důležitý decentralizovaný makroekonomický mechanismus, který má mírnit cirkulaci nabídky na trhu, zejména v prvních letech otevřeného trhu, kdy se vytvářejí utility. Jedním z důležitých cílů sítě Pi je vytvořit ekosystém aplikací založený na utilitách. Transakce za skutečné zboží a služby v ekosystému, nikoliv pouze spekulativní obchodování, mají určovat užitečnost Pi. Při spuštění fáze uzavřené sítě Mainnetu bude jednou z hlavních oblastí, na kterou se zaměříme, podpora a rozvoj komunity vývojářů aplikací pro Pi a péče o další aplikace pro Pi. Do té doby se mohou průkopníci rozhodnout, že své zařízení Pi uzamknou, aby pomohli vytvořit stabilní tržní prostředí, aby ekosystém dozrál a aby se objevilo více aplikací pro Pi a poskytlo přesvědčivé případy využití Pi - aby se nakonec vytvořila organická poptávka prostřednictvím veřejných služeb.

Vzorec odměny za uzamčení je rozepsán zde:

 

L(B) = Lt - Lp - log(N) - B, kde

Lt je násobek doby uzamčení B.

●      0 → Lt = 0

●      2 týdny → Lt = 0,1

●      6 měsíců → Lt = 0,5

●      1 rok → Lt = 1

●      3 roky → Lt = 2

Lp je násobek procenta uzamčení B, kde

Lockup Percentage (procento uzamčení) je částka uzamčení nad zůstatkem Mainnetu převedená z předchozí odměny za těžbu (Lb) a násobitel Lockup Percentage je následující.

●      0 % → Lp = 0

●      25% → Lp = 0,25

●      50% → Lp = 0,5

●      90% → Lp = 0,9

●      100% → Lp = 1,0

●      150 % → Lp = 1,5

●      200 % → Lp = 2

 

log(N) je logaritmická hodnota celkového počtu předchozích těžebních relací (N).

Průkopníci budou mít možnost dobrovolně uzamknout své Pí, aby získali právo těžit za vyšší sazbu. Předpokladem odměny za uzamčení je především to, že Průkopník musí aktivně těžit. Bez toho, aby se těžba vůbec uskutečnila, nebudou odměny za uzamčení za žádné neaktivní těžební relace, a to ani v případě, že bude Pí uzamčeno. Jak je vyjádřeno ve výše uvedeném vzorci, jediné, co uzamčení dělá, je poskytování násobků k B, takže pokud je B 0 (což znamená, že Průkopník netěží), nebudou žádné odměny za uzamčení.

Za druhé, odměna za uzamčení je pozitivně spojena s příspěvkem k uzamčení, tj. s délkou doby uzamčení (Lt) a s uzamčenou částkou. Částka za uzamčení je však zohledněna procentuálním podílem z celkového vytěženého Pi Průkopníka (Lp). Maximální Pi, které může Průkopník uzamknout, je dvojnásobek jeho zůstatku na Mainnetu, který se převedl z jeho předchozí těžby v mobilní aplikaci (Lb), tj. 200 % Lb. Důvody pro to, aby maximální výše uzamčení byla 2× vyšší než jeho převedený zůstatek v Mainnetu (Lb), jsou: 1) zabránit zneužívání odměny za uzamčení a 2) dále podpořit další příspěvky do ekosystému Pi, jako je další zvyšování jejich těžby, provoz uzlů a používání aplikací. To v jistém smyslu zvýhodňuje Průkopníky, kteří těží a přispívají do sítě jinými typy příspěvků.

Za třetí, Log(N) nabízí vyšší motivaci k uzamčení Průkopníkům, kteří mají dlouhou historii těžby a pravděpodobně velký převoditelný zůstatek k uzamčení. Zatímco vzorec odměny za uzamčení obecně upřednostňuje rovnost tím, že nezohledňuje absolutní částku, ale procento jejich převedeného zůstatku (Lp) - což umožňuje menším účtům s krátkou historií těžby uzamknout malé částky, a přesto získat stejný násobek odměny za uzamčení jako velké účty - potřebujeme přidat faktor Log(N), který zohledňuje těžaře s dlouhou historií těžby, abychom vyvážili zkreslení ve prospěch Průkopníků s malými zůstatky a poskytli dostatečnou motivaci Průkopníkům s dlouhou historií a většími zůstatky. Je však také třeba omezit vliv historie těžby na odměny za uzamčení. Vzorec tedy aplikuje logaritmus na počet předchozích těžebních relací N. Pokud například někdo těžil poslední 3 roky téměř každý den, bude jeho celkový počet předchozích těžebních relací (N) přibližně 1 000. V tomto scénáři se Log(1 000) rovná 3, což přidává další násobek B v jejich odměnách za uzamčení. Mějte na paměti, že pro dosažení smysluplných odměn za uzamčení u Průkopníků s dlouhou historií těžby je množství Pi, které musí uzamknout, mnohem větší než u menších účtů.

Začtvrté, jeden Průkopník může mít dobrovolně více blokací v různých časech s různou výší a dobou trvání. Výpočet celkové odměny za uzamčení pro tohoto těžaře s i různými uzamčeními spočívá ve zjištění násobku celkové odměny za uzamčení B, jak je vyjádřeno v následujícím vzorci. Níže uvedený vzorec je ekvivalentní výše uvedenému vzorci pro výpočet odměny za uzamčení, s jediným rozdílem, že zohledňuje více uzamčení téhož Průkopníka pro výpočet jejich celkových odměn za uzamčení, např. různé doby trvání (Lti) a různé částky (Lci) jednotlivých uzamčení v různém čase:

Účelem tohoto vzorce je vypočítat celkovou odměnu za uzamčení na základě poměrného podílu částky každého uzamčení (Lc) na celkovém zůstatku Mainnetu z předchozí těžby (Lb) jako váhy, vynásobeného jejich příslušným časovým obdobím uzamčení (Lt) a Log(n). Takže i když existuje více výluk stejného Průkopníka, více výluk s různým nastavením se úměrně přidá k jejich celkovým odměnám za výluky. Hodnoty Lt, Lc a Log(N) se vypočítají a vynásobí pro každý lockkup i a poté se sečtou napříč různými i, což se následně vydělí hodnotou Lb v dané relaci těžby, aby se získala hodnota L(B) pro danou relaci těžby. Tento vzorec zajišťuje, že bez ohledu na Lb, pokud si každý Průkopník udržuje stejný procentuální podíl svého uzamčení nad svým Lb, zůstane celkový násobitel odměn za uzamčení stejný.

A nakonec, kdy může Průkopník zamknout systém Pi? Průkopníci mohou kdykoli rozhodnout o délce trvání uzamčení a procentuálním podílu uzamčení svého převoditelného zůstatku v rámci celkového nastavení účtu v aplikaci Pí. Dokonce si mohou tato nastavení předem zvolit ještě předtím, než jsou KYC nebo připraveni k přechodu do Mainnetu. Jakmile oni a jejich referenční tým/bezpečnostní kruh projdou KYC, stane se více jejich mobilního zůstatku převoditelným. V okamžiku migrace jejich převoditelného zůstatku do Mainnetu se jejich předem zvolené nastavení délky trvání uzamčení a procenta automaticky použije na výši převedeného zůstatku, čímž vzniknou dva typy zůstatků v Mainnetu: uzamčený zůstatek a volný zůstatek, přičemž oba budou zaznamenány v blockchainu Mainnetu a budou se nacházet v peněžence Pi Průkopníka, která není určena k úschově. Uzamčení tedy nelze po potvrzení zrušit a musí zůstat uzamčeno po celou zvolenou dobu trvání vzhledem k povaze blockchainu. Jakékoli změny v nastavení uzamčení tohoto Průkopníka se projeví při jeho dalším převodu zůstatku do Mainnetu.

Toto nastavení uzamčení celého účtu umožňuje Průkopníkům uzamknout maximálně 100 % jejich převoditelného zůstatku z mobilu do Mainnetu. Po spuštění Mainnetu a převodu zůstatků Průkopníků mohou Průkopníci později uzamknout více Pi také přímo v Mainnetu prostřednictvím mírně odlišného rozhraní pro uzamykání. V té době mohou uzamknout až 200 % svého již převedeného zůstatku na Mainnetu získaného z předchozí těžby. Dodatečný příspěvek na uzamčení většího počtu Pi, než kolik individuálně vytěžil, může pocházet z transakcí založených na užitkových aplikacích Pi, tj. z vydělávání Pi prodejem zboží a služeb.

Odměna za používání aplikací

Zastřešujícím cílem sítě Pi je vybudovat inkluzivní peer-to-peer ekonomiku a online zážitek poháněný kryptoměnou Pi prostřednictvím našeho ekosystému aplikací. Průkopníci proto budou mít další odměny za těžbu za používání aplikací Pi na platformě Pi apps prostřednictvím prohlížeče Pi Browser, včetně aplikací ekosystému a aplikací třetích stran v adresáři Pi Directory. Odměna za používání aplikací pro Průkopníky pomáhá ekosystému dvěma způsoby.

Zaprvé poskytne vývojářům aplikací Pi přístup na trh a větší počet zobrazení jejich aplikací. Vývojáři aplikací pro Pi získají od Průkopníků možnosti využití a iterace produktů, což byla jedna z největších překážek při vytváření životaschopných decentralizovaných aplikací v blockchainovém průmyslu. Vývojáři decentralizovaných aplikací (dApp) zatím nemají k dispozici hojné, stabilní a o užitek usilující prostředí spotřebitelského trhu, kde by mohli testovat a zdokonalovat své spotřebitelské produkty a vytvářet tak spotřebitelské užitky. Platforma aplikací Pi Network a odměna za používání aplikací mají takové prostředí vývojářům dApp poskytnout.

Zadruhé, zvýšený počet dojmů a používání potenciálně povede ke zvýšení výdajů na Pi ze strany Průkopníků v aplikacích Pi, čímž se zvýší poptávka po užitkových aplikacích Pi na trhu. I když jsou imprese motivovány prostřednictvím odměny za používání aplikací, výdaje na Pi motivovány nejsou. To znamená, že odměna za používání aplikace Pí pro průkopníky pomáhá vývojářům aplikací Pí do té míry, že Průkopníci jsou u nich. Nyní rozhoduje o tom, zda Průkopníci skutečně zůstanou a utratí Pi v jejich aplikacích, to, jak užitečné a poutavé jsou jejich produkty a jaké hodnoty mohou aplikace těmto Průkopníkům poskytnout. Tento rámec zajišťuje, že pro účely vytváření poptávky po Pi působí organické tržní síly, které umožňují aplikacím soutěžit na základě kvality a užitečnosti produktů, což nakonec umožňuje, aby se objevily a na trhu zůstaly ty nejlepší aplikace a vytvářely skutečné užitky a ještě větší poptávku po Pi.

Prostřednictvím dvou výše uvedených mechanismů má odměna za používání aplikací za cíl dosáhnout postupného přechodu od vnějších pobídek k vnitřním motivacím mezi průkopníky navštěvujícími aplikace pro Pi, a tedy přechodu od pobídek k organickému používání aplikací pro Pi, aby se nakonec rozběhl ekosystém aplikací pro Pi založený na užitku.

Vzorec odměny za používání aplikací je přetištěn zde:

 

A (I)* =

log [

Σ_across_apps {

log(time_spent_per_app_yesterday_in_seconds)

}

] •

log [ log(

                        0.8 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_30_days +

                        0.6 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_90_days +

                        0.4 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_180_days +

                        0.2 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_1_year +

                        0.1 • avg_daily_time_spent_across_apps_last_2_year

) ] • I

time_spent_per_app_yesterday_in_seconds je pro každou aplikaci pí celkový čas v sekundách, který Průkopník strávil používáním aplikace v předchozím dni.

Σ_across_apps sečte logaritmickou hodnotu Průkopníků time_spent_per_app_yesterday_in_seconds ve všech aplikacích Pi.

avg_daily_time_spent_across_apps_last_*_days/years je průměrný denní čas v sekundách, který Průkopník  stráví ve všech aplikacích Pi souhrnně za poslední * časové období.

  • Všimněte si, že pokud některá z logaritmických funkcí vrátí nedefinovanou hodnotu nebo hodnotu nižší než 0 (tj. pokud je vstup logaritmické funkce nižší než 1), vzorec vynuluje hodnotu logaritmické funkce, aby se zabránilo záporným odměnám za těžbu nebo chybě ve funkci.

Obecně vzorec odměny za používání aplikací zohledňuje dva faktory: čas strávený v aplikacích a počet použitých aplikací, přičemž započítává historii používání aplikací v dlouhodobém horizontu a omezuje odměny, aby se zabránilo zneužívání. Vzorec má dvě hlavní části. První část agreguje čas, který Pionýr strávil v jednotlivých aplikacích v poslední relaci těžby (tj. v předchozím dni). Logaritmická funkce poskytuje kladnou funkci s klesajícími výnosy, což znamená, že zvýšení času stráveného v kterékoli aplikaci obecně zvýší odměny, ale pozitivní vliv stráveného času na odměny klesá s rostoucím počtem stráveného času. Toto nastavení podněcuje Pionýry, aby obecně trávili více času nad více různorodými aplikacemi, což pomáhá síti nastartovat tvorbu různorodých utilit. Zároveň omezuje odměny, aby se zabránilo zneužívání této odměny uživateli, který by uměle udržoval aplikace otevřené celý den, což by k tvorbě utilit smysluplně nepřispělo.

Druhá část vzorce odměny za používání aplikací se zabývá klouzavým průměrem denního času stráveného průkopníkem ve všech aplikacích v různých časových obdobích. Čím dále do minulosti časové období sahá, tím menší váhu má. Jinými slovy, Pionýr vytěží více pí, čím déle používá aplikace pí, ale jeho nedávný čas strávený v aplikacích se do těžby započítává více než předchozí čas strávený dále v minulosti. Kromě toho se ve skutečnosti historie používání aplikací projevuje na aktuální odměně za těžbu pouze tehdy, pokud Průkopník používal aplikace Pí i během své poslední relace těžby. To znamená, že neexistuje žádná pasivní odměna pouze za minulé použití. Použití logaritmických funkcí opět pomáhá zmírnit zvýšení těžby z používání aplikací, aby se zabránilo zneužívání odměny za používání aplikací. Pozoruhodným důsledkem je, že moderátoři chatu Pi, kteří v posledních dvou letech pomáhali vést Průkopníky a monitorovali nežádoucí aktivity na chatu Pi, budou po spuštění Mainnetu těžit odměnu za používání aplikací ve vyšší míře.

Odměna za uzel (Node)

Stejně jako v každém blockchainu jsou uzly jádrem decentralizace systému Pi. V Pí jsme se místo spoléhání na centralizované institucionální uzly rozhodli otevřít uzly jakémukoli Průkopníkovi s počítačem připojeným k internetu. Za podpory globálního grafu důvěry agregovaného z bezpečnostních kruhů jednotlivých Průkopníků z mobilní aplikace budou tyto Uzly spouštět algoritmus konsensu pro ověřování transakcí a zpracování bloků. Vzhledem k tomu, že Uzly mají zásadní význam pro decentralizaci, bezpečnost a dlouhou životnost blockchainu Pi, budou Průkopníci provozující Uzly získávat dodatečné odměny za těžbu.

Vzorec odměny pro uzly je přetištěn zde:

●      N(I) = node_factor • tuning_factor • I, kde
Node_factor = Percent_uptime_last_1_days • (Uptime_factor + Port_open_factor + CPU_factor), where
Uptime_factor = (Percent_uptime_last_90_days + 1.5*Percent_uptime_last_360_days(360-90) + 2* Percent_uptime_last_2_years + 3*Percent_uptime_last_10_years),
Port_open_factor = 1 + percent_ports_open_last_90_days + 1.5*percent_ports_open_last_360_days + 2* percent_ports_open_last_2_years + 3*percent_ports_open_last_10_years,
CPU_factor = (1 + avg_CPU_count_last_90_days + 1.5*avg_CPU_count_last_360_days + 2* avg_CPU_count_last_2_years + 3*avg_CPU_count_last_10_years)/4.
Percent_uptime_last_*_days/years je procento posledního * časového období, kdy byl jednotlivý uzel v provozu a přístupný síti.
percent_ports_open_last_*_days/years je procento posledního * časového období, kdy byly porty jednotlivých uzlů otevřeny pro připojení k síti.
avg_CPU_count_last_*_days/years je průměrná hodnota CPU, kterou jednotlivý uzel poskytl síti za poslední * časové období.
tuning_factor je statistický faktor, který normalizuje hodnotu node_factor na číslo mezi 0 a 10.

Odměna uzlu závisí na faktoru doby provozu, faktoru otevřených portů, faktoru CPU a faktoru ladění. Faktor provozuschopnosti uzlu za dané časové období je podíl času, po který je uzel v tomto období aktivní. Například 25% faktor dostupnosti včera znamená, že uzel byl včera živý a přístupný celkem 6 hodin z 24 hodin. Software Pi Node sleduje dobu, po kterou je daný uzel aktivní. Počínaje fází otevřené sítě je za aktivní považován pouze uzel, který je v daném okamžiku funkční. To je zástupný ukazatel spolehlivosti uzlu. Pro historické údaje relevantní pro odměnu za těžbu je však Uzel považován za aktivní, pokud je aplikace Uzlu otevřená a připojená k internetu, i když není funkčně spuštěná. Tato výjimka pro minulou výkonnost uznává, že provozovatelé komunitních uzlů provozujících testovací síť poskytli síti důležitá data a infrastrukturu, která umožnila několik iterací softwaru uzlu a testovací sítě, a že ne vždy bylo vinou provozovatele uzlu, že jeho uzly byly nefunkční.

Faktor otevřených portů uzlu za dané časové období je podíl času, po který jsou konkrétní porty uzlu v daném období přístupné z internetu. Uzly Pi používají porty 31400 až 31409, což umožňuje ostatním uzlům se k nim dostat prostřednictvím těchto portů a síťové IP adresy. Uzel s otevřenými porty je schopen odpovídat na komunikaci iniciovanou jinými uzly, zatímco uzly s uzavřenými porty nejsou schopny takovou komunikaci od jiných uzlů přijímat a mohou ji pouze iniciovat. Konsensuální protokol Pi spočívá v tom, že si Uzly mezi sebou posílají řadu zpráv. Uzly s otevřeným portem jsou proto pro fungování blockchainu Pi klíčové, a proto si zaslouží zvýšení odměny za těžbu. Ve skutečnosti je cílem sítě mít alespoň 1/8 uzlů s otevřenými porty a mít otevřený port je jedním z předpokladů pro to, abyste se stali superuzlem.

Faktor CPU uzlu za dané časové období je průměrný počet jader/vláken CPU, která jsou v daném období v počítači k dispozici. Vyšší faktor CPU připravuje blockchain na budoucí škálovatelnost, například na schopnost zpracovat více transakcí na blok nebo více transakcí za sekundu. Blockchain Pi není energeticky a zdrojově náročný blockchain. Síť je zpočátku nastavena tak, aby fungovala s jedním novým blokem až 1 000 transakcí (T) přibližně každých 5 sekund. Síť je tedy efektivně schopna zpracovat až přibližně 200 transakcí za sekundu (TPS) nebo ~17 milionů T/den. Pokud by v budoucnu došlo k zahlcení blockchainu, lze tento limit zvýšit na 2 000 TPS (~170M T/den) zvýšením velikosti bloku z 1 000 na 10 000 transakcí na blok. Čím vyšším podílem CPU přispějí uzly Pi, tím větší prostor bude mít síť pro další růst a škálování v budoucnu. Vyšší kolektivní CPU od uzlů Pi navíc umožní vytvářet v síti Pi nové aplikace založené na peer-to-peer uzlech, jako jsou decentralizované aplikace pro sdílení CPU, které umožňují provozovat aplikace náročné na výpočetní výkon nebo poskytovat distribuované cloudové služby. Takové služby budou dále odměňovat přispívající uzly dalšími Pi placenými klienty těchto služeb.

Nakonec ladicí faktor normalizuje odměnu uzlu na číslo mezi 0 a 10. To má zajistit, aby odměny uzlů byly srovnatelné s jinými typy odměn za těžbu, které oceňují jiné příspěvky do sítě Pi. Během fáze uzavřené hlavní sítě (jak je vysvětleno v části Plán) se očekává, že vzorec pro odměnu uzlu bude iterovat. Například použití logaritmických nebo kořenových funkcí může potenciálně odstranit potřebu ladicího faktoru.

Pro zdraví blockchainu je zásadní mít spolehlivé uzly, které po dlouhou dobu předvídatelně fungují. Nejedná se o jednorázový příspěvek. Proto se faktor doby provozu, faktor otevřených portů a faktor CPU počítají za různá časová období, přičemž hodnota z novějších časových období má větší váhu než stejně dlouhá časová období ze vzdálenější minulosti. Všimněte si však, že odměna uzlu je násobkem faktoru uptime předchozí relace těžby. Pionýr tedy v dané relaci těžby neobdrží žádnou odměnu za uzel, pokud byl jeho uzel neaktivní po celý bezprostředně předcházející kalendářní den. Podobně jako u odměny za používání aplikace neexistuje žádná pasivní odměna pouze za minulý příspěvek jako provozovatel Uzlu. To také znamená, že nízký faktor provozuschopnosti v předchozím kalendářním dni (i když je uzel aktivní po část dne) podstatně sníží odměnu za uzel v daném dni, a to i přes vysoké minulé příspěvky uzlu.

Efekt KYC na Mainnetové odměny

Průkopník bude mít k dispozici klouzavou lhůtu šesti kalendářních měsíců na dokončení KYC. Poté ztratí všechna Pi vytěžená mimo toto klouzavé šestiměsíční období a nebude moci ztracená Pi převést do Mainnetu. Ponechání vytěžených Pi v 6 měsíčním okně trvá po neomezenou dobu, dokud neprojdou KYC nebo dokud se nezmění politika KYC. Všimněte si, že tento rámec těžby v okně KYC začne platit až ve chvíli, kdy bude řešení KYC v budoucnu všeobecně dostupné všem způsobilým Průkopníkům a bude komunitě oznámeno dříve. Šestiměsíční omezení ještě nebude platit okamžitě při spuštění Mainnetu.

Vzhledem k důležitosti skutečné lidskosti v naší těžbě založené na sociálních sítích budou moci svůj zůstatek Phone převést do blockchainu pouze ti, kteří projdou KYC. Naším cílem je, aby KYC prošlo co nejvíce skutečných Průkopníků. Jak je vysvětleno níže, klouzavé šestiměsíční okno slouží k následujícím důležitým účelům:

● dosažení rovnováhy mezi poskytnutím dostatečného času Průkopníkům na absolvování KYC a vytvořením dostatečné naléhavosti pro absolvování KYC,

● zabránit tomu, aby neověřená Pi po uplynutí klouzavého šestiměsíčního období odkladu KYC migrovala do mainnetu, a místo toho je uvolnit pro těžbu ostatními Průkopníky, kteří prošli KYC, v rámci přiděleného celkového limitu nabídky Pi pro těžbu Průkopníků, a

● omezit spam a zneužívání KYC (viz 30denní zpoždění při KYC nových členů níže).

Pokud Průkopníci neprojdou KYC včas, zpozdí to převod jejich zůstatků do Mainnetu a zůstatků ostatních Průkopníků, kteří je mají ve svých bezpečnostních kruzích a referenčních týmech. Bez zůstatků v Mainnetu nemohou Průkopníci používat platby v aplikacích Pi, což podkopává růst našeho ekosystému založeného na utilitách. Šestiměsíční okno vytváří pocit naléhavosti a zároveň jim dává dostatek času na získání vytěžených Pi. Proces ověřování KYC bude obecně zohledňovat pravděpodobnost, že Průkopníci jsou skutečnými lidskými bytostmi, a to na základě strojově automatizovaných predikčních mechanismů Pi provozovaných v posledních třech letech. Nově vytvořené účty budou moci o ověření KYC požádat okamžitě, až po uplynutí 30 dnů. To pomáhá síti omezit možnost botů a falešných účtů spamovat a zneužívat náš proces KYC a upřednostnit zdroje pro ověřování KYC pro skutečné lidské Průkopníky.

A konečně, ztracená Pi Průkopníků, kteří odloží ověření KYC na dobu delší než šest měsíců, nebudou převedena do Mainnetu a nebudou započítána do výpočtu celosystémové základní těžební sazby (B) po uplynutí klouzavé šestiměsíční doby odkladu KYC. Průkopníci se proto budou muset o svá Pi přihlásit včas, jinak budou jejich ztracená Pi přerozdělena do B pro těžbu v témže roce jinými ověřenými Průkopníky, kteří mohou do sítě přispívat v plné výši.

Plán vývoje

Síť Pi Network je jedinečná svým technologickým a ekosystémovým designem i významem příspěvku komunity k vývoji. Této jedinečnosti nejlépe slouží promyšlený a iterativní přístup, který umožňuje zpětnou vazbu od komunity, testování produktů, funkcí a uživatelských zkušeností a fáze definované milníky. Náš vývoj má tři hlavní fáze: (1) Beta, (2) Testnet a (3) Mainnet.

Fáze 1: Beta

V prosinci 2018 jsme veřejně spustili naši mobilní aplikaci v obchodě s aplikacemi pro iOS jako alfa prototyp, který na palubu přijal první průkopníky. V den Pí, 14. března 2019, byl zveřejněn původní whitepaper Pí, který znamenal oficiální spuštění sítě Pí. V této fázi naše aplikace umožnila průkopníkům těžit Pi tím, že přispěli k růstu a bezpečnosti budoucího blockchainu Pi. Protože konečným cílem bylo spustit Mainnet a vybudovat ekosystém kolem platformy Pi, aplikace Pi běžící na centralizovaném serveru Pi umožňovala uživatelům mobilních telefonů (Pionýrům) přispívat svými bezpečnostními kruhy, které v souhrnu vytvářely graf důvěry vyžadovaný konsensuálním algoritmem blokového řetězce Pi, a Pionýři za to dostávali odměny za těžbu. Centralizovaná fáze navíc umožnila růst sítě, formování komunity a dostupnost a širokou distribuci tokenu Pi. Tato fáze také umožnila iteraci mnoha technických funkcí a zkušeností Pionýrl díky využití příspěvků komunity v průběhu celého procesu vývoje.

Během fáze Beta bylo dosaženo následujících hlavních úspěchů:

●      Mobilní aplikace Pi Network byla uvedena na seznam a byla dostupná v obchodech App Store pro iOS a Google Playstore.

●      Pi Network se rozrostla z 0 na více než 3,5 milionu zapojených Pionýrů.

●      Komunita Pi Network se aktivně zapojila do projektu prostřednictvím interakcí na domovské obrazovce aplikace a chatovací aplikace.

●      Pi Network se dostala do 233 zemí a regionů po celém světě.

Fáze 2: Testnet

Tato fáze začala 14. března 2020 a znamenala další kritickou přípravu na přechod k decentralizovanému blockchainu - živý Testnet s distribuovanými uzly z celého světa. Software Pi Network Node umožnil jednotlivým počítačům podporovat provozování Pi Testnetu pomocí mince Test-Pi. Test-Pi byl k dispozici pouze pro účely testování a neměl žádný vztah k zůstatkům na účtech Pionýrů v aplikaci Pi. Testnet Pi dosáhl více než 10 000 plně funkčních komunitních uzlů a více než 100 000 denně aktivních uzlů na čekací listině, a jak je vysvětleno v další části, bude i nadále existovat pro účely testování ve fázi Mainnetu. 

Pi Testnet umožňuje testovat konektivitu, výkon, bezpečnost a škálovatelnost blockchainu a umožňuje vývojářům aplikací pro Pi vyvíjet aplikace pro Pi předtím, než mohou svou aplikaci nasadit v Mainnetu. Během fáze Testnet byly přijaty 3 hlavní strategie: (1) decentralizace prostřednictvím uzlů Testnetu, (2) růst prostřednictvím hlavní aplikace Pi pro mobilní těžbu a (3) vytváření utilit prostřednictvím platformy Pi apps v prohlížeči Pi. Testnet běžel souběžně s mobilní těžební aplikací Pi z fáze 1 a umožnil decentralizovaným komunitním uzlům dostat se do provozu a připravit se na hlavní síť. Testnetové uzly konkrétně pomáhaly s vyhodnocením výkonnosti, bezpečnosti a škálovatelnosti blockchainu. Pomohly také vývojářům aplikací Pi otestovat své aplikace na blockchainu Pi. Zároveň pokračovalo přijímání milionů Pionýrů do mobilní těžební aplikace Pi, což vedlo k budování komunity a přispívalo k bezpečnosti blockchainu. Pi Browser spolu s Pi SDK umožnil komunitě vytvářet utility a rozvíjet ekosystém Pi.

Během fáze Testnetu bylo dosaženo následujících významných úspěchů:

●      Bylo vydáno mnoho verzí softwaru Node.

●      Byla vydána platforma Pi spolu s klíčovými složkami infrastruktury našeho ekosystému: Peněženka, Prohlížeč, Brainstorm a vývojářské nástroje.

●      Byla představena pilotní verze aplikace KYC v prohlížeči Pi Browser.

●      V rámci projektu proběhl vůbec první celosvětový online hackathon, kterého se zúčastnily tisíce lidí z komunity Pionýrů.

●      Síť Pi Network se rozrostla na více než 29 milionů zapojených Pioneerů a z 0 na více než 10 000 plně funkčních komunitních uzlů a více než 100 000 denně aktivních uzlů na čekací listině.

●      Pi Network dosáhla téměř všech zemí a regionů světa.

Fáze 3: Mainnet

V prosinci 2021 bude spuštěn Mainnet blockchainu Pi. V tomto období začne migrace zůstatků Pioneerů z jejich telefonního účtu do Mainnetu. Migraci zůstatků do Mainnetu předchází ověření KYC Pioneera. Abychom milionům Pioneerů poskytli dostatek času na úspěšné dokončení ověření KYC, vytvoření utilit v ekosystému Pi a další iterace naší technologie a návrhu ekosystému, bude mít Mainnet dvě období:

  1. první, firewallem chráněný uzavřený Mainnet (tj. uzavřená síť),

  1. a poté otevřený Mainnet (tj. otevřená síť).

Období uzavřené sítě

Toto období začne v prosinci 2021. Období uzavřené sítě znamená, že Mainnet je v provozu, ale s firewallem, který zabraňuje jakémukoli nežádoucímu vnějšímu připojení. Pionýři si budou moci vzít čas na KYC a migraci svých Pi do živého blockchainu Mainnetu. Jakýkoli zůstatek migrovaný do Mainnetu může být podle volby Pionýra použit k nákupu zboží a služeb v Pi aplikacích, k převodu na jiné Pionýry nebo se na určitou dobu uzamknout pro vyšší těžební sazbu. Pionýři s KYC budou moci volně používat svůj Pi v Mainnetu v uzavřeném prostředí v rámci sítě Pi Network. Toto období však neumožní propojení mezi Pi blockchainem a ostatními blockchainy.

Výhody dvouperiodového přístupu k Mainnetu

Existují četné výhody, které přináší přechodné uzavřené období pro náběh na plně otevřený Mainnet. Tento přístup poskytuje čas na:

●      to aby miliony Pionýrů po celém světě, aby prošli KYC,

●      vytvoření a nasazení většího počtu Pi aplikací a umožnění vytvoření a používání většího počtu utilit,

●      přechod Pi Apps nasazených v Testnetu na Mainnet a

●      iteraci jakýchkoli změn a úprav Mainnetu a ekosystému před spuštěním otevřené sítě.

Období uzavřené sítě poskytuje milionům Pioneerů čas na KYC a migraci jejich Pi do Mainnetu. Pouze malá část Pioneerů byla schopna dokončit své KYC kolem spuštění Mainnetu. V nadcházejících měsících budeme pokračovat v zavádění řešení KYC pro další Pionýry a pomůžeme jim dokončit jejich KYC. Pokud bychom přešli přímo z Testnetu na Open Network, znamenalo by to, že Pionýři, kteří byli schopni KYC dokončit dříve než ostatní, by měli Pi k dispozici pro použití mimo platformu Pi, zatímco Pionýři, kteří na dokončení KYC stále čekají, by tuto výsadu ještě neměli. Rychlost, s jakou budou Pionýři po celém světě schopni dokončit své KYC, bude záviset na rychlosti, s jakou každá místní komunita poskytne pracovní sílu davu ověřovatelů KYC, a také na rychlosti, s jakou se jednotliví Pionýři zapojí do KYC.

Mít období uzavřené sítě dává milionům Pionýrů čas na dokončení jejich KYC a převedení jejich Pi do Mainnetu. Tímto způsobem všichni Pionýři, kteří jsou ochotni a schopni dokončit svůj KYC v rozumném časovém období, dostanou najednou možnost používat svůj Pi mimo platformu Pi. Vzhledem k tomu, že během období uzavřené sítě není povoleno externí propojení mezi blockchainem Pi a jinými blockchainy nebo systémy, pomáhá to dále Pioneerům soustředit se na přechod do Mainnetu bez jakýchkoli vlivů vnějších pro blockchain Pi.

Toto období také pomůže komunitě soustředit se na vytváření utilit a zavádění ekosystému bez jakýchkoli vnějších rušivých vlivů. V souladu s vizí sítě Pi umožnit ekosystém založený na utilitách to umožňuje aplikacím nasadit se v Mainnetu a vytvářet utility pro Pioneers. Aplikace pro Pi budou moci přecházet z režimu Testnet do režimu Mainnet - do produkčního režimu pro skutečné transakce s Pi. V této době budou moci Pionýři s KYC utrácet své Pi za Pi aplikace, což podpoří tvorbu utilit a rozběhne Pi ekosystém před otevřenou sítí. Tento postupný a promyšlený náběh na Open Network pomůže aplikacím i Pi Network odhalit a vyřešit případné závady na trhu a v technologii. Období uzavřené sítě je tedy v souladu s vizí ekosystému Pi založeného na utilitách a jeho iterativní filozofií. 

Navíc Uzavřená síť umožní provozovat Mainnet s produkčními daty a skutečnými Pi, čímž se liší od Testnetu. Data získaná během uzavřené sítě pomohou v případě potřeby kalibrovat a upravit veškeré konfigurace a vzorce, aby byla zajištěna stabilní a úspěšná otevřená síť.

Ověřování KYC a převod zůstatku v Mainnetu

"Poznej svého zákazníka/klienta" (Know Your Customer/Client, KYC) je proces, který ověřuje identifikaci, aby bylo možné rozlišit pravé účty od falešných. Vizí Pi Network je vybudovat inkluzivní a nejrozšířenější token a ekosystém pro všechny Pioneery. Těžební mechanismus Pi Network je založen na sociální síti a míra těžby se zatím snížila pětkrát, když velikost sociální sítě vzrostla na více než 1K, 10K, 100K, 1M a 10M zapojených členů. Proto má síť Pi přísnou politiku jednoho účtu na osobu. To vyžaduje vysokou míru přesnosti, aby bylo možné zjistit, že členové sítě jsou skutečné lidské bytosti, což zabraňuje tomu, aby jednotlivci mohli nespravedlivě hromadit Pi vytvářením falešných účtů. Výsledky KYC Pioneerů budou záviset nejen na ověření totožnosti, ale také na shodě jejich jména s účtem Pí a na kontrole podle vládního sankčního seznamu. KYC tak pomáhá zajistit skutečnou lidskost sítě a soulad s předpisy proti praní špinavých peněz (AML) a proti terorismu.

Jak bylo sděleno při založení sítě, v zájmu zajištění skutečné lidskosti jsou falešné účty Pi a skriptovaná těžba přísně zakázány. Tyto účty budou zakázány a nebudou moci přejít do sítě Mainnet. Během posledních tří let bylo zavedeno několik technických mechanismů k identifikaci botů a falešných účtů. U účtů, které algoritmus Pí označí za vysoce pravděpodobné falešné, je na těchto účtech, aby prokázaly opak. Tyto identifikované falešné účty budou buď deaktivovány, nebo projdou mnohem přísnějším procesem přezkoumání a odvolání. Při přidělování slotů KYC budou přednostně vybírány účty, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že jsou skutečnými lidskými držiteli.

Pouze účty s ověřenou identitou budou moci přejít do Mainnetu a pouze zůstatky Pi připadající na účty s ověřenou identitou budou moci být převedeny na zůstatek v Mainnetu. Když Pioneer a jeho doporučující tým a členové bezpečnostního kruhu projdou KYC, určí, zda, kdy a v jakém rozsahu může Pioneer převést své zůstatky. Níže je uveden hypotetický příklad, který ilustruje, jak ověření KYC Pioneerů ovlivňuje jejich zůstatky při přechodu do Mainnetu.

Pro zjednodušení definujeme různé pojmy zůstatků Pioneerů následovně:

●      Mobilní zůstatek: Zůstatek na účtu Pionýra: zůstatek na účtu Pionýra, který je aktuálně zobrazen v mobilní aplikaci Pionýra.        

●      Převoditelný zůstatek: Zůstatek, který bylo povoleno převést do sítě Mainnet, protože Pionýr a jeho konkrétní přidružené osoby v týmech referentů a bezpečnostních kruzích prošli kontrolou KYC.

●      Zůstatek v Mainnetu: Zůstatek, který byl Pioneerem převeden do Mainnetu.

Předpokládejme, že fyzická osoba A je majitelem účtu Pi, který chce převést svůj zůstatek na mobilním telefonu. Pionýr A bude moci převést jakýkoli mobilní zůstatek do mainnetu pouze tehdy, když bude ověřena jeho totožnost, tj. když projde KYC. Řekněme, že tato osoba má ve svém týmu doporučitelů osoby B, C, D a E a ve svém bezpečnostním okruhu osoby D, E, F a G. Ověření KYC zatím absolvovaly pouze osoby A, B, D a F.

V tomto příkladu nastavení:

●      A je těžař, který prošel KYC.

●      B, C, D, E jsou v referenčním týmu A.

●      D, E, F, G jsou v bezpečnostním kruhu A.

●      A, B, D a F prošli KYC.

Zde je převoditelný zůstatek A součtem následujících tří složek:

●      Odměny Pionýra: Pi vytěžené na základě statusu Pionýra A ve všech těžebních relacích.

●      Odměny přispěvatelů: Odměny přispěvatelů: D a F přispívají k míře těžby A jako přispěvatelé ve všech těžebních relacích.

●      Odměny velvyslanců: Bonusy za těžbu ze všech těžebních relací, kdy B a D jako doporučující členové týmu těžili během stejné relace, kdy těžil A

Jakmile více členů referral týmu a bezpečnostního kruhu Pionýra A (tj. C, E a G) projde KYC, větší část mobilního zůstatku A se stane převoditelným zůstatkem připraveným k migraci do mainnetu a nakonec se stane zůstatkem A v mainnetu.

Během období uzavřeného Mainnetu zůstane jakýkoli mobilní zůstatek, který se nestal Převoditelným zůstatkem, v aplikaci pro mobilní těžbu, dokud příslušní Pioneeři v referenčním týmu a bezpečnostních kruzích neprojdou KYC a příslušná částka se nestane převoditelnou do Mainnetu. V případě výše uvedeného příkladu Pionýra A zůstane zůstatek, který přispěli C, E a G, jako Mobilní zůstatek pro A v těžební aplikaci a bude se čekat, až projdou KYC, aby se takový zůstatek stal převoditelným. Pokud tyto přidružené účty nikdy neprojdou KYC, zůstatek přiřazený těmto účtům, které neprošly KYC, vyprší k určitému datu, které poskytne dostatek času pro celou síť, aby KYC prošla. Nevyzvednuté zůstatky z důvodu neprovedení KYC budou vyřazeny tím, že nebudou vůbec převedeny do hlavní sítě.

Omezení v uzavřené síti

Zatímco transakce mezi aplikacemi Pi a Pioneer a transakce mezi Pioneer a Pioneer jsou v rámci sítě Pi povoleny, v uzavřené síti budou platit níže uvedená omezení. Tato omezení v této fázi pomáhají prosazovat uzavřenou povahu sítě:

●      Nebude existovat žádné propojení mezi Pi a jinými blockchainy nebo kryptografickými burzami.

●      K hlavní síti bude možné přistupovat pouze prostřednictvím aplikací Pi Wallet a Pi Browser.

●      K blockchainu Mainnetu bude mít přístup jakýkoli počítač na internetu, ale pouze přes firewall, aby se prosadila výše uvedená pravidla.

●      Na Mainnetu budou pouze uzly Core Teamu, aby bylo zajištěno, že firewall bude vždy v provozu.

Uzavřená síť bude podporovat ekonomické aktivity a růst ekosystému Pi. Transakce mezi Pionýry jsou tedy možné prostřednictvím peněženky Pí, protože Pionýři s KYC budou moci používat peněženku Pí k transakcím v Pí. Pioneeři mohou také utrácet v Pi aplikacích v Pi Browseru, které mohou přistupovat k Mainnetu prostřednictvím Pi Apps SDK a Pi Blockchain API. Během období uzavřené sítě může aplikace v prohlížeči Pi Browser používat k interakci s Mainnetem pouze rozhraní API blockchainu Pi, která jsou uvedena na bílé listině firewallu.

Povolena budou následující použití transakcí Pioneer-to-Pioneer, Pioneer-to-App a App-to-Pioneer:

●      Výměna Pi za zboží a služby prostřednictvím Pi Apps

●      Převod Pi mezi Pioneery za zboží a služby

Následující použití budou zakázána:

●      Výměna pí za fiat měnu

●      Výměna pí za jiné kryptoměny

●      Převod za Pi za budoucí příslib fiat měny nebo jiných kryptoměn.

Výše uvedená omezení budeme prosazovat přidáním firewallu do mainnetu a provozem výhradně uzlů mainnetu po toto přechodné období. Komunitní uzly budou v období uzavřené sítě nadále provozovány v testnetu. Budeme pokračovat v implementaci rozhraní a dalších změn uzlů v rámci příprav na období Otevřené sítě, kdy budou moci komunitní uzly běžet v Mainnetu. Omezení sítě, která ji udržují uzavřenou, budou uvolněna, jakmile se dostane do dalšího období - Otevřené sítě.

Období otevřené sítě

V závislosti na vyspělosti ekonomiky Uzavřené sítě a průběhu KYC může toto období začít v den Pí (14. března 2022), v den Pí2 (28. června 2022) nebo později. Období Otevřené sítě znamená, že firewall v období Uzavřené sítě bude odstraněn a bude umožněno jakékoli vnější připojení, např. k jiným sítím, peněženkám a komukoli, kdo se bude chtít připojit k Pi Mainnetu. Volání API nebudou brána firewallem a Pioneers budou moci provozovat své vlastní uzly Pi a služby API. Pioneers budou mít konektivitu s ostatními blockchainy. Komunitní uzly mohou také provozovat Mainnet.

Zpět nahoru

.

Zakladatelé "Pi Network"

Translated by: xFrostyCZ
Verified by: Wolficek

Dr. Nicolas Kokkalis

Vedoucí oddělení technologií

Doktorand na Stanfordově univerzitě a instruktor první třídy decentralizovaných aplikací na Stanfordově univerzitě; kombinuje distribuované systémy a interakci člověka s počítačem, aby přiblížil kryptoměny běžným lidem.

“Read more = Čtěte více”

 

Celý život se věnuji technologiím, což mě přivedlo k doktorskému studiu na Stanfordově univerzitě a k pokračování na tamním oddělení informatiky jako postdoktorand. V rámci svého postdoktorského studia jsem na stanfordském oddělení informatiky zavedl a vyučoval předmět CS359B, Decentralizované aplikace na blockchainu. Tam jsem se na vlastní kůži setkal s tím, jak obtížné je dostat technologický pokrok blockchainu do rukou běžných lidí. Věřím, že dnes mohou technologie posílit postavení lidí více než kdy jindy.

Jako mladý student jsem v laboratoři navrhl a od základu postavil novou počítačovou základní desku. Na začátku své doktorandské práce jsem vytvořil rámec pro psaní "chytrých kontraktů" v distribuovaných systémech odolných vůči poruchám, ještě předtím, než vznikl blockchain a Ethereum, a publikoval jej jako svou magisterskou práci. Vytvořil jsem také online herní platformu, Gameyola, kde se miliony lidí bavily po dobu více než 2 000 mužských let; ( mužský rok je definice pro počet odpracovaných hodin během týdne jednou osobou, vynásobený číslem 52 ) pro svou pozdější doktorandskou práci jsem se pokusil obnovit tato mužská léta tím, že jsem napsal davového e-mailového asistenta, který lidem šetřil čas při zpracování jejich e-mailů a úkolů.. Také jsem byl zakládajícím technickým ředitelem StartX, neziskového akcelerátoru startupů pro studenty Stanfordu, který pomohl více než 2000 podnikatelů.

Dlouhodobě a pevně věřím v technický, finanční a sociální potenciál kryptoměn, ale jsem frustrován jejich současnými omezeními. Jsem odhodlán přinést sílu blockchainu více lidem tím, že zlepším současné zkušenosti a vytvořím hodnotu pro všechny. Dělám to tak, že využívám filozofii designu zaměřeného na uživatele, která převrací proces vývoje nových blockchainů naruby: Spuštění v betaverzi; pozvání členů do sítě; iterace protokolu společně se členy; decentralizace výsledného návrhu.

Výsledek je v současné době k dispozici jako Pi Network, nová kryptoměna a peer-to-peer síť, která je v současné době funkční ve více než 150 zemích a 32 jazycích. Pi Network je mým 100% profesionálním závazkem, zatímco moje milující manželka a syn zabírají 100% mého osobního závazku.

 

Dr. Chengdiao Fan

Vedoucí produktového oddělení

Doktorát ze Stanfordovy univerzity v oboru počítačové antropologie, který využívá sociální výpočetní techniku k uvolnění lidského potenciálu v globálním měřítku.

“Read more = Čtěte více”

 

Na Stanfordově univerzitě jsem dokončila doktorát z antropologických věd se specializací na studium lidského chování a lidských skupin. Mé výzkumné zájmy se soustředily na interakci člověka s počítačem a sociální výpočetní techniku - konkrétně na to, jak využíváme technologie k pozitivnímu ovlivnění lidského chování a společnosti. Mezi mé předchozí výzkumné projekty a publikované práce patří navrhování softwarových systémů pro zvýšení produktivity, rozšíření sociální komunikace a odhalení nevyužitého sociálního kapitálu lidí. Založila jsem také startup, který vytváří platformu pro produktivitu elektronické pošty, která škáluje konverzaci pomocí crowdsourcingu.

Na technologii blockchain mě fascinuje spojení decentralizace s ekonomickým nástrojem. Tento technologický zázrak může mobilizovat jednotlivce po celém světě, aby se zapojili a byli odměněni za své příspěvky. Stejně jako internet umožnil větší propojení světa prostřednictvím výměny informací, blockchain a kryptoměny umožňují užší a častější spolupráci pomocí výměny hodnot. Věřím, že jejich potenciál dalece přesahuje oblast financí a vytvoří hodnoty, které jinak nebyly vytvořeny ani zachyceny na individuální, společenské a globální úrovni. Mou nadějí pro Pi je vytvoření inkluzivní ekonomiky pro globální občany, aby mohli uvolnit a zachytit svou vlastní hodnotu a následně vytvářet hodnoty pro společnost a svět.

Mluvím anglicky a čínsky. Jsem vědkyně, inženýrka, manželka a matka tříletého dítěte.

Zpět nahoru

.

FAQ (Často kladené otázky)

Translated by: xFrostyCZ
Verified by: Wolficek

 

Word Meaning

  1. Read more – Čtěte více

  2. Read less – Čtěte méně

Odmítnutí odpovědnosti: Pi NEJSOU peníze zdarma.

Pí nejsou peníze zdarma. Je to dlouhodobý projekt, jehož úspěch závisí na kolektivních příspěvcích jeho členů. Čtěte méně

Cílem projektu Pi je pomoci obyčejným lidem získat větší ekonomickou hodnotu, která dnes připadá bankám, technologickým gigantům (např. Facebook, Amazon) a dalším zprostředkovatelům. Pi závisí na kolektivních příspěvcích svých členů. Pokud hledáte rychlé peníze, poohlédněte se jinde.

Co je Pi?

Pi je nová kryptoměna dostupná i pro obyčejné lidi, kterou můžete "těžit" (neboli získávat) pomocí svého telefonu. Čtěte méně

Kryptoměny jsou novou formou digitálních peněz, které udržuje a zabezpečuje komunita, nikoli vlády nebo banky. Dnes můžete těžit (nebolí  získávat) měnu Pi tím, že pomůžete zabezpečit tuto měnu a rozšíříte důvěryhodnou síť Pi. Zatímco většina kryptoměn (jako Bitcoin) byla pro běžné lidi velmi těžko dostupná a použitelná, Pi vám dává sílu kryptoměny do dlaně.

Je to skutečné? Není Pi podvod?

Pi není podvod. Je to skutečná snaha týmu absolventů Stanfordovy univerzity umožnit běžným lidem lepší přístup ke kryptoměnám. Čtěte méně

Hlavní tým Pi vedou dva doktorandi a jeden MBA ze Stanfordu, kteří se podíleli na budování stanfordské blockchainové komunity. Sice nemůžeme zaručit, že projekt bude úspěšný. Avšak slibujeme, že budeme ze všech sil pracovat na tom, aby se naše společné sny staly skutečností a zároveň zachováme nejvyšší standardy integrity. Více se o nás dozvíte na stránce "Core Team" v hlavním menu aplikace.

Jak tato aplikace funguje? Jak mohu získat více mincí Pi?

Tato aplikace vám umožňuje získávat mince Pí jednoduchými příspěvky komunitě Pí. Čím více přispíváte, tím více mincí Pí získáte. Čtěte méně

Chcete-li začít vydělávat Pi, přihlaste se každých 24 hodin a stisknutím tlačítka blesku začněte těžit. Jakmile začnete těžit, můžete svou hodinovou sazbu zvýšit tím, že pozvete důvěryhodné přátele a rodinu, aby se připojili ke komunitě. Po 3 dnech těžby můžete svůj výdělek ještě zvýšit tím, že si vybudujete bezpečnostní kruh, který přispívá k celkové bezpečnosti sítě. Mějte na paměti, že dřívější členové sítě těží vyšší rychlostí než ti, kteří přijdou po nich.

Musím nechat aplikaci otevřenou, abych mohl těžit? Vyčerpává mi aplikace baterii nebo data?

Aplikaci nemusíte nechávat otevřenou, abyste mohli těžit. Pi neovlivňuje výkon telefonu, nevybíjí baterii a ani nepoužívá síťová data. Po stisknutí tlačítka blesku můžete aplikaci dokonce zavřít a budete pokračovat v těžbě Pi. Čtěte méně

Jak tedy můžete těžit kryptoměnu, aniž byste vybíjeli baterii nebo data? Namísto spalování energie, jak to dělají kryptoměny typu proof of work jako Bitcoin, Pi zabezpečuje svou účetní knihu, když se členové navzájem zaručují za svou důvěryhodnost. Vzniká tak síť vzájemně propojených "bezpečnostních kruhů", která určuje, kdo může provádět transakce. Tento neotřelý přístup umožňuje těžit kryptoměny v telefonu s využitím stávajících sociálních vazeb, bez finančních nákladů, bez vybíjení baterie a s malou stopou na planetě. Přesnější a podrobnější vysvětlení najdete v technické části naší bílé knihy.

Proč dřívější členové těží vyšší rychlostí?

Dřívější členové těží vyšší sazbou, aby odměnili příspěvky do sítě v době, kdy jsou nejvíce potřeba. Čtěte méně

Pi si klade za cíl stát se nejpoužívanější a nejrozšířenější kryptoměnou na světě. Aby tohoto cíle dosáhla, motivuje Pi své nejranější členy k příspěvkům, které zajistí její úspěch (např. zabezpečení a růst sítě). Aby se zohlednila důležitost prvních příspěvků, míra těžby se snižuje s tím, jak se k síti připojuje více lidí. V této době se základní míra těžby snižuje na polovinu pokaždé, když se počet aktivních uživatelů zvýší desetinásobně. Tato úroveň těžby nakonec klesne na 0, když síť dosáhne určitého počtu uživatelů (např. 10 milionů nebo 100 milionů). V té chvíli budou těžaři stejně jako u Bitcoinu nadále odměňováni prostřednictvím transakčních poplatků, nikoliv ražbou nové měny.

Jaká je role ambasadora? Jak funguje tým, který vydělává?

Jako ambasador získáte až 25% bonus k základní těžební sazbě za každou osobu, kterou do sítě pozvete. Čtěte méně

Ambasadorem se stáváte, když se k vašemu výdělečnému týmu připojí noví členové, kteří při registraci do sítě Pi Network použijí váš zvací kód. Každý člen vašeho výdělečného týmu poskytuje 25% navýšení vašich výdělků, když aktivně těží. Nový člen se může přidat pouze do výdělečného týmu osoby která jej pozvala, protože každý člen se připojí k síti Pi pouze jednou pomocí jednoho zvacího kódu. Jinými slovy, na rozdíl od bezpečnostních kruhů, kde mohou být lidé přidáváni do kruhů více členů na základě důvěry, jsou výdělkové týmy pevně stanoveny na základě toho, kdo koho pozval. Každého pozvaného na světě může nárokovat pouze jeden zvoucí.

Co je to role přispěvatele? Jak se mohu stát přispěvatelem?

Stát se přispěvatelem vám umožní získat více Pi tím, že si vytvoříte bezpečnostní okruh 3-5 důvěryhodných členů. Čtěte méně

Role přispěvatele Pi se uživatelům odemkne po dokončení 3 těžebních relací jako Pioneer. Po 3 dnech těžby se na domovské obrazovce aplikace zobrazí nová ikona bezpečnostního kruhu, na kterou můžete kliknout a začít těžit. Chcete-li se stát přispěvatelem, musíte do svého bezpečnostního kruhu přidat 3-5 lidí, kterým důvěřujete.

Co jsou bezpečnostní kruhy?

Bezpečnostní kruhy jsou skupiny 3-5 důvěryhodných osob, které vytváří každý člen skupiny Pi. Bezpečnostní kruhy zabezpečují měnu tím, že vytvářejí globální graf důvěryhodnosti, který zabraňuje zlým aktérům provádět podvodné transakce. Čtěte méně

Zatímco kryptoměny jako Bitcoin zabezpečují své účetní knihy tím, že nutí těžaře spalovat energii (proof of work), Pi zabezpečuje svou účetní knihu, když se její členové navzájem zaručují za důvěryhodnost. Přispěvatelé Pi za sebe navzájem ručí tím, že vytvářejí bezpečnostní kruhy složené ze 3-5 členů, které považují za důvěryhodné. Bezpečnostní kruhy by měly být tvořeny lidmi, kterým důvěřujete, že nebudou provádět podvodné transakce. Bezpečnostní kruhy sítě tvoří globální graf důvěry, který určuje, komu lze důvěřovat při provádění transakcí v účetní knize Pi.

Jaká je hodnota sítě Pi?

Dnes má Pi hodnotu přibližně 0 dolarů / eur atd. podobně jako Bitcoin v roce 2008. Hodnota Pi bude podpořena časem, pozorností, zbožím a službami nabízenými ostatními členy sítě. Čtěte méně

Sdružováním naší pozornosti, zboží a služeb kolem společné měny se členové sítě Pi snaží získat větší část hodnoty, která obvykle připadá bankám, technologickým gigantům (např. Facebook, Amazon) a dalším zprostředkovatelům. Dnes pokládáme infrastrukturu pro tuto digitální měnu a tržiště tím, že distribuujeme měnu, budujeme komunitu a vyvíjíme technologii pro zajištění její bezpečnosti.

Mohu si vybrat své Pi? Jaký je časový rámec pro výběry?

Ne, měnu Pi zatím vybírat nemůžete. Pi si budete moci vybrat nebo vyměnit za jiné měny ve 3. fázi projektu, až Pi přejde na plně decentralizovaný blockchain. Čtěte méně

Fáze 1 projektu Pi byla spuštěna 14. 3. 2019 (Den Pi). Během Fáze 1 jsou vaše zůstatky zaznamenávány se zárukou, že budou uznány, až Pi přejde na mainnet (Fáze 3). Převody Pi jsou omezeny až do dosažení mainnetu, aby se zabránilo špatným aktérům hromadit Pi z falešných účtů. Špatný aktér by například mohl těžit z falešných účtů, převést Pi na legitimní účet a poté projít procesem ověření účtu Pi navzdory svým nezákonným ziskům z duplicitních účtů. Přesný časový plán vývoje projektu stále upřesňujeme. Další podrobnosti najdete v části Plán vývoje v naší bílé knize.

Kdy bude mít Pi nějakou hodnotu? Kdy bude možné proměnit Pi ve "skutečné" peníze?

Držitelé Pi budou moci Pi proměnit na "skutečné" peníze, když buď nakoupí zboží a služby na tržišti Pi, nebo Pi vymění za fiat měnu. Čtěte méně

Držitelé kryptoměn mají dvě možnosti, jak své podíly proměnit na "skutečné" peníze (nebo je "vyplatit"): 1) přímý nákup zboží a služeb za svoji kryptoměnu nebo 2) směnu svých kryptoměn za fiat měnu (např. dolary, eura atd.) na kryptoměnových burzách.

  1. Přímý nákup zboží a služeb za své Pi. Pi Network buduje peer-to-peer tržiště, kde budou moci naši členové přímo utrácet Pi za nákup zboží a služeb. Naším cílem je začít experimentovat s převody Pi v rámci aplikace již ve 4. čtvrtletí 2019.

  2. Výměna Pi za fiat měnu na kryptoměnových burzách. Core tým Pi nemá kontrolu nad tím, kdy se kryptoměnové burzy (jako Binance, Coinbase, Kraken atd.) rozhodnou Pi uvést na burzu. S Pi však bude možné obchodovat ve třetí fázi projektu (tj. v Mainnetu). V tomto okamžiku se burzy mohou rozhodnout Pi uvést na burzu. Mezitím se hlavní tým Pi soustředí na realizaci našeho technického plánu (viz naše bílá kniha), abychom dosáhli fáze 3.

Mohu těžit z více než jednoho zařízení? Jak síť brání falešným účtům, botům atd. vydělávat Pi?

Ne, nemůžete těžit z více než jednoho zařízení. Síť má přísné pravidlo jednoho účtu na osobu. Síť Pi používá vícestupňovou strategii, aby zajistila, že Pi nebudou těžit falešné účty. Čtěte méně

Za prvé, síť používá funkci recaptcha v3 od společnosti Google, aby poznala, zda zařízení obsluhuje člověk, nebo stroj. (Tato technologie je pro většinu uživatelů zcela neviditelná, protože jsou to skuteční lidé, ale boti mohou začít vidět captchu, pokud je algoritmus Google zachytí). Postupem času také vyvíjíme algoritmus strojového učení založený na chování skutečných uživatelů při těžbě, který umožňuje předvídat boty. Za druhé, požadavek na konsensuální algoritmus (bezpečnostní kruhy) systému Pi usnadňuje odhalování falešných účtů. Falešné účty nebudou mít dostatek skutečných lidí, kteří by na ně ukazovali prostřednictvím bezpečnostních kruhů. V nejlepším případě budou falešné účty ukazovat jeden na druhý s velmi malým počtem příchozích ukazatelů ze zbytku sítě. Tuto anomálii lze snadno odhalit pomocí počítačových algoritmů. Až Pi vstoupí do své třetí a poslední fáze - Mainnetu, budou uznávány pouze účty, u nichž bude potvrzeno, že patří skutečným osobám. Jinými slovy, i když všechny ostatní metody vynechaly některé "botové" účty, tento proces ověřování uživatelů je bude dále eliminovat, protože majitelé botů nebudou schopni prokázat, že jsou to skutečné osoby se skutečnými jmény. V současnosti zkoumáme decentralizované procesy KYC, které by byly co nejméně rušivé.

Je tato aplikace peněženkou? Budeme mít vlastní soukromé / veřejné klíče? A můžeme v budoucnu použít externí peněženku pro držení našich Pi?

Ano, vaše telefony budou sloužit jako kryptoměnová peněženka, která bude propojena s vašimi současnými účty (telefonní číslo / Facebook). Čtěte méně

Stejně jako u jakéhokoliv jiného veřejného blockchainu bude i blockchain Pi umožňovat držení Pi a transakce s ním v aplikacích/externích peněženkách, a to přímým odesíláním transakcí do blockchainu. Tuto funkcionalitu máme v současné době naplánovanou na 3. fázi projektu. (pro připomenutí, nyní jsme ve fázi 1 - distribuce měny - poté spustíme testnet jako fázi 2 a ve fázi 3 bude náš mainnet v provozu). Během fáze 3 projektu budete mít také možnost převzít plné vlastnictví svých soukromých / veřejných klíčů.
Cílem Pi je být mnohem přístupnější běžným lidem, což je důvod, proč se snažíme vytvořit toto integrované rozhraní. Zvolili jsme tuto postupnou implementaci, abychom usnadnili používání běžným lidem. Jsme stále na začátku a těšíme se na cestu, která je před námi.

Existují země nebo regiony, kde je přístup k Pi omezen?

Ano. Vizí sítě Pi Network je vybudovat inkluzivní peer-to-peer ekosystém a online zážitek poháněný kryptoměnou Pi. Čtěte méně

Síť Pi Network proto zpřístupňuje všem Pionýrům osobní komunikační službu, pokud to povolují platné zákony a předpisy. Kromě toho Pi Network poskytuje všem Pionýrům transakce v kryptoměnách, pokud je to povoleno. Mějte prosím na paměti, že tyto zákony a předpisy se často mění v důsledku změn technologií, politiky a politických událostí. Další informace naleznete na webových stránkách Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv ( Office of Foreign Assets Control Regulations’ )

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz